9: Basregister Redactioneel Roelof Keppel Toen ik vorige week in onze oefenruimte weer eens aan de bas plukte drong het tot me door. Van de andere bandleden kreeg ik dat nog eens bevestigd: zonder authentiek basloopje is het stuk niet af. Zij kunnen met een strak neergezette'groove'van bas en drums toch net even beter uit de verf komen. Soms boven zichzelf uitstijgen. Hoorbaar ontstaat er dan synergie. Het geheel wordt dan geleidelijk meer dan de som der delen en met een beetje geluk en een goede keus bij de improvisatie bereik je met die vaste basis de magische momenten. Beheersing van dynamiek is daarbij altijd de sleutel. Van fladderende broekspijpen tot ingetogen passages: de basis is altijd onmisbaar. Tenminste: bij de liedjes die wij spelen. Het is met het stelsel van basisregistraties niet anders. Leg een stevige basis onder je gegevenshuishouding en de zaak zal staan als een huis. Meer en meer blijkt dat geo-informatie daarin een cruciale rol vervult. Zij fungeert als samenbindend cement. Vormt letterlijk de basis waarop andere gegevens dan pas tot hun recht komen. Afbeeldbaar worden. Zeggingskracht krij gen. En boven zichzelf uitstijgen. Zonder die basis kan er niet gebouwd worden. De samenstelling (compositie) van gegevens komt optimaal tot z'n recht wanneer het aan de basis goed zit. Is het u trouwens wel eens opgevallen dat de noten uit het basregister vaak van veraf als eerste te horen zijn? Doordringend in schijnbare onsamenhangendheid. De reikwijdte ervan is vanwege de grotere golflengte net wat groter dan de hogere nootjes. Zij bestrijken een net wat groter gebied. Niet zelden leidt het opvangen van deze geluiden tot het instellen van een nader onderzoek. We gaan -geleid door het geluid- op zoek naar de bron. De geluiden aan de basis veroorzaken dus een bepaalde attractiewaarde. Kom op, die kant op, daar is wat te doen! Voor het stelsel van basisregistraties betekent dit -wanneer je geloof hecht aan de hier gekozen metafoor- dat de gekozen basis een verstrekkende invloed heeft. Een goede set basisgegevens zorgt voor een impact die niet te missen valt. Doordringt. Attractief is. Bij eerste confrontatie mis schien wat weinig samenhang vertoont, doch hoe dichter we bij de bron komen hoe meer de harmonie en juiste balans gaan opvallen. Ons leidt naar plaatsen waar we anders voorbij gelopen zouden zijn. Geo is daarin van wezenlijk belang. Zij beeld af, combineert, verbindt, verklaart en heeft dynamiek van zichzelf. Een paar jaar geleden zeiden we nog: "Alles draait om geo". Inmiddels zien we om ons heen dat deze uitspraak nog dagelijks aan bete kenis wint. We mogen er trots op zijn dat we onze partij spelen in dit bas register. In dit themanummer treffen we geluk kig een brede keur aan stijlen aan. Over visies die leveranciers van applicaties hebben op de ontwikkelingen rondom de stelselopbouw, de samenhang in het stelsel vanuit architectuurperspectief en noeste praktijkervaringen van gemeenten en samenwerkingsverbanden die aan de slag zijn gegaan met de inrichting van het stelsel. De BRT-samenwerking tussen de gemeente Amsterdam en het Kadaster wordt toegelicht. Gemeenten die elkaar gevonden hebben op de werkconferentie over de BGT. Ook over de partituur van dit meesterwerk: wie orkestreert, in welke overheidsprogramma's speelt geo een prominente rol? Een meerstemmig en attractief themanummer voor alle geo- noten. Er zit muziek in de basisregistraties. Geo-lnfo 2009-11 3

Geo-Info | 2009 | | pagina 5