mmmm Historische introductie op de geo-basisregistraties Twee eeuwen geleden ontstond de opmaat voor de adressenregistratie NUP GTOEON nfefase Ingebruikname Ingeïwirfknane Befteerfase het stelsel van basisregistraties van de e-overheid.'Eenmalige gegevensverstrek king, meervoudig gegevensgebruik'is een belangrijk kabinetsstreven. Hantering van dit principe bij de inrichting van de werkprocessen en gegevenshuishouding van de overheid leidt tot: Relaties in het Geo-domein versie oktober 2008 Ob"HE5 SSsF-ww- g SSSSl. Fig. 2. het stelsel van basisregistraties verbetering van de dienstverlening van de overheid; vermindering van administratieve lasten voor burgers en bedrijven; meer efficiëntie en dus kostenbespa ringen binnen de overheid; verbetering van de handhaving van wet- en regelgeving. Naast het feit dat de individuele basisregis traties en hun onderlinge inhoudelijke rela ties moeten worden gerealiseerd (onder verantwoordelijkheid van verschillende ministeries) wordt onder verantwoordelijk heid van het Ministerie van Binnenlandse Zaken ook gewerkt aan gemeenschap pelijke voorzieningen, zoals een Gemeen schappelijke Ontsluiting Basisregistraties, een Overheids Service Bus en een gemeen schappelijke TerugMeldFaciliteit. Belangrijk is het feit dat met het stelsel van basisre gistratie ook relaties worden gerealiseerd tussen de geo-basisregistraties en de meer administratieve basisregistraties zoals de basisregistraties voor personen (GBA) en bedrijven (nieuw handelsregister). Geome trie en administratie raken mede hierdoor steeds meer geïntegreerd. In dit artikel zal verder worden ingegaan op het onderdeel basisregistraties. Na een BRK&T Voorbereidingsfase omw»ptase|g MMW Fig. 4. de tijdslijnen van de geo-basisregistraties korte historische introductie wordt per basisregistratie stilgestaan bij de doelstel lingen en de stand van zaken. De historie van onze registratiesystema tiek gaat zo'n twee eeuwen terug. De Fransen veroverden Nederland en om de Franse soldaten te helpen bij het vinden van hun inkwartieradres, kregen huizen voor het eerst een nummer. Twee eeuwen geleden ontstond dus reeds de opmaat voor de adressenregis- tratie. Begin 19e eeuw werd ook het heffen van grondbelasting volgens de Franse wet in Nederland overgenomen. Om een redelijke grondslag te krijgen voor deze heffing, werd begonnen met het opmeten, schatten en tenaamstellen van grondeigendom. De vervaardiging van een kadaster dus [Kadaster, 2008]. De Franse bezetter voerde rond 1800 Fig. 3. afbeelding uit NORA 2.0: elektronische over heid als dienstverlener ook de burgerlijke stand in. Er werden geboorte-, huwelijks- en overlijdensakten opgemaakt. Per 1 januari 1850 kregen alle gemeenten de wettelijke plicht om een doorlopende bevolkingsregistratie bij te houden. Een begin van de personenregis- tratie dus [Wikipedia, 2009]. Tijdens de tweede helft van de 20e eeuw wordt meer en meer nagedacht over ver betering van de informatiehuishouding. Een Structuurschets voor de Vastgoed informatie en Gemeentelijk Functioneel Ont werpen werden opgesteld en het idee van authen tieke registraties ontstond [Van Oogen, 2000]. In 1999 werd het samenwerkings programma 'Stroomlijning Basisgegevens' van diverse ministeries, de Vereniging Nederlandse Gemeenten en het College Bescherming Persoonsgegevens opge richt. Haalbaarheidsstudies naar verschil lende basisregistraties werden uitgevoerd, pilots en proefprojecten gestart, ontwer pen werden ontwikkeld en vastgesteld en realisatie kwam op gang. In fig. 4 worden de (deels geplande) tijdslijnen van de geo-basisregistraties in een overzicht gepresenteerd. De voortgang van de verschillende pro jecten wordt door ICTU (de door BZK en VNG opgerichte stichting ICT-Uitvoerings- organisatie) inzichtelijk gemaakt via de routeplanner van de e-overheid, die terug te vinden is via www.e-overheid.nl. Geo-lnfo 2009-11 5

Geo-Info | 2009 | | pagina 7