II Basisregistraties Kadaster en Topografie Basisregistraties Adressen en Gebouwen De Basisregistratie Kadaster (BRK) biedt een overzicht van de percelen in Neder land, de personen die daar rechten op hebben en de aard van die rechten. Voor de overheid is dit van belang voor bijvoor beeld belastingheffing, vergunningverle ning en handhaving. De Basisregistratie Topografie (BRT) biedt een overzicht van de topografische objecten met een geometrie passend bij weergave op schaal 1:10.000 en kleiner. Deze basisregistratie dient vooral als beeld van de fysieke werkelijkheid en als referentie voor thema's op een dergelijk schaalniveau. Stand van zaken De basisregistraties Kadaster en Topo grafie zijn aangepakt als een programma. Ze zijn geregeld via dezelfde wet en de uitvoering is belegd bij dezelfde uitvoe ringsorganisatie, het Kadaster. Beide registraties zijn echter sterk verschillend qua inhoud. De Basisregistratie Kadaster is een registratie met een sterk juridische inslag. Het rechtszekerheidsregime in Nederland is de basis voor het bijhouden van deze basisregistratie. De rechtszekerheid stelt strenge eisen ten aanzien van bijvoor beeld de brondocumenten (o.a. notariële akten). Dit heeft geleid tot een praktijk die goed voldoet en de laatste jaren steeds meer met digitale systemen wordt ondersteund. De Basisregistratie Kadaster is geheel gebaseerd op de bestaande kadastrale registratie en de kadastrale kaart. Hierbinnen is een aantal gegevens als authentiek aangemerkt. Dit houdt in dat voor deze gegevens een gebruiks- en terugmeldplicht geldt. Deze wettelijke gebruiksplicht is ingegaan op 1 januari 2008 met een gewenningsperiode van een jaar. Het financieringsmodel voor de rechtszekerheid (tarieffinanciering) wordt ook gehanteerd voor deze basisregistratie. Dit kunnen we beschouwen als BRK 1.0. In overleg met gebruikers en rekening houdend met de financiële en technische mogelijkheden, kan deze basisregistratie zich de komende jaren doorontwikkelen. De basisregistratie Topografie heeft zich anders ontwikkeld. Ook deze is gebaseerd op een bestaande productlijn, de topografische vectorbestanden. De ontwikkeling van topografische objectbestanden was al gestart en deze ontwikkeling is meegenomen in de ontwikkeling van de basisregis tratie. Tevens is de actualiteit van de bestanden sterk verhoogd, van 7 naar 2 jaar. De basisregistratie bestaat uit een aantal bestanden op verschillende schaal, van 1:10.000 tot 1:1.000,000. Voor het no.ooo-bestand is de wettelijke gebruiksplicht ingegaan op i januari 2008, voor de bestanden op kleinere schaal gaat deze in op 1 januari 2010. De financiering is met ingang van 2009 overgegaan van tarieffinanciering naar centrale budgetfinanciering. In 2009 wer den nog verstrekkingskosten in rekening gebracht omdat deze buiten de budget financiering vielen. Met ingang van 2010 zullen deze kosten voor gebruik binnen de overheid wegvallen omdat deze dan ook centraal gefinancierd worden. Beide registraties zijn in de wet op hoofdlijnen geregeld. Nadere uitwerking gebeurt in de gegevensmodellen van beide basisregistraties en in het document organisatie en werkprocessen. Het overleg tussen Kadaster en VROM wordt geregeld in een convenant en het overleg tussen Kadaster en gebruikers vindt plaats via een gebruikersraad. De gegevens over gebouwen en adressen worden ondergebracht in de Basisregis traties voor Adressen en Gebouwen (BAG). êemeente Fig. 5. verschillende schalen (bron: www.kadaster.nl) Basis RcrjisHalie Adressen üperoare ruimte f Nummeraanduiding Verblijf sabject j !•![-• n-1' B;jsis; Gebouwen Reoiülratle De BAG biedt gebruikers een landelijke bron waarin alle panden, verblijfsobjecten, standplaatsen en ligplaatsen zijn opgeno men met de bijbehorende adressen. De BAG omvat ook gebouwen in aanbouw en de bijbehorende adressen. Gegevens van vervallen adressen en gesloopte gebouwen blijven als historie bewaard in de registratie. Van alle objecten in de registratie wordt een aantal gegevens bijgehouden: identificerende, temporele en thematische (bijvoorbeeld gebruiksfunctie, oppervlak) gegevens en gegevens over de brondocu menten waarop de registratie gebaseerd is. Maar ook geografische informatie: de contouren van panden, stand-, lig- en woonplaatsen en de coördinaat van verblijfsobjecten waaraan de adressen zijn verbonden. Daarmee wordt in de BAG een integratie van administratieve en geografische gegevens gerealiseerd. Een verbouwing van een object kan immers tegelijkertijd wijzigingen in administratieve gegevens (bijvoorbeeld oppervlak) en geografische gegevens (de pandcontour) tot gevolg hebben. De BAG-beheerder (gemeente) regisseert zijn proces zodanig dat de best geëquipeerde organisatie onderdelen de benodigde gegevens aanleveren. Denk aan bijvoorbeeld de afde ling BWT voor oppervlaktegegevens en de landmeters die ook meten voor GBK(N) voor de pandgeometrie. Op die wijze kan inwinning door de BAG-beheerder zo efficiënt mogelijk worden ingericht en regisseert hij geïntegreerde opname in de BAG-registratie. Fig. 6. de objecttypen in de BAG 6 Geo-lnfo 2009-11

Geo-Info | 2009 | | pagina 8