Geo onderweg Column door Jos Anneveld Met veel energie en enthousiasme heeft Jurgen ten Siethof zich de afgelopen jaren ingezet als (vice)voorzitter van GeoBusiness Nederland. Vooral qua profilering, verbreding en uitbreiding van de achterban heeft Jurgen ontzettend goed werk gedaan. Drie jaar geleden begon hij op doortastende wijze het Bedrij- venplatform Geo Informatie (BGI) en de Vereniging Nederlandse Bedrijven in de geodesie en geo-informatie (VNBG) bij elkaar te brengen. Dit leidde in 2007 tot de oprichting van GeoBusiness Nederland. De fusie heeft het mogelijk gemaakt dat de sector krachtig met autoriteit en met één stem naar buiten treedt. GeoBusiness is nu, mede dankzij de tomeloze inzet en enorme gedrevenheid van Jurgen, een professionele branchevereniging waar serieus rekening mee gehouden moet worden. Per 1 januari 2010 stopt Jurgen met deze klus. Vanaf 1 januari 2010 word ik interim vicevoorzitter van GeoBusi ness en neem de resterende periode van Jurgen ten Siethof over. Ik zal vol enthousiasme voortgaan op de strategie die is uitgezet. De Geo-sector is een fantastische sector die veel te bieden heeft aan de samenleving. Zij wordt gestuurd door Technologische ontwikkelingen en voorziet klanten van goede en nauwkeurige informatie, zoals luchtfoto's, laserbeelden en andere informatie met een geo-component die helpt bij besluitvorming. Innovatie is de drijvende kracht en toepassingen zijn de motor. Het belang van geografische informatie voor onze maatschappij neemt voortdurend toe. Dat geldt voor het bedrijfsleven (kijk naar het succes van Google Earth en TomTom) en dat geldt voor de overheid. Geo-informatie is onmisbaar voor toepassingen in bijvoorbeeld de klimaatverandering, waterhuishouding, milieu, energievoorziening, ruimtelijke ordening, landbouw, verkeer en veiligheid. De beroepsgroep verzorgt veel van deze informatie en heeft raakvlakken met alle facetten van de samenleving. Geo- gerelateerde onderwerpen zijn vaak interessant en spannend; op verjaardagen hangen de mensen aan je lippen, als je vertelt over onze booming sector. De sector mag met recht omschreven worden als een krachtige denktank die spettert van energie en met haar dienstverlening en producten de maatschappij op vele terreinen bedient. Binnen de vereniging zijn inmiddels honderd leden verenigd die allemaal een nuttige functie vervullen binnen de verschillende sectoren. Ze hebben allemaal hun plek binnen de sector, waarbij veel bedrijven elkaar aanvullen en voortborduren op eikaars activiteiten. Een stakeholder die binnen de sector een belangrijke rol inneemt is de overheid, goed voor ongeveer de helft van de omzet van het bedrijfsleven. Nederland heeft een groot aantal overheidsdiensten. De geo-bedrijven spelen daar goed op in, door het ontwikkelen van een grote diversiteit aan toegesneden diensten en producten. Het is hierbij van belang dat markt en overheid elkaar de ruimte bieden die zij nodig hebben. De sector is dan in staat een grote bijdrage te leveren aan de oplossing van vraagstukken over grote maatschappelijke problemen zoals de klimaatverandering, waterbeheersing en infrastructuur/mobili teit. Het is belangrijk dat de verschillende bedrijven binnen de sector zich specialiseren, want geen enkel bedrijf kan 'alles'. In de geo-sector blijkt het nog steeds lastig om mensen te vinden. De grote vlucht die de technologische ontwikkelingen binnen deze sector nemen, maakt echter dat wij deze mensen hard nodig hebben. Vandaar het belang van de aandacht voor onderwijs en arbeidsmarkt. De geo-sector heeft de verantwoor delijkheid om de opleidingen te helpen om zich aan te passen aan het tijdsbeeld en de technologische ontwikkelingen die binnen deze specifieke sector snel gaan. Kunnen meegaan in deze ontwikkelingen vereist digitale geletterdheid. Intussen verschuift de markt en zal de sector blijven innoveren. In het 'Rusiness-to-Government'domein wordt geo steeds meer als onderdeel van de informatieketen gezien. Het gaat hier om het bijeenbrengen van informatie en het koppelen van proces sen. Hier is de sector van oudsher sterk in. In het'Business-to- Business'domein krijgen we te maken met verbreding van de gebruikersdoelgroep. Hier gaat het erom hoe geo-informatiepro- ducten en -diensten kunnen bijdragen aan het slimmer organi seren van businessprocessen in segmenten zoals de aannemerij, logistieke dienstverlening en het verzekeringswezen. Voor de geo-sector blijkt het wel eens lastig om deze sectoren in een andere taal dan de geo-taal aan te spreken. En dan tenslotte de 'Business-to- Consumer' markt. Een tot nu toe ongrijpbare markt waarin onze sector zich het beste richt op de bedrijven die consumenten bedienen dan op die consumenten zelf. Tegelijkertijd staat de wereld open voor geo-toepassingen. Hardware is veel goedkoper en sneller dan enkele jaren geleden. Grote hoeveelheden data verwerken is geen obstakel meer. ledereen bezit tegenwoordig een navigatiesysteem of telefoon voorzien van GPS-ontvanger. De mogelijkheden zijn ongekend. Techniek is geen beperkende factor meer. Kortom... geo is onderweg, f Jos Anneveld, vanaf 7 januari 2010 vice voorzitter GeoBusiness Nederland Geo-lnfo 2009-12 13

Geo-Info | 2009 | | pagina 15