Zij wil zelf zeggenschap behouden ledereen wil de kaart Lege stad, lege kaart In 1938 start de nieuwe afdeling met de sys tematische opmeting en kartering van de stad voor de grootschalige kaart (1:1000). Enorme vraag naar kaarten Fig. 7. Bestemmingen herbouw binnenstad uit 1946. en 25 afdrukken begroot hij op zestig gulden. Het is voor de gemeente een investering, maar hoeft niet noodzakelijk alleen maar geld te kosten. Want tegen over deze kosten staat de opbrengst van de exemplaren die worden verkocht. De Jongh overschrijdt zijn begroting tijdens het vervaardigingtraject meerdere malen. Om de kaart snel af te krijgen, stelt hij meer tekenaars aan. Ook is het maken van de kaart meer werk dan aanvankelijk was gedacht. Er moeten allerlei correc ties als gevolg van onjuistheden op de bestaande kaarten worden uitgevoerd en er zijn vele veranderingen in de stad, die op de kaart moeten worden verwerkt. Het cartouche van Rochussen is niet begroot en tot slot zijn de kosten bij de drukker hoger dan begroot door de uitbreiding naar negen bladen. Om deze extra kosten te kunnen betalen, stelt De Jongh voor om de waterleiding en andere nutsvoorzieningen mee te laten betalen aan de kaart. De commissie voor Plaatselijke Werken is het daar niet mee eens. Zij wil zelf zeggenschap blijven behou den. Dat is tot vandaag de dag nog steeds het geval. De gemeente maakt de kaart voor eigen rekening en risico. Hoewel, hier kan door de huidige vernieuwing van de wet- en regelgeving, verandering in komen. Zoals gedacht is er in de periode 1886 tot 1900 veel vraag naar afdrukken van de kaart. Van de eerste oplage van honderd exemplaren verkoopt boekhandel Bazen dijk in acht dagen, dertig exemplaren. Bij gemeentelijke instanties is de vraag ook groot. Rond 1900 blijkt de schaal 1:2.500 steeds minder geschikt. De schaal is feitelijk te klein om de alsmaar grotere hoeveelheid gege vens op af te beelden. Tegelijk is de schaal te groot voor overzichtskaarten van het groei ende Rotterdam. Op dat moment wordt hier geen structurele oplossing voor bedacht. Men kiest ervoor om naast de basiskaart gedetailleerde kaarten met de schaal 1:1.000 te maken. Daarnaast ziet de eerste serie overzichtskaarten 1:5.000 het licht. Met al die verschillende kaarten is het maken van de kaart voor Gemeentewer ken een structurele bezigheid geworden, waarvoor vaklieden nodig zijn. Directeur Burgdorffer stelt in 1911 aan de orde dat hij mensen nodig heeft'met groote geoe fendheid! Het is immers een precies werk om de kaart te maken, waar een geoe fende hand voor nodig is. Fig. 8. Kaart met rioolbuizen uit 1905. In de jaren dertig wordt een voorstel gedaan om de tot dan toe gebruikte schaal 1:2.500 te verlaten. In plaats daarvan stelt hij voor een kaart met een schaal van 1:1.000 te maken in het meetkundig stelsel van de Rijksdriehoeksmeting; het natio nale meetstelsel. Met de keuze voor een grootschalige, en kleinschalige kaart begint er een nieuwe periode van de kaart van Rotterdam. De uitvoering van deze plannen vraagt ook om een nieuwe organisatie. Kaart tekenaars en landmeters gaan samen een nieuwe afdeling vormen. En de Technische Dienst van de KLM, die op dat moment nog is gevestigd op vliegveld Waalhaven, start met het maken van lucht foto's voor de kaartserie 1:5000. Twee jaar later, in 1940, ontstaat er een totaal nieuwe situatie. Door het bombar dement is de binnenstad totaal verwoest. De nieuwe kaart moet ook een stapje terug doen. Veel gekarteerde situaties worden 'uitgepoetst'. Lang blijft men ech ter niet bij de pakken neerzitten. Voor de herstelplannen en later de wederopbouw zijn immers kaarten nodig. Het vliegveld Waalhaven is getroffen door bommen. Ook het Stadstimmerhuis (de huisvesting van Gemeentewerken), gevestigd in de binnenstad, is verwoest. Kort voor het uitbreken van de oorlog zijn twintig bladen van de nieuwe kaartserie 1:5.000 afgeleverd bij de drukker. In de begindagen van de oorlog brengt een medewerker van de afdeling Landme ten de bij de drukker aanwezige glaspla ten in veiligheid. De drukkerij is getroffen door het bombardement, Met behulp van de glasplaten kunnen de kaarten elders worden gedrukt. Juist deze kaarten zijn nodig bij de plannen voor de reconstruc tie van de binnenstad. Binnen een maand na de verwoesting van de stad heeft stadsarchitect Witteveen de nieuwbouwplannen klaar. Als basis benut hij de pas gedrukte kaart met de schaal 1:5.000. De plannen worden vervolgens verder uitgewerkt op de schaal 1:1.000. Daarna worden de kaarten 1:500 gemaakt, waarin alle bouwblokken relevante gegevens over rooilijnen en bouwhoogtes worden aangegeven. Na de oorlog is er een enorme vraag naar kaarten. De wederopbouw, de uitbreiding Fig. 9. Leiding verzamelkaart uit 2009. 16 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 18