Schaamrood op de VROM-kaken? De kaart wordt intelligenter De grootschalige topografie is een verzameling van objecten geworden Fig. 13. Rotterdamse geografie in 3D. magneten en magnetische velden. Om het geheel stabiel te houden bij de gevraagde snelheid en nauwkeurigheid is het in een zwaar frame gevat en weegt meer dan 1000 kg. Deze plotter raast met 1 meter per seconde of meer over het tekenmateriaal en heefteen nauwkeurigheid beter dan 0,02 mm. Bovendien versnelt de tekenkop niet lineair maar exponentieel, waardoor met name korte lijnstukken, symbolen en karakters beduidend sneller getekend worden. De versnelling kan worden ingesteld tot 3 g. De automatisering van de grootschalige kaart is in 1983 een feit. Pas zo'n tien jaar later gaan de kleinschalige gekleurde overzichtskaarten de computer in. Na een poging om zelfde kaarten te scannen, wordt besloten de kaartte digitali seren. Deze klus is in het buitenland gedaan waardoor de gehele omzetting van analoog naar digitaal binnen het budget kon blijven. Lijntjes op de kaart vormen gebouwen, wegen, waterlopen en andere kaartin- houd. In de laatste jaren van zijn 125-jarig bestaan heeft de kaart van Rotterdam afstand gedaan van die lijntjes. De groot schalige topografie is een verzameling van objecten geworden. De gehele kaart is opgedeeld in vlakken. Topografische elementen waar geen vlak van gevormd kan worden, zoals bomen, hekken en lantarenpalen, zijn inrichtings elementen. Alle vlakken geven objecten weer die beheerd worden. Die nieuwe objectgerichte kaart is daar een enorm hulpmiddel bij. In goed overleg met de beheerders zorgt de landmeter voor de geometrie van de objecten. De lijngerichte kaart is een objectgerichte kaart geworden, De kaart is een weergave van de werkelijk heid. Maar de werkelijkheid bestaat uit driedimensionale objecten. Objecten in de buitenruimte worden steeds complexer. Ook de ruimte wordt intensiever gebruikt. Kaartgebruikers vragen om visualisatie van de objecten op de kaart. De kaart van Rotterdam haakt daar op in. Hoewel nog in de kinderschoenen, is er al een driedimensionaal blokkenmodel van de topografie. De volgende stap is het aankleden van de bouwblokken met geveltexture. Gemeentewerken heeft een filmpje gemaakt vanuit het 3D-model. Hierop is de toekomstige proloog van de Tour te zien. Dat filmpje heeft de burgemeester gebruikt om die proloog naar Rotterdam te halen. De tourdirecteur kan zich hier mee een goed beeld vormen van de route door de stad. t De Raad van Toezicht heeft steeds het belang van een vervolgprogramma op RGI onderschreven, in navolging van de Midterm Review Commissie. De resulta ten van RGI en het opgebouwde netwerk vereisen een verdere doorzetting om tot goede benutting en een zelfstandig func tionerend netwerk te komen. Het advies was om bij een vervolgprogramma het belang van het onderwijs en het bedrijfs leven te benadrukken en een goede en samenhangende focus te kiezen. De Raad van Toezicht heeft waardering voor de inspanningen die op dit front door RGI zijn geleverd, samen met de sector. Tot op heden is er geen financiering voor een vervolgprogramma. De Raad van Toezicht is van mening dat dit het schaamrood op de kaken moet jagen bij VROM. ICT- projecten en programma's staan erom bekend dat een groot deel mislukt c.q. stevig uit planning en budget loopt. Dit geo-ICT programma is een zeer posi tieve uitzondering hierop. Daarbij komt nog de prestatie van het vormen van een breed kennisnetwerk in een korte tijd. De Raad van Toezicht constateert dat de ken nisontwikkeling, innovatie en educatie op het belangrijke domein van de geo- informatie nu dreigen onder te sneeuwen voor Nederland en de internationale gemeenschap. De Raad van Toezicht advi seert aan het Bestuur RGI om als slotactie het belang van een vervolg nogmaals bij het Gl-Beraad te agenderen en zal dit daarnaast zelf in de eigen geledingen onder de aandacht brengen. Bron: Advies Raad van Toezicht in Eindver slag Bsik-project Ruimte voor Geo-lnforma- tie, op 2 november 2009 aangeboden aan de minister van VROM 18 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 20