Altijd Vrijdag Schenking Topografische Dienst Adri den Boer, redacteur CAROLUS" Viiw,hSteei 5Wi>i\AiTumi*, Si'.WtÜijip'ilt Ingangspartij van Carolus. Minstens twee aanleidingen waren erom een bezoek te brengen aan het Nederlands Steendrukmuseum (NSM) in Valkenswaard. In 2009 vierde de Neder landse steendruk het tweede eeuwfeest én verwierf dit museum meer dan honderd drukstenen van de voormalige Topografische Dienst (TD) van Defensie, thans opgenomen in het Kadaster. Het NSM dateert van 2001 en was een initiatief van de stichting Lithografisch Museum Vrijdag en heeft ook Vrijdag Holding als hoofdsponsor. Gastheren bij het bezoek zijn naast directeur Frank van Oortmerssen de bestuursleden ir. Peter- Louis Vrijdag en Cees van Rooij. De Eindhovense onderwijzer en muziek liefhebber Louis Vrijdag besloot in 1905 om zelf bladmuziek voor een zangvereniging te gaan drukken. Het resultaat is nog steeds een familiebedrijf Vrijdag Premium Printing dat nu geavanceerd etiketten en verpakkingen produceert. Drukkerij Vrij dag was ooit een steendrukkerij en Peter- Louis Vrijdag zelf ging er als hobby met terugwerkende kracht van alles van verza melen van sigarenetiketten tot later ook machines. In 2001 kwam in Valkenswaard het Carolus Cultureel Centrum gereed in een pand uit 1930 (ooit zieken- en bejaar denhuis) en het nieuwe NSM werd daar een van de gebruikers van."De steendruk was een doorbraak in de beelddruk met eerder alleen kopergravures en houtsne den, en rechtvaardigt een eigen museum. Steendruk is het oudste vlakdrukprocedé, tot het rond 1950 geheel werd afgelost door de offsetdruk met aluminium platen", aldus Vrijdag. (Specifiek bij deTD werd de offsetdruk in 1932 al ingevoerd, eerst met zinkplaten en ver na de oorlog pas met aluminiumplaten.) Het museum is volledig gewijd aan de lithografie en de steendruk, bij andere grafische musea is het hoogstens een bescheiden onderdeel. Zelfs dé vindplaats van de glad te slijpen kalkzandsteen, Solnhofen (Duitsland), heeft een museum met haast meer aan dacht voor de fossielen in de steensoort. Werkte men als NSM eerst met alleen een bestuur en vrijwilligers, later volgde ook een directeur en een administratieve kracht, al draait het museum eigenlijk nog steeds op 42 vrijwilligers (waaronder een oud-landmeter). In 2005 al werd het NSM een geregistreerd museum, wat de profes sionaliteit tekent. ("Het Rijksmuseum komt nog niet eens in het museumregister voor", aldus directeur Oortmerssen.) Hetzelfde geldt voor het conserveren van drukste nen van derden, waarbij professioneel verslagen worden geleverd. Acht stenen van het Regionaal Archief Rivierenland teTiel, samen vormend de topografische kaart van het polderdistrict Over-Betuwe in 1871, werden gerestaureerd en komen binnenkort in de hal van het nieuwe kantoor van het waterschap Rivierenland in de'jamstad'. De stenen zijn formeel al weer overgedragen, maar pronken nog wel in het museumatelier. (Een restauratie door het NSM was eerder aan de orde in: Adri den Boer, Hoogheemraadschap AGV pronkt met drukkersstenen, in: Geo-lnfo 2007-2, p. 86/87.) Geo-lnfo 2009-12 21 "Met de schenking van 28 groot-formaat en 73 klein-formaat drukstenen door de voormalige Topografische Dienst [te] Emmen is sinds 24 september 2009 het NSM een uniek stuk grafisch erfgoed rijker. Het betreft onder andere drukstenen van ruim 160 jaar oude stafkaarten, waaronder kaarten van Brabant en zelfs Valkenswaard en omgeving, en voorts diverse prenten. Bij de ontruiming van het depot in Emmen heeft een klein team van museumvrijwilligers liefst 5000 kg drukstenen en een eveneens geschonken 'benenpers' uit 1845 verhuisd. Een prestatie van formaat! Bin nenkort zal een onderzoek naar de staat van de stenen starten. Het ligt daarna in de bedoeling delen van de schenking in fases in het NSM te tonen." Uit: Nieuwsbrief Nederlands Steendrukmuseum, september 2009

Geo-Info | 2009 | | pagina 23