200 jaar steendruk in Nederland Uit Emmen Oprichter en bestuurslid-conservator ir. Peter- Louis Vrijdag. Oprichter Vrijdag, directeur Van Oortmerssen en bestuurslid Van Rooij bij de pers van het Bayerisches Landesvermessungsamt. In Nederland begint de steendruk in Rotterdam met de uit Beieren afkomstige muziekuitgever Lodewijk Plattner (1767-1842). Rond 1800 vestigde hij zich in de Maasstad en huwde in 1802 Elisabeth Grimberg. Hij was werkzaam als muziekmeester en winkelier in muziekinstrumenten en vanaf 1808 ook als muziekdrukker en uitgever. Voor de inrichting van zijn steendrukkerij liet hij Franz Anton Niedermayr overkomen. Deze, van oorsprong, monnik gaf zich enige tijd uit voorde uitvinder van de steendruk. Dit overigens nadat hij het procédé van Senefelder had geleerd! Vanaf 28 mei 1809 registreerde Plattner zijn in steendruk vervaardigde muziek stukken bij de Koninklijke Bibliotheek. Eveneens in 1809 diende Plattner een octrooiverzoek in bij koning Lodewijk Napoleon. 1809 markeerde namelijk het jaar van de afkondiging van een wet die het mogelijk maakte nieuwe uitvindingen, ontdekkingen en verbe teringen te beschermen door octrooi. Zijn octrooiaanvraag was vergezeld van enkele prenten die vrijwel zeker door de in Rotterdam woonachtige Simon PETIT (een Franse kunstenaar) zijn vervaardigd. Het NSM maakte nu in het depot van het Rijksprentenkabinet foto's van deze eerste in Nederland in 1809 vervaardigde litho's. (www.steendrukmuseum.nl) Vrijdag aan de replica van de stangenpers van Senefelder. Anno 1985 opende Pieter van Vollenhoven het gebouw van de Topografische Dienst in Emmen en werd een steendrukdemon- stratie gegeven die door de aanwezigen zeer werd geapprecieerd (Geodesia 1985-9)- Anno 2009 werd dat gebouw gesloten en gingen de meeste stenen naar het NSM. Bestuurslid Cees van Rooij was bij het transport vanuit Emmen het meest bekommerd om de onhandelbare zogenaamde'benenpers'van 1843: een satineerpers met windwerk in de vorm van mensenbenen. (Deze diende om papier vlak te maken en van een glan zend oppervlakte voorzien.) Van Rooij toonde een foto van een heel team, dat met het transport van alles was belast. Wat het NSM meekreeg was overigens na een afsplitsing van onderdelen naar het Legermuseum en naar het Kadastermu seum i.o. (Op pagina 35, kolom 1, van dit nummer staat een foto uit Arnhem met een topografische steen van Roermond.) Rond de laptop vol foto's van Van Oort merssen en naast een print van de inventarisatie werden de voorlopig in Eindhoven gedeponeerde spiegelbeel dige TD-aanwinsten bekeken. Omdat een aantal stenen van inkt was ontdaan, was het contrast niet altijd groot, maar her kenbaar was er voldoende. De stafkaart van Valkenswaard zeifis een pronkstukje, maar ook aangetroffen werd bijvoorbeeld een kaart van Paramaribo (gevonden door op internet te zoeken naar de beschrifting Broko Holo en eentje van Santo Zwamp lag daar ook in de buurt.Stenen met alleen legenda of bladtitel en - buiten de kartografie - het rijkswapen, een pen- 22 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 24