Rondje museum lÜ'Omtn Acht gerestaureerde Betuwse stenen uit 1871. de steen. De lithografie duurde trouwens per topografische steen wel twee jaar en kaartelementen kenden een werkverde ling over graveurs van verschillend niveau. Alois Senefelder (1771-1834) ontdekte in 1798 na zeer veel experimenteren de steen druk. Het NSM heeft een replica van zijn stangenpers met rijver en toont daarop al een kartografische steen: een themakaart van kroegen van de Leipziger Studenten Geographie. In dezelfde ruimte hangt en ligt steendrukwerk in vele soorten. Reclameplaten, etiketten, karikaturen en speelkaarten, maar ook oude Topografische kaarten waren voor deTD-gift op papier al present. Op een ook werkende ijzeren pers met een plaatje 'B.L.VermA. 68-12', afkomstig van het Bayerisches Landesver- messungsamt, ligt naast een spiegelbeel dige Duitse steen ook een steen met een positief beeld van de USA: een tussensteen, zo wordt uitgelegd. Goed geïllustreerd wordt er veel, zo ook dat bij kleurendruk voor elke basiskleur een aparte steen nodig was. (En zelfs dat de kalksteen duur was, want hij werd soms wel aan twee kanten benut!) Indrukwekkend is veel drukwerk, zoals de enorme kleurenleporello van een Haarlemse optocht uit 1872, waar 64 stenen voor nodig waren. Er is een museumatelier, waar workshops worden gehouden, drukdemonstraties worden gegeven, eigen litho's worden gemaakt en met kunstenaars wordt samengewerkt. Vrijdag laat nog een voorbeeld zien van hoe zorgvuldig druk kers omgingen met het sinds een jaar Werk in museumatelier. of 75 nummeren (Rembrandt deed het nog niet) van afdrukken. Een steen werd met een kruiskras vernietigd om letterlijk namaken te voorkomen. Het Nederlands Steendrukmuseum, Oranje Nassaustraat 8c teValkenswaard, is geopend van dinsdag tot en met zon dag van 13.00 -17.00 uur. Op nieuwjaars dag, carnavalszondag, carnavalsmaan dag, carnavalsdinsdag, 1e en 2e paasdag, 1e en 2e pinksterdag, 2e zondag in september (bloemencorso), 1e kerstdag en oudejaarsdag is het museum geslo ten. De reguliere toegangsprijzen van het Nederlands Steendrukmuseum zijn: volwassenen 3,50, volwassenen 65+ 3,00 en kinderen 4 t/m 15 jaar 2,50. Sponsors, donateurs, vrienden en museumkaart: gratis. ning voor trouwe dienst, ridderdiploma, ziekenkar, belegeringsgeschut en een 'vestingbok'oftewel kanonnenkraan volg den. (In 1897 verscheen van C. Eckstein e.a., Standgezigten van artillerie-materieel, 'gefotografeerd en gelithografeerd aan het Topographisch Bureau van het Ministe rie van Oorlog in Den Haag'.) Een kaart van de Nederlandse kust met weergave van scheepsongevallen bleek de Topo grafische Dienst in 1933 ook te hebben gemaakt. Een kale steen zit er ook bij en Vrijdag weet het direct:"een kitsteen, een ondersteen waarmee een dunne bewerkte steen werd 'gescelleerd' oftewel verstevigd voor het drukken. Het voorkomt breken, maar de kanten van boven- en ondersteen moeten na het lijmen wel precies evenwij dig lopen". Hij leest terzake een stukje voor uit het boekje Topografische en Militaire kaart van het Koningrijk der Nederlanden van wie in de topowereld heet'de ouwe Van der Linde' (1973). Hoe precies de oude foto's als die van geschut op de stenen kwamen moet nog worden nagelezen in de geschriften van Charles A. Eck stein, directeur van deTopographische Inrichting. M.F. Boode schreef in 1979 in '150 jaar Rivierkaarten van Nederland': Directeur Van Oortmerssen met steengoed werk. "Pas omstreeks 1863 kreeg men de eerste bescheiden apparatuur om een kartering langs fotografische weg op het steenop pervlak aan te brengen". Peter-Louis Vrijdag attendeert intussen vakkundig op van alles, ook op het ver schil tussen lithografie en steendruk. Het eerste is de prepressfase, het tekenen op de steen, en het laatste het drukken met Geo-lnfo 2009-12 23

Geo-Info | 2009 | | pagina 25