d (Geo) Web 2.0, over de puzzel en de stukjes Een aardige invalshoek, die sociale netwerken (zie Geo-lnfo, augustus 2009). Maar van welke puzzel zijn (digitale) sociale netwerken nu een stukje? Wat zijn de andere stukken van de puzzel? Deze bijdrage is een kennismaking met Web 2.0 en geeft een mogelijke betekenis van Web 2.0 aan voor geo-informatie. Het blijft wat onnatuurlijk om op papier over de digitale wereld te publiceren. U moet die gewoon zelf ervaren. Dit artikel is geschreven voor hen, die nog niet thuis zijn in deze digitale wereld en dient als opstapje en uitnodiging om daar eens in rond te kijken. Want met Web 2.0 is niets veranderd, maar alles is anders.™ En voor Geo in dat nieuwe web is dat net zo. Web 2.0 Overigens is de term 'Web 2.0' ouder dan de term 'Web i.o' En voor Geo? Media Wat betekent dit voor Geo? Jan Willem van Eek De puzzel waarin digitale sociale net werken een plaats hebben heet Web 2.0 (spreek uitWeb twee punt nul). Web 2.0 werd voor het eerst in 1999 genoemd, maar werd als doorbraak gezien op de eerste Web 2.0 conferentie in 2004. De uitdrukking 'Web 2.0' komt uit de softwarewereld: met een nieuw nummer verwijzen we naar een nieuwe versie van de software. In de oude versie (Web i.o) ging het web over het verbinden van computers en het beschikbaar maken van informatie. Praktische toepassingen zijn het bekijken van websites en versturen van e-mail. Web 2.0 gaat over het verbinden van mensen en het mogelijk maken om com munities, gemeenschappen, te vormen. Participeren, interactief deelnemen, is het toverwoord. Overigens is de term 'Web 2.0' ouder dan de term 'Web 1.0'. U kunt dat vergelijken met'de kleuren tv is ouder dan de zwart wit tv'. Voor het kleuren tv-tijdperk had nie mand het over een zwart-wit tv. Het was 'gewoon'een televisie. Maar deze stap naar Web 2.0 is meer dan een nieuw soort televisie. Het internet heeft onder andere het hele media landschap veranderd. In Web 1.0 kunnen we kaarten online bekijken, in Web 2.0 is er veel meer moge lijk. Web 2.0 heeft het geo-landschap al beduidend veranderd. Het mooie van deze ontwikkeling is dat er nog geen alge mene erkende definities bestaan. Zo is er nog alle vrijheid om nieuwe begrippen te introduceren en er eigen interpretaties op na te houden. Ik zal kort op een aantal perspectieven van de Web 2.0 puzzelstuk jes ingaan: de media, data en technologie. Het zal u niet ontgaan zijn dat de media in de laatste jaren nogal zijn veranderd, ze zijn 'socialer'geworden. Het internet (en Web 2.0) speelt bij deze ontwikkeling een bijzondere rol. Het internet maakt 'M-tot-M' relaties en echte gesprekken, mogelijk. De'oudere'media waren vooral aan het zenden. Het publiek staat bij de nieuwe media zelf op het podium en het praat terug. Zo wer ken we samen aan de inhoud van een programma en hebben we door de groeps vorming ook invloed daarop. De mediaspel- regels zijn geheel veranderd. Dat is even wennen voor de media van weleer. Het internet doet meer: het zuigt alle bestaande communicatie methoden in zich op: boeken, telefoon, film. En het nieuwe medialandschap is globaal, sociaal, staat altijd aan en is goedkoop. Niet voor niets besteden de jongere gene raties, die zijn opgegroeid in de digitale wereld, steeds meer tijd aan internet en steeds minder tijd aan televisie. De Geo-lnformatie Nederland groep op Linkedin is nog wat Web 1.0, maar deze zal ook interactiever worden. RGI's GeoRepor- ter, waarbij filmpjes op het internet wer den geplaatst en van commentaar konden worden voorzien, was wellicht wat aan de vroege kant, maar uiteindelijk zullen dit soort Web 2.0 toepassingen aan gebruik winnen. Gaat uw favoriete Geo-lnfo of een van de andere bladen verdwijnen? Het betekent voor de Geo-sector dat u en ik meer invloed hebben op de media om ons heen. We zullen niet alleen artikelen 1 geleend van Eric Barbry, Cabinet Alain Bensoussan.

Geo-Info | 2009 | | pagina 26