Gaat uw favoriete Geo- lnfo of een van de andere bladen verdwijnen? Data Wat betekent dit voor Geo? Meer betrokken burgers bij een actieve kaart is duidelijk een gewin voor geo-informatie Technologie online kunnen beoordelen, maar er ook onze mening over geven, zichtbaar voor allen. Wie wil er nu artikelen schrijven die door niemand worden gelezen? Of wie wil er een blad uitgeven, waar uiteindelijk niemand op klikt? Zijn daar wel sponsoren voor te vinden? Artikelen zullen in de toekomst online door meerdere auteurs worden samengesteld, en niet alleen de redactie van Geo-lnfo kiest een 'beste verhaal'van 2012: dan doen alle lezers online ook! Een belangrijk stuk van de Web 2.0-puz- zel is dat de community zelf actief een bijdrage aan inhoud levert. Het meeste bekende voorbeeld is Wikipedia, een online encyclopedie. Op Wikipedia wor den door heel veel vrijwilligers artikelen aangeleverd, en de correctie vindt vooral door andere vrijwilligers plaats. Hier komt de discussie over experts en amateurs om de hoek kijken. Hoe kan een groep amateurs nu meer weten over astrofysica dan een deskundige? Een meer bedrijfsmatig voorbeeld: een elektronica winkelketen moet in sep tember bepalen welke producten er in 2 geleend van DIGITAL MAOISM:The Hazards of the New Online Collectivism, Jaron Lanier. de weken voor kerst in de winkel komen te staan. Wie bepaalt dat nu het beste? De experts van de inkoopafdeling of de groep medewerkers van de afdelingen logistiek, de kassa en verkoop? Uit onder zoek blijkt dat deze minstens zo goed of net iets beter scoren dan de experts van de inkoopafdeling. De centrale gedachte: als u de intelligentie van veel mensen kunt gebruiken, dan zal de waarheid wel in het midden liggen. Echter, de massa heeft niet altijd gelijk. Als we ons, behoorlijk, niet lekker voelen, verdient het aanbeveling naar de dokter te gaan, in plaats van het gemiddelde advies van een internetforum over te nemen (ver koudheid...). De massa heeft het niet altijd bij het rechte eind. Zou John Lennon de finale van Popstars hebben bereikt?01 De kracht van de massa heeft zo zijn grenzen. Maar wat is de'echte'waarheid, zo die al bestaat? Er zijn in ieder geval zeer veel meer amateurs dan professionals. Beide groepen hebben baat bij een goede samenwerking en samen kunnen ze meer betekenen voor de maatschappij. Een bekend voorbeeld isTomTom, waar gebruikers zelf aangeven waar de kaart niet actueel is.TomTom neemt alle opmer kingen van de gebruikers mee om zo tot betere kaarten te komen. Niet alleen de hoeveelheid opmerkingen wordt beoor deeld, maar ook de betrouwbaarheid van de rapporterende TomTommer. De betrouwbaarheid van de rapporterende TomTomer speelt een rol. Voor topografische kaarten liggen hier kansen. Recent heeft Google (Maps) aange kondigd dat ze burgers bij de actualisatie van de Googlekaarten (vooralsnog alleen in de VS) willen betrekken. Zij zien al tijden de Google kaartgebruikers als lokale experts, die niet alleen thematische maar ook topo grafische gegevens kunnen toevoegen. Op dit onderwerp speelde OpenStreetMap al langer in: vrij beschikbare kaarten, die door de community worden opgebouwd en in stand gehouden. Ik raad u aan eens naar deze kaarten en uw eigen omgeving te kijken. Wellicht nog niet de kwaliteit die u gewend bent, maar u staat vrij hieraan een bijdrage te leveren. Nu is de Wikipedia pagina overgeo- informatie nog wat mager (en naar mijn mening, en op dit moment, niet correct), maar ik zie ook hier enorme kansen. Echter, wilt u op de informatie kunnen bouwen, dan is een regiefunctie onver mijdelijk. Meer betrokken burgers bij een actieve kaart is duidelijk een gewin voor geo-informatie. Het is de geo- democratisering ten top, waarbij de rol van de regiehouder (de eigenaar van de kaart) zeker veranderd, maar niet minder waardevol is. De omgang van personen en organisaties met nieuwe technologie heeft altijd mijn bijzondere interesse. Het blijkt dat bij de introductie van nieuwe technologie vaste Het rekenwerk wordt in de wolk van het internet uitgevoerd. Geo-lnfo 2009-12 25

Geo-Info | 2009 | | pagina 27