Geodesia: blijvende parel? IT is niet meer belangrijk het is een nuts-functie geworden Wat betekent dit voor Geo? Web 3-0 patronen te herkennen zijn. Een curve waarop de technologietrends te plaatsen zijn. Na de beginnende interesse door techneuten, vlakt de hype af en ontstaat een kans op maatschappelijke en organi satorische acceptatie. "IT is niet meer belangrijk", schrijft Nicolas Carr. Het is een nuts-functie geworden, het is er gewoon, net als stroom uit het stopcontact. In de negentiger jaren gebruikte het bedrijf Sun Microsystems al de kreet:'het netwerk is de computer'; ze waren de tijd ver vooruit. Want waarom heet een PC nog Persoonlijke Computer? De bestanden staan niet meer op de PC zelf en het rekenwerk wordt ook ergens in de wolk van het internet (the cloud) uitgevoerd. In de Web 2.0-wereld zijn de spelregels van nieuwe technologie ook veranderend. Klanten bouwen mee aan oplossingen (bouwen samen met elkaar of met de leverancier), het product wordt maar half aangeleverd (de eeuwige bèta versie), er is geen promotiecampagne om de dienst of het product bekend te maken (alles via het vriendennetwerk). In de Web 2.0-wereld ontstaan veel webdiensten, die er gewoon ineens zijn. Een voorbeeld is een laatste telg:Twit- ter. Terwijl ik dit artikel schrijf moet ik bekennen dat ikTwitter nog steeds niet helemaal door heb. Twitter is te vertalen als 'kwetteren'. Gebruikers van Twitter ver tellen aan de wereld wat ze NU doen (of denken). Twitteren is alsof u sms'jes stuurt naar uzelf, terwijl de hele wereld meekijkt. Dat kan relevant zijn voor anderen, maar ook totaal niet.Tijdens het WKPB-seminar van de gemeente Amsterdam GIN heb ik korte gedachten de wereld ingestuurd. fcwifcfcer Twitter kan interessant zijn, als u personen vindt die voor u zinvol van zich afpraten. Het resultaat: reacties van bekenden en onbekenden, die niet bij het seminar zelf aanwezig konden zijn.Twitter kan interes sant zijn, als u personen vindt die voor u zinvol van zich afpraten. Maar wel apart: als de stekker nu eens uit Twitter gaat, mis ik dan wat? Wie bel ik als ik meer wil? En welke voorwaarden accepteer ik eigenlijk precies als ik op'ok'klik? Wat doet Twitter met mijn gegevens? Voor mij is Twitter duidelijk zo'n tool van: niet beredeneren, gewoon eens uitproberen. Ik leer zo een heel andere kant van mensen kennen, die ik eigenlijk maar amper kende. Het geo-net- werk om ons heen is redelijk geordend. Via Twitter vormt het netwerk zich gaandeweg. De ontstane webdiensten zijn niet alleen 'altijd aan', maar ook nog eens overal te bereiken via uw mobiel, waarbij de eigen locatie bekend is: in bijna alle nieuwe telefoons zit een GPS ontvanger. Bij een Tweet (een bericht in Twitter) vul ik trouw handmatig in waar ik ben, maar dat kan ook automatisch. Daarmee kunt u lezen wat iedereen om u heen zo de wereld in stuurt. Zou dat het einde betekenen van de marktonderzoeken? Zelfs Wordpress, de open source leverancier van blogsoftware, maakt het mogelijk om een locatie aan te geven als u een bericht de wereld instuurt. Een blogkaart van Nederland behoort nu tot de mogelijkheid. U krijgt inzicht in wie er wat, waar schrijft. Het geografische bewustzijn zal toenemen. Meer geo-webdiensten zullen als vanzelf online komen. Software leveranciers bieden 'resource centers'aan, waar bronmateriaal voor softwaretoepassingen te vinden is. Technologie wordt gemakkelijker beschik baar en nodigt vanzelf uit om te testen. Net als bij internet bankieren, maken we gebruik van geo-functies, die alleen op het internet bestaan. Er is niets meer op uw pc. Dat basistechnologie er gewoon is, biedt kansen voor optimaal gebruik en verbreding van geo-informatie. De aankomende basisre gistraties zullen er zeker mee gediend zijn. De uitvinder van het internet, Tim Berners Lee, is het geheel niet eens met de naam geving 'Web 2.0'. Dat het web juist kan verbinden (via twitter en wikis) was voor hem altijd al de bedoeling van het web geweest. Van Web 3.0, dat al in de definitie steigers staat, moet hij het dan helemaal niet hebben. Maar de ontwikkelingen gaan wel door: met Web 2.0-functionaliteit zullen nieuwe structuren en nieuwe ver- dienmodellen ontstaan. Virtuele werelden worden geïntegreerd met de echte wereld en we hebben kans op'echte'3D-kaarten. Naar mijn mening is Web 2.0 een geweldige volgende stap voor geo-informatie. Naast media, data en technologie zijn er meer dere puzzelstukjes: Web 2.0 houdt ook een andere manier van organiseren in. Dat sprak de overheid, die naar transparantie streeft, direct aan. Er is zelfs een Ambtenaar 2.0-pro- gramma in het leven geroepen. De puzzel van het web is voorlopig nog niet compleet. Dat de (web)wereld een stuk opener is geworden moge duidelijk zijn. In een volgende bijdrage probeer ik wat helderheid aan te brengen bij het begrip 'open'. Jan Willem van Eek is voorzitter van Geo- informatie Nederland (jw.vaneck@geo-info.nl, twitter @jwvaneck) en werkzaam als direc teurstrategie bij de ESRI Nederland Groep. Deze bijdrage is ook te vinden op www. kortsteroutes.nl, inclusief een aantal extra verwijzingen. Bronnen: ClayShirky, Seth Godin (via blogs en ted.com);Jeff Howe, Don Tapscott/ Anthony Williams, Gary Hamel, Nicolas Carr (zie de boekenlijst op mijn Linkedin profiel). Dank aan Edward McGillavry voor het lenen van een tweetal boeken Crowdsourcing van Howe en Wikinomics van Tapscott/Williams). 'U kunt inloggen in de digitale perska mer op http://press.vnuexhibitions.com/. Uw gebruikersnaam: geodesia Uw wachtwoord: geodesia' Bron: e-mail persaccreditatie Geo- lnfoXchange20og (NB Het laatste nummer van het tijd schrift Geodesia verscheen in 2003.) 26 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 28