Fort Voordorp middagje 'geofort' Verslag Themabijeenkomst GeoBusiness Nederland Multisensor-inwinning Grondradar toch begrensd '3D onder de grond: de onbegrensde mogelijkheden van grondradar.' Dat was de programmatitel van Groninger Han Limburg (Medusa Explorations). Hij bracht ook direct een nuancerende ondertitel aan over de (on)mogelijk- heden ervan, want ook grondradar kent zijn grenzen. Hij signaleerde dat ondergronds karteren lastiger is dan bovengronds, dat daarbij traditionaal Dinsdag 3 november organiseerde GeoBusiness Nederland dethemabijeen- komst'lnnovatie en inwinning' Het uit 1869 daterende Fort Voordorp te Groe- nekan, een onderdeel van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, was deze middag een bolwerk van geodata. Het onder werp trok ruim honderd deelnemers. Bestuurslid Theo Thewessen (portefeuil lehouder Innovatie) memoreerde in zijn openingswoord:'Het komt niet zoveel voor dat wij praten over inwinning en innovatie/Oorzaken daarvan waren volgens hem de bescheidenheid van de bedrijven en de geodetische cultuur. Hij signaleerde steeds meer thematische inwinning met referentie naar de locatie 'zodat wij het tot ons domein mogen rekenen'. Inwinning van data door burgers verscheen als fenomeen niet pas bij OpenStreetMap, maar was er al inzake flora en fauna en die data "bepaalt uit eindelijk wat er ergens mag en niet mag", zo wist Thewessen. "De beste metingen worden intussen door kastjes kopende burgers gedaan" zo stelde hij zelfs over de popularisering van sensoren. 'Is de klant al toe aan multisensor- inwinning?' Dat was de programmatitel Het sprekerspanel. van de duopresentatie van Jolle Jelle de Vries (Geomaat) en Maarten Bomers (Fugro). Ze plaatsten er zelf direct een ondertitel bij:'Zijn de leveranciers er aan toe?'Gestart werd met presenta ties van de eigen bedrijven. Geomaat heeft de Streetmapper 360 en Fugro de Drive-map (naast Fli-map en veel meer). De bekende product life cycle is ook bij inwinningswerk herkenbaar: met innovators aan de ene kant tot laggards aan de andere. In de groeifase zou de prijs er niet zoveel toe doen, maar in de latere fase met meer concurrentie werd dat wel anders. "Data-inwinning wordt steeds gemakkelijker, dus de product life cycli worden steeds snel ler doorlopen", zo wist Bomers ook. Als aanbieder reageerde hij negatief op de toenemende presentie van landsdek- kende bestanden. De Vries had tips voor bedrijven als toevoegen van analyse aan data-acquisitie en combineren van acquisitiemethoden. Ingaand op de vraag of de klant al toe was aan ver nieuwingen, zag hij dat opdrachtgevers gewend zijn aan bekende oude data en dat leveranciers het voortouw moeten nemen. Hij suggereerde dat die leve ranciers zich vertrouwd moeten maken met processen bij klanten en over de grenzen van de landmeetkunde heen moeten kijken. Als toegift blijken er dan ook nog onverwachte toepassingen van standaarddata te zijn. Bomers conclu deerde tot slot dat bedrijven er klaar voor zijn bij standaardproducten, ook met nieuwe middelen, maar dat inte gratie van datasets vaak nog te weinig is ontwikkeld. Klanten moeten ook wor den voorzien van de juiste software in plaats van dat er bijvoorbeeld iaserdata 'naar binnen wordt gegooid'. CEOCOPTER.NL Met glaasje bij onbemande geocopter. 28 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 30