OpenStreetMap en een deal met Yahoo-foto's werden evenzeer gememoreerd als gratis overheidsdata en gegevensdonaties van bedrijven. Van exotische oorden werd wederom getoond dat OpenStreetMap beter is dan Google Maps en hetzelfde gold voor fouten in Nederlandse com merciële digitale kaarten. Mensen die ergens wonen en werken kunnen dat prima verbeteren. Imponerend was ook het steeds groeiende aantal van onlangs 180.000 geregistreerde inwin- ners binnen de community. Bij geodata zag Hofften slotte eenzelfde trend als bij de vervanging van de Winkler Prins Encyclopedie door Wikipedia... puntboringen werden verricht, maar dat geofysische meetsystemen meer informatiedichtheid geven en dus coherentere beelden. Bovendien zijn ze veelal sneller en goedkoper. Na de indeling in diepe en ondiepe geofysica te hebben gememoreerd, zag hij in Nederland een hernieuwde belangstel ling voor ondiepe toepassingen."Die is mede te danken aan de wet WION en de Waterwet", zo wist hij ook. Bij het speerpunt grondradar had hij een leuk WION-filmpje met wat leek kinderar beid, maar het bleek een incidentele demonstratie van een eigen zoontje te zijn om het gebruiksgemak te illustre ren. Eerlijk noemde Limburg ook de nadelen van grondradar. Interpretatie van ruwe radargrammen blijft men senwerk en het systeem werkt slecht in Moderne Ark van Noach op demomarkt? Buitenopstelling met fort-achtergrond. natte klei.Toenemende industrialisatie van meetsystemen werd gesignaleerd: specifiekere systemen leiden tot ver eenvoudigd gebruiken ze zijn zelfs'fooi proof. Illustratief was een voorbeeld van toxische zinkaskartering van 1000 km weg in 40 gemeenten in de Kempen. Dat zinkas werd benut als toeslagma teriaal was bekend, maar de vraag was waar precies. Met traditionele boringen zou dat niet te doen zijn geweest. BOGG bleek niet alleen een 'Belasting Overleg Grote Gemeenten'te zijn, maar binnen GeoBusiness ook een commis sie voor bundeling en overdracht van kennis over toepassing van geofysica en grondradar! Minstens de verbetering van negatieve beeldvorming is een doel. Onduidelijke verwachtingspatronen bij potentiële opdrachtgevers leiden tot vage werkomschrijvingen en dito aanbestedingsdocumenten en dat wil men veranderen. Het zou ook leiden tot 'gunning op de laagste prijs en dus tot selectie van slechte producten'. Henk Hoff (OpenStreetMap Foundation) sprak over'User generated content: wie doet wat?'Zoals bekend laat dit Assense CDA-raadslid annex inter- netconsultant als bestuurslid van de foundation anderen gratis meten. Bases als loggende GPS-systemen alsTomTom Panel en demomarkt Aan het opvolgende sprekerspanel stelde Thewessen zelf de vraag wie er wel eens'investeringen deed die er niet uitkwamen'. Dat bleek niet alleen bij hen, maar ook bij de bedrijven in de zaal nim mer het geval te zijn. Last van dichtge timmerde bestekken van opdrachtgevers had men wel.Tijdens dit panelgesprek bleek Hoff Google nog als een commer ciële Big Brother te zien en poneerde hij 'Rijkswaterstaat en Obama zijn gebrui kers van OpenStreetMap-data'. Een demonstratiemarkt met dus uitslui tend rendabel materiaal, maar ook met drankjes en hapjes, besloot de boeiende middag, f Adri den Boer, redacteur Geo-lnfo 2009-12 29

Geo-Info | 2009 | | pagina 31