Regionale statistieken anno 2009 Het CBS in uw buurt Sinds de opkomst van digitale en interactieve kaarten is het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) actief met het kartografisch ontsluiten en visualiseren van statistieken. Voorbeelden zijn Buurt in Beeld (2001) en de kartografische toegang tot databank StatLine (2004). Door informatie uit registraties te gebruiken, is het CBS meer dan in het verleden in staat om informatie over kleine gebieden samen te stellen en te publiceren. Kartografische mogelijkheden faciliteren dit. Sinds de beschrijving van de achtergronden bij regionaal statistische informatie [Beeckman, 2006] heeft het CBS twee nieuwe initiatieven ontwikkeld: een kaartlaag met CBS-buurtcijfers in Google Earth en de website CBSinuwbuurt.nl. Statistieken tot in de achtertuin. Visualisatie van buurtcijfers Twee initiatieven Duncan Beeckman, projectleider regionale statistieken (CBS), d.beeckman@cbs.nl Caroline van Houwelingen, statistisch onderzoeker regionale statistieken (CBS), ce.vanhouwelingen@cbs.nl Edwin de Jonge, statistisch methodoloog (CBS), e.dejonge@cbs.nl Het CBS presenteert zijn gegevens in onder meer artikelen, pers berichten, tabellen, databank StatLine, kaarten en grafieken. De afgelopen jaren zijn daar nieuwe vormen van datavisualisatie bij gekomen, met de conjunctuurklok en de bevolkingspiramide als meest bekende voorbeelden. Recentelijk zijn er meer datavisuali- saties ontwikkeld. Deze visualisaties geven inzicht in de samen hang van de belangrijkste variabelen op een specifiek gebied. Bij de regionale statistieken vormt de kaart het middelpunt van de ontwikkelingen op het gebied van datavisualisatie. Opkomst van kaarten op internet De afgelopen jaren heeft het gebruik van kaartmateriaal op internet een enorme vlucht genomen. Bij onder meer het bekij ken van verkeersinformatie en weerberichten of het zoeken naar een woning zijn kaarten niet meer weg te denken. Steeds vaker zijn deze interactief. Internetgebruikers zijn daardoor meer en meer bekend geraakt met het gebruik ervan. Met de introductie van meer geavanceerde technologie voor de weergave van kaar ten en fotobeelden, zoals Microsoft Virtual Earth, Google Maps en Google Earth, zijn de mogelijkheden nog verder toegeno men. ledereen kan nu een blik werpen op zijn eigen buurt, zijn eigen huis en zelfs zijn eigen auto. Daarnaast is er de opkomst van webservices volgens de standaarden van het Open Geos- patial Consortium (OGC) die het mogelijk maken om dezelfde geo-informatie te ontsluiten via verschillende portalen. Tegen deze achtergrond en met de kaart als basis heeft het CBS ook voor de regionale statistieken een meer visuele manier gevonden voor het presenteren van cijfers. Recente voorbeelden van regionale datavisualisaties zijn migratie en internationale handelskaarten. Daarin wordt de grootte van landen geschaald naar de omvang van de stromen tussen die landen. Ook van de verdeling van de woningwaarde in Nederlandse gemeenten is een regionale visualisatie gemaakt. Statistieken over kleine gebieden, zoals wijken en buurten, zijn al gauw omvangrijk en daardoor moeilijk te visualiseren. Moderne geobrowsers zijn hiervoor echter bij uitstek geschikt. Door het gebruik van fotobeelden worden bovendien de herkenbaar heid en de toegankelijkheid vergroot. Gecombineerd met de toenemende bekendheid en populariteit van kaartapplicaties, zoals die van Google, was het gebruik van deze technologie voor de verspreiding en (geo-)visualisatie van buurtstatistieken een logische vervolgstap. Samen met een professioneel bureau werd een website ontwik keld, gebouwd op basis van Google Maps. Dit initiatief is inmid dels bekend als CBSinuwbuurt.nl. Tijdens de ontwikkeling van CBSinuwbuurt.nl werd kennis opgedaan met de mogelijkheden van aparte kaartlagen in Google Earth. Ondanks de overeenkomsten is ook een tweede initiatief ontwikkeld: CBS-buurtgegevens ingepast in een Google Earth-omgeving. Dit is sinds eind 2007 beschikbaar op CBS.nl. CBSinuwbuurt.nl werd enkele maanden later gelanceerd. De gebruikte (Google-)technologie en de nieuwe, meer visuele manier van presenteren van statistische informatie over buurten heeft de afstand tussen nationaal statistiekbureau en burger verkleind. Vooral voor niet-professionele gebruikers is hiermee, zowel letterlijk als figuurlijk, een wereld open gegaan. 36 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 36