CBS-buurtcijfers in Google Earth Alle cijfers in een oogopslag Een mooie start Volop in ontwikkeling Mogelijkheden van Google Earth 38 Geo-lnfo 2009-12 CBS iN UW BUURT Toon to Gemeente Op Uael: Gezocht: GetmtkeriiMCties Fig. 2. Buurtinformatie op de website CBSinuwbuurt.nl. een onderwerp selecteren. Op de kaart verschijnen vervolgens de gevraagde gegevens (fig. 2). De website heeft een duidelijke'portal'-functie: het biedt een ingang naar meer informatie op CBS.nl en naar de tabel Kern cijfers Wijken en Buurten in StatLine, waar een totaalbeeld aan cijfers over buurten te vinden is. Rondom de kaart zijn knoppen opgenomen die verwijzen naar onder meer CBS-artikelen over buurten en de publicatie Gemeente Op Maat. Deze laatste is per gemeente beschikbaar en bevat ook een selectie van gegevens over wijken en buurten. Een tweede kaartapplicatie van Google, naast Google Maps, is Google Earth. Dit programma moet een gebruiker eerst down loaden en installeren. Ook is er wat meer kennis vereist om met het programma te werken. In dat opzicht is Google Earth minder toegankelijk. Het heeft echter vele interessante mogelijkheden. Daarom heeft het CBS een kaartlaag met buurtcijfers ontwikkeld die gebruikers in het programma kunnen inpassen. De kaartlaag met CBS-cijfers wordt niet standaard meegeleverd met Google Earth. Gebruikers moeten deze ophalen op CBS.nl. Wanneer ze vervolgens binnen Google Earth inzoomen op Nederland, worden stapsgewijs de buurtgrenzen zichtbaar. Daarbij is gebruik gemaakt van 'streaming'technologie. Het moment waarop een buurtgrens verschijnt, is afhankelijk van het aantal pixels dat een gemeente of buurt op het beeld scherm inneemt. Zo wordt voorkomen dat een rommelig beeld ontstaat, met overlappende buurtnamen en -grenzen. Ook komt het de snelheid waarmee de informatie op de computer ingele zen wordt ten goede. CBSinuwbuurt.nl is gelanceerd in februari 2008. De eerste dagen trok de site meer dan 20 duizend unieke bezoekers. Momenteel zijn dat er zo'n 200 per dag. De website heeft de buurtcijfers bekend gemaakt bij een breder publiek, waaronder veel niet-pro- fessionele gebruikers. Zij gebruiken CBSinuwbuurt.nl onder meer om informatie te zoeken over buurten waarnaar zij overwegen te verhuizen. Ook binnen de makelaarswereld bieden instanties op hun websites steeds vaker (CBS-)informatie over buurten aan. Met het oog op deze ontwikkeling is het mogelijk gemaakt om vanaf andere websites rechtstreeks naar de gewenste informatie opCBSinuwbuurt.nl te'hyperlinken'. Fig. 3. CBS-buurtcijfers in Google Earth. CBSinuwbuurt.nl bevat enkele analysemogelijkheden. Zo kun nen gebruikers buurtcijfers in een grafiek of tabel bekijken en deze afzetten tegen het gemeentelijk en het landelijk cijfer. Ook kunnen twee buurten onderling met elkaar vergeleken worden. Dat was eerst alleen binnen gemeenten mogelijk, maar inmid dels kunnen ook buurten uit verschillende gemeenten met elkaar vergeleken worden. Dit is niet het enige dat in de loop van de maanden is veranderd: CB5inuwbuurt.nl is nog volop in ontwikkeling. Het CBS actuali seert de cijfers enkele malen per jaar en heeft de intentie om het aantal onderwerpen langzaam uit te breiden. Daarnaast worden aan de hand van gebruikersreacties verbeteringen in het gebruik van de site doorgevoerd. Zo bleek de zoekfunctie soms onduide lijkheden te geven, omdat niet iedereen de naam van zijn buurt kent. Inmiddels kunnen gebruikers een 4 cijferige postcode invoeren, waarna ze de keuze krijgen uit de buurten waarin deze postcode voorkomt. Tegelijk met het zichtbaar worden van de buurtgrenzen verschij nen CBS-logo's met daarbij de buurtnaam. Als gebruikers daarop klikken, krijgen ze een ballon met informatie over de buurt te zien (fig. 3). Waar gebruikers van CBSinuwbuurt.nl steeds een ander onderwerp moeten kiezen, zijn met deze toepassing de cijfers over de buurt in een oogopslag te zien. Een tweede voordeel is dat gebruikers heel gemakkelijk cijfers over andere buurten kunnen bekijken, ongeacht of de buurten in dezelfde of in een andere gemeente liggen. De CBS-kaartlaag in Google Earth biedt momenteel geen ver dere analysemogelijkheden. Op dit terrein zijn echter nog vele ontwikkelingen mogelijk. Het CBS onderzoekt op dit moment de verschillende mogelijkheden. Google Earth heeft een aantal onderscheidende eigenschappen en mogelijkheden ten opzichte van Google Maps. Kaartlagen in Google Earth worden opgeslagen in het zogenaamde KML-for- awmi tmttm iw pMtfit sp 1 j LflnOegi (Mrtal) Bcvotkinu (2008) Aantal inwoners: 990 Aantal mannen: 490 Aantal vrouwen: 500 Geboorte (2007): 5 Sterfte (2007): S Niet-westerse allochtonen: 4% Bevolkingsdichtheid: 2.867 personen per km2 Leeftijd (2008) O tot 15: 11% 15 tot 25: 11% 25 tot 45: 31% 45 tot 65: 36% 65 en ouder: 10% Samenstelling huishoudens (2008) Eenpersoonshuishoudens: 40% Huishoudens zonder kinderen: 36% Huishoudens met kinderen: 23% Aantal huishoudens: 520 Gemiddelde grootte: 1,9 pers. Arbeid Werkzame personen (2005): 75% (van bevolang 15-64 jaar) Bijstandsuitkeringen (2007): 43 per 1000 huishoudens Inkomen (2(107) Gemiddeld: 19.100 euro per inkomensontvanger Lage inkomens: 36% Hoge inkomens: 26% Wonen Gemiddelde «voningwaarde (2007): 233.000 euro (WOZ) Aantal woningen (2008): 505 Huur Koop (2005): 47% 53% Motorvoertuigen (2008) Aantal personenauto's: 510 Aantal bedrijfsmotorvoertuigen: 80 S3 Wegtn - - IPqebo. A Street Vic 1^ Is Rjnden e

Geo-Info | 2009 | | pagina 38