Gebruikmaken van hoogte 3D-modellen maat. Dit is een tekstueel formaat (XML) en een open standaard, die nauwkeurig specificeert uit welke onderdelen een kaartlaag kan bestaan. KML biedt de mogelijkheid tot onder meer het toevoegen van thematische kaartlagen, het gebruik van hoogte, het tonen van geavanceerde 3D-modellen, het animeren van kaartlagen en het maken van een tour - ofwel een vliegreis langs belangrijke punten op de kaart. Deze mogelijkheden zijn op verschillende manieren bruikbaar voor het presenteren van CBS-cijfers. Thematische kaartlagen Google Earth biedt de mogelijkheid om thematische kaartlagen over de aardbol te draperen. Het CBS heeft in Google Earth geëxperimenteerd met een aantal thematische kaarten op buurtniveau. Een moeilijkheid daarbij was het conflict tussen thematische kaartlagen en de onderliggende fotobeelden: thematische kaartlagen representeren een geografische verde ling van (statistische) waarden, terwijl fotobeelden objecten tonen. Als een thematische kaart simpelweg in Google Earth zou worden ingepast, dan zijn de fotobeelden niet zichtbaar. Het is de vraag wat dan de toegevoegde waarde is van het gebruik van Google Earth. Satellietfoto's worden niet snel gecombineerd met thematische kaarten. De combinatie biedt echter een groot voordeel: het vergroot de herkenbaarheid van het betreffende gebied. Voor de CBS-buurtcijfers is het wenselijk dat gebruikers hun eigen straat herkennen omdat ze vaak niet bekend zijn met buurtgrenzen, maar wel met de directe omgeving. Om het conflict tussen thematische kaartlagen en fotobeelden op te lossen, is gekozen voor het volgende: als heel Nederland in beeld is, dan domineert de thematische kaart. De transparantie van de thematische kaartlaag wordt groter naarmate gebruikers verder inzoomen. Op deze wijze krijgen gebruikers een beeld van de geografische verdeling van een onderwerp, maar kunnen ze tevens hun buurt of straat herkennen. Het belangrijkste verschil tussen Google Maps en Google Earth is dat het laatste programma een extra dimensie biedt. Doordat Google Maps een mercatorprojectie toont en Google Earth een driedimensionaal (3D) beeld van de aardbol geeft, is in Google Earth gebruik te maken van hoogte. Deze dimensie is te gebrui- Fig. 4. Migratiestromen met behulp van hoogtelijnen, 2007. ken in kartografische visualisaties. Op internet zijn meerdere mogelijkheden te vinden van het toepassen van hoogte in Google Earth (bijvoorbeeld thematicmapping.org). Eén van de manieren om van hoogte gebruikte maken, is het weergeven van inwoneraantallen met 3D-staafdiagrammen. De hoogte van de staaf geeft dan aan hoeveel mensen in het betreffende gebied wonen. Deze manier van visualiseren geeft echter problemen: als gebruikers loodrecht op de staven kijken, zien ze geen verschil tussen de verschillende waarden en als ze onder een hoek naar de waarden kijken, dan verbergen grotere staven de omliggende kleine. Dit probleem,'occlusion'genaamd, speelt vooral bij de presentatie van buurtcijfers. Een tweede manier waarop hoogte is te gebruiken, is door een gehele regio een bepaalde hoogte te geven. Dit resulteert in een zogeheten'prism diagram'. Hierin worden (de polygonen van) gebieden hoger weergegeven naarmate hun waarde groter is. Probleem van een 'prism diagram' is dat gebruikers het volume van het gebied onterecht als de waarde interpreteren. Met deze problemen in het achterhoofd is het raadzaam om hoogte te combineren met andere visualisatiemogelijkheden. Een voorbeeld is het tonen van migratiestromen door middel van pijlen (fig. 4). Het toont de migratie vanuit andere, vooral Euro pese, landen naar Nederland. Zowel de hoogte als de dikte van de pijlen geven aan hoe groot de stroom is. De hoogte van de pijlen heeft toegevoegde waarde als de gebruiker inzoomt op de kaart. Een nog geavanceerdere manier om de derde dimensie in Google Earth te benutten, is het tonen van 3D-modelleri die met AutoCad of andere 3D-animatietools zijn gemaakt. Een mooi voorbeeld van deze toepassing is de'Building'-kaartlaag die standaard in Google Earth beschikbaar is en 3D-modellen van bekende gebouwen als het paleis op de Dam bevat. Als gebrui kers deze laag inschakelen, zijn de gebouwen zichtbaar op de kaart en vanuit iedere hoekte bekijken. Deze functionaliteit is ook in te zetten voor het presenteren van statistieken. Het is bijvoorbeeld mogelijk om een statistische variabele in een sD-landschap te vangen en dit in Google Earth Fig. 5. Bevolkingsdichtheid gecombineerd met het aantal ziekenhuizen bin nen een straal van 20 kilometer op buurtniveau, 2007. Geo-lnfo 2009-12 39

Geo-Info | 2009 | | pagina 39