Geowetenschappers in de dop? Je bent zestien, lost tijdens de aardrijkskundeles op school een virtueel geografisch probleem op, en wint een expeditie naar Peru. Dit overkwamen vier leerlingen van de Werkplaats Kindergemeenschap in Bilthoven. Reis met hen mee naar de jungle, de Andes en de Oude Inca CUltUUr. UN Human Development Report 2009 - HDI Een goede voorbereiding, is het halve werk Knalrood, uitvouwbaar en aan de binnen kant voorzien van drie enorme wereldbol len. Op initiatief van TNO en de Faculteit Geowetenschappen, Universiteit Utrecht wordt vanaf 2007 een interactief rondrij dend leslokaal ontwikkeld, met als centrale thema 'de veranderende planeet aarde'. Het resultaat is een virtuele expeditie in een vrachtwagen de Geotruck, die vanaf maart 2008 leerlingen op 135 middelbare scholen bewust probeert te maken van belangrijke thema's rondom aarde, klimaat en milieu. De opening van de wereldbollen vormt het startsein van de EarthQuest, waarin leerlingen worden uitgedaagd om zes verschillende geografische missies te volbrengen. Aan de hand van coördinaten sporen de teerlingen ontvoerde weten schappers op in Latijns-Amerika, wijzen zij met behulp van kaarten noodoverloopge- bieden aan waardoor de bevolking in het Rijngebied aan een watersnood ontsnapt en sluiten ze inwoners van Mexico-city aan op het elektriciteitsnetwerk. En dat allemaal binnen een lesuur, op 20 m2. Interactief, vernieuwend en motiverend. Voor de ruim 17.000 leerlingen die Earth- quest uiteindelijk spelen, staat er letterlijk wat op het spel: het beste team mag zelf als echte wetenschapper op expeditie naar Peru. Op 1 juli 2009 komen de zes beste teams naar de Utrechtse sporthal Olympos voor de grote Earthquest finaledag. Aange moedigd door leerlingen en leraren van hun eigen school, strijden scholieren uit Houten, Appingedam, Nijmegen, Arnhem, Leeuwarden en Bilthoven om die felbe geerde hoofdprijs. Geheel niet makkelijk, want wie weet het precieze antwoord op de vraag hoeveel metrostations Mexico- city heeft? Of hoeveel liter water Nederland elke dag verbruikt? Ananda, Femke, Mischa en Sander uit Bilthoven draaiden hun hand er niet voor om. Voor hen kan de zomer vakantie van 2009 niet beter beginnen: zij winnen het ticket naar de Tropen! Als echte geowetenschapper ga je natuur lijk goed voorbereid op reis. Dat doet de gemiddelde toerist ook, maar bij een echte expeditie komt wel wat meer voorberei- dingswerk kijken. Behalve een lijstje met wat er allemaal mee moet in de backpack, krijgen de prijswinnaars ook een opdracht mee naar huis. Zes thema's die binnen de expeditie een belangrijke rol spelen worden 0.400-0.449 0.350-0.399 under 0.350 Data unavailable 42 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 42