De expeditie kan beginnen In de jungle In de voetsporen van de Inca's verdeeld over de deelnemers: infrastructuur, flora&fauna, fysische geografie, (culturele) historie, de rol van toerisme en sociale verhoudingen. Iedere expeditiedeelnemer wordt gevraagd zoveel mogelijk informatie op te zoeken over zijn/haar thema en daar bij direct drie geografische schaalniveaus toe te passen: de algemene basis in Latijns- Amerika, de context van Peru als geheel en de kenmerken van onze expeditielocaties in het bijzonder.Tijdens een van de voorberei dingsbijeenkomst presenteren we de eerste resultaten van ons onderzoek aan elkaar en krijgen we al een goed beeld van wat we nu daadwerkelijk in Peru gaan zien. Tijdens een andere bijeenkomst krij gen we college van dr. Rob Govers, docent-onderzoeker in de tektonofysica Aan de hand van veel kaartmateriaal en bewegende animaties leren we over het ontstaan van de Andes, de huidige plaatbewegingen en de gevolgen voor zaken als klimaat en vegetatie in Peru. Ook besteden we aandacht aan 'Peru als ontwikkelingsland'. Met behulp van HDI-kaarten (Human Development Index) is duidelijk te zien dat Peru tot een van de rijkere ontwikkelingslanden behoort, het land staat in de index op de 88e plaats (van de 167). Op een veel kleiner schaalniveau zien we dat de Latijns-Amerikaanse stad een heel andere structuur kent dan de gemiddelde Europese/Amerikaanse stad. Goed voorbereid gaan de vier winnaars van de Werkplaats Kindergemeenschap met twee begeleiders van de Faculteit Geowetenschappen op pad. Na een vlucht van ruim 12 uur komen we aan op Jorge Chavez International Airport. Ananda weet meteen op te merken dat op de grote reclameposters veelal blanke mensen staan afgebeeld, en dat terwijl slechts 15% van de bevolking blank is, 37% tot de mestiezen behoort en nog altijd 45% tot het indianenras gerekend kan worden. De posters verraden direct de elitestatus die blanken in Peru hebben. In de taxirit naar het hotel zien we vervolgens veel terug van de typerende opbouw van een Latijns-Amerikaanse stad. Met name de zelfbouwwijken trekken de aandacht en natuurlijk het gebrek aan (door de over heid opgelegde) structuur in de stad. De eerstvolgende dag vliegen we direct door naar onze feitelijke eerste expedi tielocatie, Puerto Maldonado. Inderdaad, opnieuw vliegen. De onherbergzame Andes heeft in Peru als resultaat dat er nauwelijks infrastructuur ontwikkeld is. Het spoorwegennet is, met slechts 2.000 km aan rails, een van de slechtst ontwikkelde ter wereld. Ter vergelijking: Roemenië past qua oppervlakte ruim sx in Peru en kent ruim 22.000 km aan rails. Zelfs Nederland, dat slechts 3% van het oppervlak van Peru beslaat, heeft met 2.700 km aan spoorwe gen nog meer rails dan Peru. Puerto Maldonado is een junglestad in het zuidoosten van Peru, op slechts 50 km van de grens met Bolivia. Voor geografen is de stad interessant, omdat deze relatief jong is. Naast de goudwinning in de rivieren rondom Puerto Maldonado, verdienen veel Peruanen hun brood met de (illegale) houtkap. De kaart van het gebied laat een sterk meanderende rivier zien, die regelmatig meanderbochten afstoot. De meertjes die daaruit ontstaan kennen een enorme biodiversiteit en zijn daarom erg populair bij toeristen. Het belang van toerisme als economische sector is in de regio Puerto Maldonado de afgelopen jaren dan ook enorm toegenomen. Behalve geld, brengt het toerisme echter ook problemen met zich mee. Om aantasting van het ecosys teem en de biodiversiteit tegen te gaan wordt veel geïnvesteerd in ecotoerisme. Maar er liggen meer gevaren op de loer voor de regio Puerto Maldonado. Op een veel groter schaalniveau is Brazilië, in overleg met de Peruaanse regering, de aanleg van de Interoceanic Highway overeengekomen. Een snelweg moet Rio de Janeiro aan de Atlantische Oceaan, dwars door de jungle en over de Andes, verbinden met llo (Peru) aan de Stille Oceaan. De snelweg houdt op het moment van ons bezoek letterlijk op aan de oevers bij Puerto Maldonado. Mocht het project binnen enkele jaren worden voltooid, dan laten de gevolgen zich raden. De tweede expeditielocatie is er een, die in geen enkele reis naar Peru zal ontbre ken. Machu Picchu en Cuzco, gelegen op een hoogte respectievelijk ruim 2.500 meter en meer dan 3.500 meter, zijn dan ook enorme toeristische trekpleisters. Hier wordt geleefd van het toerisme. En dat betekent niet alleen een souve nirshop op iedere hoek van de straat en straten die vol staan met toeristen, maar ook vele arme Peruanen die eveneens hun graantje hopen mee te pikken In tegenstelling tot Puerto Maldonado, kent Cuzco een lange historie. De stad werd opgebouwd door de Inca's, maar is Geo-lnfo 2009-12 43

Geo-Info | 2009 | | pagina 43