Mg Grontmij Informatie Google breidt Street View verder uit dg DIALOG Koppelvlak voor BAG Honderd jaar luchtfotografie van Nederland Het Amerikaanse internetbedrijf Google heeft zijn dienst Street View in Nederland uitgebreid met dertig steden, met foto's van duizenden kilometers straten en beziens waardigheden. Gebruikers kunnen daar door op internet alvast een kijkje nemen op de plekken die zij willen bezoeken. Bijna de gehele Randstad is nu gefoto grafeerd, zo kondigt Google dinsdag aan. Amsterdam, Rotterdam en Groningen waren in maart dit jaar als eerste Nederlandse steden aan de beurt. Nu zijn steden als Den Haag en Haarlem toegevoegd. Buiten de Randstad maken onder meer Eindhoven, Arnhem, Apeldoorn, Nijmegen, Zwolle en Lelystad hun debuut. Street View is niet onomstreden. Google heeft geregeld brandjes moeten blussen, omdat mensen zich door de foto's in hun privacy aangetast voelden. De onderneming maakt nu zo veel mogelijk gezichten en kentekens van auto's onzichtbaar. Klagers kunnen ook'hun'foto's laten verwijderen. In maart dit jaar had Google ruim 4000 kilometer Nederland in kaart gebracht. Nu is dat meer dan 35.000 kilometer. Het bedrijf rijdt met auto's met camera's in het land rond. In augustus kwam een speciale fiets uit de Verenigde Staten over om plekken te fotogra feren die niet of nauwelijks met de auto zijn te bereiken. Het Binnenhof in Den Haag en Kinderdijk zijn daarvan nu in de beeldbank opgenomen. Enkele andere attracties, zoals de Efteling, staan nog in de rij, aldus een woordvoerder. Google weet nog niet wanneer het heel Nederland in beeld heeft gebracht. Street View vertoont nog behoorlijk veel witte vlek ken in het zuiden en oosten van het land. In de VS wordt de dienst al gebruikt in navi- gatiesoftware. Automobilisten kunnen zich daardoor beter oriënteren op hun omgeving, zo hoopt Google. Bron: www.google.nl/help/maps/streetview/ Grontmij Nederland bv heeft in samenwer king met Centric, Vicrea, Urbidata, Gouw en Geotax het product dg DIALOG Koppelvlak ontwikkeld, dg DIALOG Koppelvlak stelt gebruikers in staat om de geometrie van de BAG in dg DIALOG te beheren en via berichtenverkeer aan te bieden aan de BAG-applicaties van genoemde leveran ciers. Ook kunnen de BAG-applicaties verzoeken indienen om geometrie in te tekenen, in te meten of anderszins te muteren. Zo ontstaat een efficiënt proces waarbij de geo beheerders en de BAG-beheerders elkaar over en weer van mutaties en meldingen kunnen voorzien. Grontmij voorziet hiermee in een behoefte voor een integratie tussen de GBKN en een Pandenkaart. Voor meer informatie: bart.vanderlely@grontmij.nl Tot zo'n vijfentwintig jaar geleden dacht men dat de oudste luchtfoto's van Nederland uit 1917 stamden. Dit bleek onjuist te zijn toen enkele medewerkers van toenmalig Nationaal Luchtvaartmu seum Aviodome op een zolder in Den Haag een collectie foto's vonden met bijschrift'De eerste luchtfoto's Nederland'. Deze foto's zijn precies 100 jaar oud. Ze stammen uit 1909 en zijn voor het Nati onaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome reden voor een unieke expositie met als onderwerp'100 jaar Luchtfotografie'. Deze en 200.000 andere luchtfoto's van ons land zijn voor iedereen beschikbaar. De eerste serie luchtfoto's uit 1909 is gemaakt door luitenant Bakker van het Nederlandse leger, tijdens vijf ballonvaar ten. Op 29 juli 1909 maakt hij tijdens zijn eerste ballonvaart een foto van het dorp Welsum aan de IJssel. Dit is het begin van een indrukwekkende reeks luchtfoto's die aantoont hoe Nederland door de jaren heen is veranderd. Sinds 1921 maakt de KLM luchtfoto's van Nederland. Dit archief is nu in handen van de Aviodrome en iedereen kan er gebruik van maken! In 2003 heeft de Aviodrome de zgn. 'Vogel vluchtopnamen'van KLM Aerocarto, met zo'n 200.000 luchtfoto's, overgenomen. Zowel de rechten als de negatieven van deze historische opnamen liggen nu bij de Aviodrome. De tentoonstelling '100 Jaar Luchtfotografie'laat in thema's belangrijke gebouwen en gebeurtenissen uit een eeuw Nederlandse geschiedenis zien, waaronder kastelen, rampen, (voetbal)sta- dions en de (weder)opbouw van Arnhem. Op de website www.aviodrome.info kan men 45.000 luchtfoto's inzien. Ook wor den er nog steeds nieuwe opnamen gemaakt, waardoor het archief up to date blijft. De afdeling Luchtfotografie van de Aviodrome is zelfs in staat om een actuele kwaliteitsluchtfoto van uw bedrijf of woonplaats te maken, samen met een historische foto van hetzelfde onderwerp (voor zover beschikbaar). Bron en meer info: www.aviodrome.nl Geo-lnfo 2009-12 47

Geo-Info | 2009 | | pagina 45