RPS Modern monnikenwerk in Kampen Pand na pand Kwaliteit laat zich meten Actieve leden gezocht! Zo'n duizend uur werkte kartograafen kunstenaar J. Schilder aan een 22 meter lange afbeelding van het Kamper stadsfront. Het kunstwerk is vrijdag 13 november jl. in Kampen gepresen teerd. Het beroemde gezicht op de stad vanaf de IJssel is al vele malen door kunstenaars verbeeld, maar Schilder besloot er voor zijn versie allerlei moderne technieken uit de kartografie op los te laten. De kunstenaar, bekend om zijn geheel eigen manier van digitale verwerking van stadskaarten, werd in 2007 gevraagd het gehele IJsselfront af te beelden. "Dat was sneller gevraagd dan gedaan", aldus Schilder. Toch nam hij de uitdaging aan om het stadsgezicht vast te leggen met behulp van moderne technieken. "Vanaf de kribben in de IJssel heb ik het front gefotografeerd. Gewoon met een simpele camera, telkens op dezelfde afstand van de kade." In april 2007 liep Schilder over de IJsselkade om op een zonnige morgen de vele panden van nabij te fotograferen. Een jaar later deed hij dat opnieuw, wederom in april, om het licht en de stand van de zon gelijk te houden op zijn tekening. Aan de hand van de foto's tekende Schilder pand na pand zeer gedetailleerd op de computer. Luiken, raamkozijnen en zelfs de details van de smeedijzeren hekjes in de voortuinen langs de huizen zijn in het werk te herkennen."De middelen zijn modern, maar het blijft monnikenwerk." Bang dat zijn werk binnen enkele jaren door aanbouw of nieuw bouw gedateerd zal zijn, is Schilder niet."Ik heb een tijdsbeeld gemaakt. Zo ziet het Kamper IJsselfront eruit op 14 april 2007, tussen elfen twaalf uur in de ochtend. Alles wat sindsdien is veranderd, heb ik bewust niet meegenomen." Een uitzondering zijn de twee torenappartementen die recent aan de Flevoweg zijn gebouwd.Terwijl de appartementen enkele honderden meters achter het front liggen, heeft Schilder bewust gekozen de appartementen wel op te nemen. "De bouw heeft een behoorlijke impact op het beschermd stadsgezicht", vindt hij. Volgens de kartograaf-kunstenaar is zijn werk goed te gebruiken advertentie door stadsplanners. Geplande nieuwbouw kan in zijn tekening worden verwerkt om te zien wat het effect is op het stadsfront. Het vermelden waard is dat Schilder jarenlang de ontwerper is geweest van de voorkant van Geo-lnfo. Bron: Reformatorisch Dagblad, 72 november 2009 Geo-lnformatie Nederland is opgedeeld in regio's. In elke regio organiseren enkele actieve leden bijeenkomsten voor de leden. Voor sommige regio's is het bestuur nog op zoek naar vrijwilligers: - Regio Zuid (Limburg/Noord-Brabant/Zeeland) - Regio Mid-West (Utrecht-Zuid-Holland) - Noord-West (Noord-Holland/Flevoland) Wil jij graag actief worden voor een regio? Geef je interesse dan door aan Roel Luis (regio coördinator), pere-mail: r.luis@geo-info.nl 48 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 46