Kaarten maken blijft een uitdaging Redactioneel Philippe De Maeyer Indien het beroep van productiekar- tograaf de laatste drie decennia een uitholling kende door de ontplooiing van het geografische informatiesysteem en doordat de technicus van graveerder/ tekenaar zich herschoolde tot GIS- operator, blijft het kaarten ontwerpen en realiseren een uitdaging. En dit dan wel in de eerste plaats bij het vervaardigen van allerlei thematische kaarten. Bij het ontwerp van de thematische kaart blijft het een uitdaging om je te bezin nen over de doelstellingen van de kaart. Welke boodschap dien ik over te brengen aan welk publiek? Met collega-geografen had ik het genoegen een aantal kaarten te ontwerpen voor jongeren. Vanuit onze kennis met betrekking tot de ruimtelijke spreiding, gecombineerd met de ervaring van hoe jongeren met deze aangeleverde (grafische) gegevens omgaan (vaak verkeerdelijk, te snel of ondoordacht) was het een waar genot te zoeken naar déze voorstellingen die onze boodschap voortdurend op de meest geruisloze wijze konden overmaken. Indien men daarnaast tevens niet een kaart maar een gebundeld werk met tal van kaarten concipieert, is het zoeken naar de coherentie in je bood schap en in je visualisatie, een bijkomende prikkel. Daarbij moet men soms vaststel len dat bepaalde keuzes, gemaakt binnen een bepaalde ruimtelijke context, niet noodzakelijk de gepaste keuze blijkt om andere gebieden voor te stellen (bijvoor beeld omwille van dimensieverschillen) en is een terugkoppeling en bijsturing soms wel noodzakelijk. De verschillende ingrediënten van de te verstrekken informatie, de ruimtelijke coherentie, de ruimtelijke spreiding, de doelgroep en de ermee gepaard gaande ontcijfering die men van de boodschap mag verwachten, zijn bepalend in het kaartontwerp. Indien de informatie per definitie de kaarttypes bepaalt die in aanmerking komen voor de grafische communicatie, is elke verdere selectie meer bepaald door de te verwachten reacties van de kaartgebruiker. Voor een jongere moet de informatie in functie van de leeftijdgroepen op een zodanige wijze worden gevisualiseerd dat - zonder de'realiteit'van de ruimtelijke spreiding geweld aan te doen - hij of zij deze ruimte lijke spreiding op een intuïtieve manier uit de kaart kan decoderen. Belangrijk daarbij is de coherentie te bewaren, ook in het onderwijs gaat veel belang naar de ruimtelijke samenhang en dit zowel verticaal - namelijk de samenhang tussen feiten handelend over dezelfde plaats - als horizontaal waarbij de relatie en invloed tussen verschillende plaatsen wordt bestudeerd. Een pro gramma op de Franse televisie {Le Dessous des Cartes) tracht ook aan een breed publiek deze relaties op een relevante wijze met kaarten te duiden. Aan de hand van kaarten worden er allerhande conflicten in een ruimtelijke en historische context geplaatst. Als kartograaf blijf ik met het papieren kartografische product toch nog altijd een grotere liefdesrelatie houden. De passie voor de digitale producten zit hem op een ander niveau, in het bijzonder de kracht van de techniek die vereist is. De schoon heid die men in de papieren kaart tracht te leggen kan men bij webkartografie - onder andere omwille van het feit dat men in vele gevallen met een vluchtige visualisatie berekend on the fly werkt - nog steeds niet evenaren. Tegenover de faciliteiten van de dynamiek en bevraging van de digitale kaart staat ook vaak een gemis aan overzicht. De effectiviteit van de grafische papieren communicatie is waarschijnlijk nog steeds groter, maar om redenen van efficiëntie, en steeds meer van toegankelijkheid, is de webkartografie een noodzaak binnen de samenleving. Studies over effectiviteit van de kartografische boodschap en de verbetering van deze effectiviteit zijn dan ook essentieel. Geo-lnfo 2009-12 3

Geo-Info | 2009 | | pagina 5