Conclusies Literatuur OrfrnsKa K.D. (2009), G/S implementation: Samenvatting Summary opgelost. Daarom heb ik in mijn scriptie bestaande kennis in de implementatie praktijk vertaald. In de conclusies van mijn scriptie kan men lezen welke kwesties van een GIS-implementatie vanuit gebruikers perspectief gezien context-afhankelijk zijn en welke juist context-onafhankelijk zijn. Uit dit onderzoek blijkt dat de ongeforma- liseerde aanpak van GIS-implementatie net zo belangrijk is als de geformaliseerde. Dit heet de'soft approach'en betekent dat er niet alleen tijd in formele training en toelichtingen moet worden geïnvesteerd, maar ook in persoonlijke communicatie, opbouwen van het vertrouwen in het implementatieteam, zorgen voor een goed imago van het GIS en spreiding van kennis en bewustzijn van de systeemcapa- biliteit. Dit blijkt context-onafhankelijk te zijn, dus van toepassing bij elke organi satie. Ook werd bewezen dat betrokkenheid belangrijker is dan participatie. Maar het is niet altijd slim grote investeringen te betrekken vanaf het begin van het GlS-implementatieproject. Bovendien ontstaat door actieve participatie een positieve betrokkenheid. Dit betekent dat goed nagedacht moet worden over de participatie van eindgebruikers om een positieve betrokkenheid te creëren. Dit heeft ook te maken met het geven van verantwoordelijkheid aan gebruikers. Gebruikers zullen bepaalde taken binnen het GlS-implementatieproject hebben. Ze zullen invloed hebben op de look-and- feel van het systeem, de informatie die het systeem zal geven, de kwaliteit van de data en algemene acceptatietesten. Wat ook interessant is om op te merken, is dat gebruikers geen onbeperkte invloed zullen hebben. Afhankelijk van de context van de implementatie kan hun invloed groot of klein zijn. Niet alle gebruikers moeten actief participeren, maaralleen degenen die andere gebruikers goed kunnen vertegen woordigen en kennis van de organisatie hebben. Dit betekent niet dat de rest van de gebruikers buitengesloten wordt, maar dat de focus zal liggen op de represen tatieve gebruikers. Andere gebruikers kunnen ook input leveren, maar bijvoor beeld alleen door enquêtes. Het blijkt dat de wijze van invloed uitoefenen de beste manier is om tegenstand van gebruikers te overwinnen. Daarom moet het GIS- implementatieteam zorgen dat er genoeg mogelijkheden zijn voor alle gebruikers om een goede indrukte krijgen. Het gaat er niet om iedereen in de organisatie te interviewen, maar meer om bijvoorbeeld gelegenheden te creëren in een informele omgeving om te kunnen praten over de GIS-implementatie, gewoon bij de kof fiemachine. Dit blijkt onafhankelijk van de context van de implementatie te zijn. Als lid van een GIS-implementatieteam moet je duidelijk maken dat elk commentaar welkom is, maar dat niet ieder commen taar meteen wordt meegenomen. Als lid van een GIS-implementatieteam moet men een paar dingen in de gaten houden. Een GIS-implementatie gaat niet alleen om de technologie, maar ook om de organisatie en de mensen. Als men een van deze componenten verwaarloost, verminderen de kansen op succes. GIS-implementatie in het algemeen is ook een multidisciplinaire taak; daarom moet men ook kennis van andere disciplines gebruiken. Wees niet bang om af en toe een psychologisch artikel te lezen. Men moet gebruikers ervan overtuigen om hun gebruiken en werkwijze te veran deren, daarom moet men zorgen dat ze het systeem zien en begrijpen. Men moet hun positieve percepties helpen creëren. Dit kan op heel veel manieren. Er is niet een juiste weg om er te komen, maar men moet goed de context van de GIS-imple mentatie begrijpen en aanpakken. Mensen moeten leden van GlS-implemen- tatieteams kunnen vertrouwen om hun mening te begrijpen. Investeer daarom tijd in de opbouw van dit vertrouwen bijvoorbeeld door persoonlijke communi catie, positief imago, mensen enthousiast over het systeem te maken, etc. Gebruikers moeten zichzelf als een belangrijk onderdeel van de hele GIS- implementatie voelen. Dit maakt ze betrokken. Positieve betrokkenheid van de gebruikers kan worden gecreëerd door hen verantwoordelijkheden te geven, f Barki H., Hartwick J. (1989) Rethinking the con cept of user involvement, MIS quarterly, vol. 13, no 1, pp S3-63 Beaudry A., Pinsonneault A. (2005) Understand ing user responses to information technology: a coping model of user adaptation, MIS quarterly, vol. 29, no 3 Davis F. D. (1989) Perceived usefulness, perceived ease of use, and user acceptance of informa tion technology, MIS quarterly, vol. 13, no 3, pp 319 -340 The user perspective, GIMA afstudeerscriptie Venkatesh V., Davis F. D., (2000) A theoretical extension of the Technology Acceptance Model: Four longitudinal fields studies, Management Science, vol. 46, no 2, pp 186 204 Venkatesh V., Morris M. G. (2000), Why don't men ever stop to ask for directions? Gender, social influence, and their role in technology acceptance and user behaviour. MIS quarterly, vol. 24, no 1, pp 115139 Drie perspectieven van GlS-implementaties Het gebruikersperspectief in een GIS-imple mentatie is geen onderwerp dat vaak in de wetenschappelijke wereld voorkomt. Dit is jammer, omdat het van de gebruikers afhangt of een systeem een succes of een mislukking is. Hoe de gebruikers het GIS ervaren hangt niet alleen af van hoe het systeem werkelijk werkt, maar grotendeels ook van hoe met hen is omgegaan tijdens de implementatie. Uit onderzoek blijkt dat er nog open punten op dit gebied zijn {bijvoorbeeld context-afhanke lijkheden), maar ook dat gezond verstand aan de orde is. In dit artikel worden de resultaten van een net afgeronde GIMA-scriptie gepre senteerd. Three perspective of GIS system implemen tations The user perspective of a GIS system imple mentation is not a subject often discussed in the geo sciences.This is a shortcoming, because it depends on the users whether a system implementation is a success or failure. How users experience the GIS system does not only depend on the actual performance of the system, but also depends largely on their role and involvement during the implementation Research reveals there remain some open issues in this area, such as context dependen cies, but also that common sense is required. This article presents the results of a recently submitted thesis in fulfillment of the require ments for the Geo I nformation Management and Applications course. 6 Geo-lnfo 2009-12

Geo-Info | 2009 | | pagina 8