|v| Programma GIN-congres Woensdag 2 december 14 Thema: Bouw/lnfra Thema: Beheer en aannemers kunnen met de PSI-technologie de zwakke plekken in de ondergrond bij hun (toekomstige) bouwlocaties in beeld brengen als aanvulling op bestaande ouderwetse deformatiemetingen. Titel: zie www.geoinfoxchange.nl Spreker: Wim de Haas, senior advisor information architecture bij Rijkswaterstaat Tijd: 11.00 uur Zaal: Juliana Congreszaal Rijkswaterstaat gaat mee in de trend naar meer marktwerking. Aannemers die langlopende contracter voor het beheer en onderhoud van wegen gegund krijgen, moeten ook de geo-informatiesystemen op orde houden. Rijkswaterstaat laat zien dat ze samen met de markt tot vergaande innovaties komt. Voorbeelden zijn de grondradar die onder meer de dikte van asfalt onder het wegdek kan meten, en de IJkdijk. Deze proefdijk, die is uitgerust met sensoren, moet inzicht geven in hoe de dijk zich gedraagt en hoe betere voorspellingen mogelijk zijn. Gegevens over onder meer temperatuur en waterstanden worden via webservices verzonden (Sensor Web Enablement). Titel: Informatiebehoefte in de aannemerij Spreker: Eric van den Broek, directeur van Breijn, het ingenieursbureau van Heijmans Tijd: 11.30 uur Zaal: Juliana Congreszaal V In de bouw neemt de informatiebehoefte in sneltreinvaart toe. Niet alleen opdrachtgevers vragen steeds meer digitale gegevens, maar de gehele keten in de bouw. Nieuwe dataopslagtechnieken maken het mogelijk naast geografische informatie aanvullende administratieve gegevens op te slaan en zichtbaar en inzichtelijk te maken. Het gaat hierbij om informatie over de bouwplanning en -kosten, maar ook om kwaliteitsgegevens, beheerinformatie, areaalgegevens en aanvullende gegevens voor bijvoorbeeld KernGis. Complexe projecten worden inmiddels vaak standaard in 3D ont worpen. De toekomst is het zogeheten Bouw Informatie Model (BIM), waar de hele bouwketen bij betrokken is (op drachtgevers, aannemers, adviesbureaus en kenniscentrum CUR). Titel: WION nut en noodzaak Spreker: Sjaak Versluis, directeur WION Support Tijd: 12,00 uur Zaal; Juliana Congreszaal Vanwege de toenemende bouwactiviteiten in met name stedelijk gebied groeit de behoefte aan informatie in de on dergrond, met name over de ligging van kabels en leidingen. Het instrument hiervoor is de WION (Wet informatie-uit wisseling Ondergrondse Netwerken). Aannemers zijn verplicht een melding te doen in het KLIC-systeem van het Kadaster, voordat zij met hun graafwerk beginnen. Data over de ligging van pijpen en kabels zitten niet in dit systeem. Voor de duizenden netbeheerders bestaat de verplichting de geografische gegevens van het eigen ondergrondse kabel- en leidingennet betrouwbaar en up-to-date te registreren in een elektronisch systeem. Ondergrondse objecten moeten tot op één meter nauwkeurig op de kaart staan, een geografische vraagstuk, Titel: Netcentrisch werken in de rampen- en crisisbestrijding Spreker: Ben van Lier, Account Directeur Overheid bij Centric IT Solutions Tijd: 15.30 uur* Zaal: Juliana Foyer Ben van Lier zal tijdens zijn inleiding ingaan op zijn proefschrift 'Luhmann ontmoet the Matrix, uitwisselen en delen van informatie in netcentrische omgevingen! Tijdens deze inleiding zal o.a. aandacht worden besteed aan de voorwaarden voor het uitwisselen en delen van informatie tussen verschillende organisaties. Ook zal worden ingegaan op de moge lijkheden en gevolgen die het uitwisselen en delen van informatie kan hebben binnen de rampen- en crisisbestrijding. Vanuit de praktijk van de rampen en crisisbestrijding zal aan de hand van enkele scenario's worden getoond, welke rol het uitwisselen en delen van informatie in het algemeen en geo-informatie in het bijzonder daarbij kan spelen..

Geo-Info | 2009 | | pagina 10