Thema: RO/Milieu Titel: Slim koppelen: innovatie in het beheer van basisregistraties Spreker: Kees de Zeeuw, manager product- en procesinnovatie GEO bij het Kadaster Tijd: 16.00 uur Zaal: Juliana Foyer De oasisregistraties, waarin de overheid gegevens opslaat van personen, adressen, gebouwen, kadastrale informatie en topografie, moeten aan elkaar gekoppeld kunnen worden. Aan het beheer ervan kleven echter nog beperkingen. Zo richten basisregistraties zich op de actuele situatie (informatie terug in de tijd leveren kan niet) en zijn ze tweedimensi onaal (met 3D zou men bijvoorbeeld de ondergrond van een gebouw of appartementen in een flatgebouw af kunnen beelden). Ook wordt er vooral gewerkt aan koppelingen op basis van inhoud. Onder de noemer 'Slim koppelen doen zich twee extra mogelijkheden voor, namelijk koppelen op 'locatie' (hier komt de kracht van geo-informatie duidelijk naar voren) en logica. Woorden die qua betekenis op elkaar lijken worden aan een en hetzelfde gegeven toegeschreven (bij voorbeeld 'water'en 'H20'). De logica in combinatie met locatie en inhoud kan er in de toekomst voor zorgen dat de kop peling van gegevens betrouwbaarder, eenduidiger en eenvoudiger wordt. Titel: Nijmegen vanuit de lucht Spreker: Jan Luijten, Sr. Adviseur Duurzame Ontwikkeling bij gemeente Nijmegen Tijd: 15.30 uur Zaal: Juliana Congreszaal Dakthermografie heet de infraroodtechniek die het warmteverlies in woningen zichtbaar maakt. Slecht geïsoleerde daken stralen meer warmte uit - en kleuren dus roder op de infraroodbeelden - dan beter geïsoleerde daken. Nijme gen beet vorig jaar het spits af in gemeenteland met een grote scanoperatie in vier wijken. De warmteverliezen worden op een kaart van de gemeente geprojecteerd. Deze thermografische atlas is voor ourgers te raadplegen op de web site van de gemeente. Eigenaren van huizen en bedrijfspanden hebben voorlichting van de gemeente gekregen om het temperatuurverlies te beperken. Nijmegen hoopt haar bewoners te stimuleren hun panden te isoleren. Dit jaar zijn op een aantal extreem warme dagen wederom opnamen gemaakt, ditmaal om zogeheten hitte-eilanden in beeld te brengen. Op deze manier kan de gemeente in die stadsdelen beter beleid voeren om de leefkwaliteit te verbeteren, bij voorbeeld met meer groen en minder stenen. Titel: Geo op de akker Spreker: Sytze de Bruin, universitair docent aan de Wageningen Universiteit Tijd: 16.00 uur Zaal: Juliana Congreszaal Geo-akkeroptimalisatiesoftware wordt gebruikt voor een optimale inrichting van akkerbouwpercelen. De exacte geometrie van een perceel (tot op de centimeter nauwkeurig) stelt de agrariër in staat de optimale, meest efficiënte rijpaden voor zijn trekker uit te stippelen. De interesse onder agrariërs om GIS-systemen aan hun bedrijfs- managementsystemen te koppelen is groot. Zo kunnen de boeren zelf analyses maken om bijvoorbeeld te bepalen welke zones op de akker extra aandacht in de vorm van zaden of een aangepaste mestgifl nodig hebben. Het ideaal beeld is dat apparatuur op de tractor automatisch regelt dat de mestgift wordt aangepast aan de lokale behoefte. De ontwikkeling daar naartoe is ingezet. Titel: Scoren met Geo Spreker: Ed Nijpels, voorzitter GeoBusiness Nederland Tijd: 16.30 uur Zaal: Juliana Congreszaal Nederland kan hoog scoren met de geo-sector als het gaat om de kenniseconomie. Geobusiness is een showcase voor het innoverend vermogen van Nederland. Wanneer de voorwaarden zijn geschapen om de data als stroom door een nationaal netwerk te laten vloeien, kan de branche op een scala van bedrijfstakken een bijdrage leveren aan de eco nomische groei van Nederland. Voor de bedrijven in de geo-sector is het zaak steeds vernieuwend na te denken en met technologische innovaties en nieuwe producten te komen. m

Geo-Info | 2009 | | pagina 11