Programma GIN-congres Donderdag 3 december Thema: Opleiden Detacheren Spreker: Wim Ploeg, Algemeen directeur bij Nieuwland Tijd: 12.00 uur Zaal: Juliana Foyer Titel: Samen werken aan de realisatie van Gideon Spreker: Saskia Borgers, Plaatsvervangend Secretaris Generaal Ministerie van VROM Tijd: 09.45 uur* Zaal: Juliana Congreszaal Keynote De uitvoering van de beleidsnota Gideon is in volle gang. Over drie jaar moeten de resultaten gehaald zijn en de doelstelling zijn bereikt dat Nederland is voorzien van een duurzame basisvoorziening VOOr de geo-informatie, die OOK intensief wordt gebruikt. Hiervoor zijn een zevental implementatie-strategieën benoemd. Een aantal daarvan liggen op koers, bijvoorbeeld de invoering van de basisregistraties en de Europese richtlijn Inspire. Bij een aantal daarvan zijn nog bijsturingsacties nodig. Tegelijkertijd is de verwachting dat door de kredietcrisis minder middelen beschikbaar komen. In het Gl-beraad is hierover gesproken en aan het eind van het jaar zal besloten worden over prioritering en een slimme uitvoering met maximale samenwerking De coördinatie van VROM is gericht op de uitvoering van Gideon, samen met alle partijen, met een realistische planning en inzet van middelen. Titel: De gouden geodriehoek: kansrijke relaties tussen geo-onderwijs, geo-arbeidsmarkt en studenten Spreker: Eiise van der Wulp, projectleider stichting Arbeidsmarkt Geo Tijd: 10.15 uur Zaal: Juliana Congreszaal De stichting Arbeidsmarkt Geo wil de bekendheid van het geovak vergroten, het imago verbeteren en het onderwijs ver nieuwen. De geomarkt kijkt tegen een structureel tekort van gekwalificeerd personeel aan. Het werven van studenten op de opleidingen blijft problematisch. De uitstroom is dusdanig laag, dat opleidingen zelfs voor hun voortbestaan moe ten vrezen. De tichting werkt samen met hogescholen en universiteiten om nieuwe geo-opleidingen of -specialisatie te ontwikkelen. Samen met het mbo werkt de stichting aan een volwaardige vierjarige MBO-opleiding Geo-informatie, waarin tevens aandacht is voor analyse en visualisatie. Samen met het bedrijfsleven zijn voor deze nieuwe opleiding beroepsprofielen opgesteld. In september is wervingscampagne Go Geo gestart om het vakgebied geo-informatie onder de aandacht te brengen in de hele onderwijsketen, van scholier tot student (zie www.gogeo.nl). Titel: De natuurkundige, de landmeter, de socioloog en de hoogte van de toren Spreker: Martien Molenaar, Rector en Professor in Geoinformatics and Spatial Data Acquisition bij ITC Tijd: 11.30 uur «Zaal: Juliana Foyer Door de verbreding van het vakgebied is geo-informatie geen eenduidig vakgebied meer. In plaats van één centrale be roepsgroep is een veelvoud van beroepsprofielen met een nadrukkelijke geo-component ontstaan. Van inwinning van ge gevens is het accent verschoven naar het beheren, bewerken en presenteren ervan in omvangrijke databases. Van deze 'geo-professional nieuwe stijl'worden andere competenties gevraagd. Competenties die het onderwijs moet leveren. Tal van opleidingen moeten geo-informatische aspecten inbrengen in hun lesprogramma. Op een aantal universiteiten na gebeurt dat nog maar sporadisch. In hbo- en mbo-opleidingen komen geo-iCT-aspecten nog nauwelijks aan bod. Titel: Geo-informatie komt uit de hoek! Geo-informatie is een vakgebied dat zich lange tijd verscholen heeft gehouden. Dit specialisme komt steeds vaker naar buiten. De markt verandert, er zijn veel uitdagende zaken aan te pakken. Integratie met andere ICT-systemen leveren kosten/baten effectieve toepassingen op. De distributie van geo-informatie buiten de eigen organisatie vergroot moge lijkheden. Daarmee gaat de geo-informatie zich in de komende jaren echt bewijzen Als gevolg van de economische crisis neemt het aanbod van medewerkers vanuit andere disciplines en achtergronden toe. Werkgevers hebben, op dit moment, een veelheid aan keuze uit gemotiveerd personeel - denk aan ICT-personeel en medewerkers met een ruimtelijke opleiding - dat met de nodige scholing een vliegende start kan maken in de geo-informatiesector. Volgens schatting (GeoBusiness Nederland) kan een aantal van 250 medewerkers vrij snel een baan vinden in de branche. 12

Geo-Info | 2009 | | pagina 12