Trends Geo-informatie sluipt steeds verder ons leven binnen Een mobiele telefoon met GPS die de dichtstbijzijnde restaurants en pinautomaten opgeeft en je vertelt waar je vrienden zijn. Het autonavigatiesysteem dat ons om de files heen leidt. Een groot deel van de wereld komt dagelijks in aanraking met geo-informatie. Geo-toepassingen nemen in razend tempo toe naast de traditionele geo-ICT die niet aan belang inboet. Deze verbreding van geo-producten en -diensten staat op 2 en 3 december centraal op Geo-lnfo Xchange. 20 t We varen blind op ons autonavigatie systeem. Onze favoriete vakantie plekjes bekijken we op Google Maps, dat inmiddels al zo'n 400 miljoen keer door gebruikers gedownload is. Een reis of hotel boeken doen we niet lan ger in een saai administratief systeem maar op een overzichtskaart met sa- tellietbeelden, waarna we op onze va kantiebestemming inzoomen om deze verder uit te pluizen. Zonder dat we er erg in hebben, speelt geografi sche informatie een belangrijke rol in ons leven. Maar ook het aantal mobiele geo-toepassingen groeit. Binnenkort heeft ieder van ons GPS op zijn mobiele te lefoon. Over de locatie waar we ons bevinden krijgen we steeds meer informatie aangereikt, bijvoorbeeld over hoe vaak het er gemiddeld regent of wat de kwa liteit van het zwemwater is, maar ook waar in de buurt restaurants en pinautomaten zijn. De mogelijkheden zijn eindeloos Op je mobiel kun je zo de mensen uit jouw sociale netwerk volgen. Nieuwste trend is Aug mented Reality View, waarbij een speciale browser een digitale laag over het camerabeeld van de telefoon legt. Zo wordt informatie toegevoegd over het object dat op dat moment live in beeld is. Richt de cameralens van je mobiel op een restaurant en realtime komt het menu in beeld of een aantal recensies. Toekomst Het gebruik van geo-informatie groeit in tal van sec toren. Met remote sensing (observatietechnologie via -aiSiT-Mobtte 3G 11:00 GS» de satelliet) kan de meteoroloog een veel betere kaart maken van te ver wachten weertypes. In de akker bouw werkt menig boer al met een stuurautomaat, waarbij de tractor met behulp van GPS over het land wordt gestuurd. Speciale akkeropti- malisatiesoftware bepaalt de geo metrie van een perceel tot op de centimeter nauwkeurig en stelt de agrariër in staat de meest efficiënte rijpaden voor zijn trekker uit te stip pelen. De archeoloog tekent zijn vindplaatsen tijdens veldwerk niet meer in op een papieren kaart maar op een pda, die deze gegevens direct naar de universiteitscomputers verzendt. Daar wordt de informatie van alle veldwer kers gecombineerd om nieuwe kansrijke vindplaat sen te lokaliseren. Deze gegevens worden weer teruggeseind in het veld om het speur- en graafwerk gericht bij te sturen. Criminologen gebruiken geo-in formatie om ruimtelijke gedragspatronen van crimi nelen in beeld te brengen. En waar zouden gezondheidswetenschappers zijn zonder ruimtelijke analyse van de verspreiding van ziekten? Markt Technische ontwikkelingen bij het inwinnen van geodata zetten de geo-informatiemarkt op zijn kop. Een aanvullende techniek op de traditionele foto- grammetrie (het interpreteren en opmeten van geo grafisch beeldmateriaal) is bijvoorbeeld pictometrie. Hiermee kunnen gebruikers luchtfoto's niet alleen loodrecht van boven bekijken, maar ook 'oblique' (in

Geo-Info | 2009 | | pagina 20