Programma GIN-congres Woensdag 2 december Innovatie, onderwijsvernieuwing en nieuwe geo-disciplines fe llO'"r Thema: Inwinnen •-■■•,,v ■-:« r v: Keynote Titel: Meer dan geo-informatie Spreker: mw. Sybilia Dekker, voormalig minister VROM Tijd: 09.45 uur Zaal: Juliana Congreszaal De mogelijkheden en het gebruik van geo-informatie hebben zich de afgelopen jaren sterk verbreed. Als voormalig mi nister van VROM en werkend in verschillende nevenfuncties binnen de geo-wereld (voorzitter van de Raad van Toe zicht van het Kadaster, voorzitter strategische adviesraad bouwen en ondergrond van TNO, lid Raad van Commissarissen DHV en lid Raad van Toezicht onderzoeksprogramma kennis voor klimaat) is mevrouw Dekker be trokken bij de discussie over de betekenis van de technologische en maatschappelijke ontwikkelingen van geo-infor matie. Zij gaat in op de betekenis van de geo-informatie voor de ontwikkelingen in de Nederlandse samenleving. Titel: Pïctometrie Spreker: Reinhold Tritschier, Cadastral and Engineering Surveyor bij BLOM Netherlands Tijd: 11.00 uurZaal: Juliana Foyer Pictometrie is een nieuwe wijze van geo-data inwinnen. Hiermee worden luchtfoto's niet alleen loodrecht opgenomen, maar ook oblique (vogelvlucht-perspectief) en dat vanuit meerdere hoekposities. De beelden zijn geometrisch ingepast zodat geo-grafische kenmerken er in geprojecteerd kunnen worden. Gebruikers kunnen via webservices op laag drempelige wijze toegang krijgen tot het systeem, Pictometrie opent daarmee kansen om nieuwe gebruikersmarkten aan te boren. Maar ook voor traditionele afnemers biedt pictometrie veel extra informatie zoals voor de BAG. Blom in vesteert zelf in dit product en wint pro-actief in. Inmiddels zijn alle Nederlandse gemeenten met meer dan 50 duizend inwoners opgenomen. Tijdens deze presentatie worden de mogelijkheden van pictometrie en het nieuwe businessmodel uit de doeken gedaan. Titel: Mobile mapping: Tot in de puntjes geregeld! Spreker: Jolle Jelle de Vries, directeur Geomaat Tijd: 11.30 uur Zaal: Juliana Foyer Het mobiel inwinnen van geodata is een ontwikkeling die steeds meer terrein wint. Veiliger, sneller en nauwkeuriger zijn in een notendop de beweegredenen. Landmeters hoeven niet meer de hele nacht aan de kant van de weg te staan, verkeersmaatregelen (wegafzettingen) zijn niet meer nodig. Bovendien levert de mobiele technologie meer informatie op. Naast geografische informatie worden ook administratieve gegevens over het betreffende weggedeelte verzameld, bijvoorbeeld over de belijning van de weg en welk type vangrail is gebruikt. Naast Kaartmateriaal worden er ook videobeelden gemaakt van het wegtracé. Deze informatie is nuttig voor wegonderhoud, Titel: MotionMap: een landsdekkend bestand van deformaties aan gebouwen Spreker: Maarten Bomers, sales-coördinator Europe bij bodemonderzoeksbureau Fugro Tijd: 12.00 uur Zaal: Juliana Foyer Persistent Scatterer Interferometry (PSI) is een circa twee jaar oude door wetenschappers ontwikkelde technologie die zwaar bewerkte beelden van radarsatellietopnamen gebruikt en interpreteert om zo deformaties van objecten op het maaiveld aan te geven. De PSI-technologie geeft aan welke deformaties in het verleden hebben plaatsgevonden en is interessant voor onder meer verzekeraars bij het beoordelen van schadeclaims. Ook overheden, projectontwikkelaars

Geo-Info | 2009 | | pagina 9