Opbouw toponiemendatabase Case: geotagging project Nijmegen Werking geotagging service Nijmegen Request en Response In figuur 11 is weergegeven hoe de geotag ging service werkt. Toponiemen en Synoniemen Historisch Archief Open Streetmaps Points of Interest Andere bronnen BAG Fig. 8. Toponiemen-bronnen. toponiemendatabase vereist de nodige tijd en creativiteit. Voor de filtering van teksten op basis van de aanwezigheid van toponiemen is het nood zakelijk dat de toponiemendatabase hiërar chisch is opgebouwd. Alleen dan kunnen er relaties worden gelegd tussen verschillende niveaus van toponiemen (land provincie regio gemeente woonplaats wijk buurt). Wanneer men bijvoorbeeld teksten filtert op de wijk Dukenburg, wil men ook berichten krijgen waarin een straat wordt genoemd die in die wijk ligt. Het opnemen van geografische objecten in de toponiemendatabase opent nieuwe mogelijkheden om ook ruimtelijk te filteren zonder dat er een administratieve relatie bestaat. In zo'n geval wordt gebruik gemaakt van de ruimtelijke relaties tussen geografische objecten die betrekking heb ben op de toponiemen (fig. 9). Het is dan bijvoorbeeld mogelijk om een geografisch filter te definiëren voor berichten met toponiemen in bijvoorbeeld een buffer van 500 meter rondom een gebouw of straat of een ander zelf gedefinieerd gebied. Bij toponiemen met een grote reikwijdte (bijvoorbeeld de Vel uwe, de Peel of de Afsluitdijk) kan naast de centroïde ook de omhullende rechthoek (bounding box) of zelfs de daadwerkelijke (multi)poly- goon of (multi)lijn waarop het toponiem betrekking heeft worden opgeslagen in de database. Dit geeft uiteindelijk betere resultaten en meer mogelijkheden bij het zoeken en vinden van berichten. Het college van B W van de gemeente Nijmegen streeft naar een duidelijk wijkgerichte aanpak en wil daarom via de gemeentelijke website en overige externe websites wijkgericht informatie kunnen aanbieden aan ambtenaren, burgers en bedrijven. Om dat mogelijk te maken moet de gemeente Nijmegen haar interne en externe informatievoorziening verbeteren. Geotagging is daarbij een hulpmiddel. Hierdoor wordt het mogelijk gemeen telijke informatie beter op maat aan te bieden. In eerste instantie is intern onder zoek gedaan naar de mogelijkheden van geotagging. Dit heeft geresulteerd in een verbeterd inzicht en een eerste prototype van een geotagging service. Om het prototype te verbeteren en het onderzoek naar geotagging te verbreden is door de gemeente Nijmegen in samen werking met Geodan een nader onderzoek uitgevoerd naar geotagging. Het project had een duidelijk onderzoekskarakter maar heeft ook een concreet eindresultaat opgeleverd in de vorm van een bruikbare eerste versie van een geotagging service. Ten opzichte van het prototype zijn de volgende verbeteringen aangebracht: 1) Verbetering van de stabiliteit en perfor mance door: de opzet van een uitbreidbare archi tectuur; het structureel beieggen van beheer en hosting structureel beleggen. Fig. 9. Verschillen in toponiem begrenzingen. 2) Verbetering van de functionaliteit door: verbetering van de zoekalgoritmen; verbetering van het datamodel van de toponiemendatabase; het bieden van extra input-en outputmogelijkheden. In figuur 10 is de architectuur van de geo tagging webservice weergegeven. De geotagging webservice filtert content uit RSS-feeds (van de gemeentelijke orga nisatie, dagblad de Gelderlander, enz.). Hiermee kan bijvoorbeeld nieuws overeen bepaalde wijk of buurt worden gefilterd uit een algemene feed. De input voor de service is op dit moment nog beperkt tot RSS-berichten. Bij het geotaggen van de RSS-berichten worden ook achterliggende documenten die in een RSS- bericht worden vermeld doorzocht. Hierdoor wordt een beter filterresultaat bereikt. De out put bestaat uit gefilterde berichten die als RSS of GeoRSS kunnen worden geserveerd. De keuze voor RSS-formaat als in- en uitvoerformaat is mede ingegeven door het feit dat het filter gemakkelijk moet kunnen worden ingezet in bestaande toepas singen, bijvoorbeeld wijkwebsites die met een standaard CMS zoals Joomla worden onderhouden. Het aanbieden van de service als SOAP-webservice zou al een te grote drempel opwerpen voor deze toepassingen. Op dit moment is de toponiemendatabase nog administratief van opzet. Dat betekent dat er alleen een hiërarchische opbouw in de database is aangebracht op basis van gekoppelde tabellen (land provincie regio gemeente... enz.). In een volgende versie zal ook een geografisch object (punt, lijn, vlak, bounding box) gekoppeld worden aan ieder toponiem in de database. De service wordt aangeroepen door middel van een service request. Dit ziet er ongeveer als volgt uit. http://www.geodan.nl/ geotagging?toponiemen=Brakkenstein &url=http://www2.nijmegen.ni/rss. do?rubriek=persberichten 8 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 10