De streek woar men woont wordt het centrum van de wereld De ruimte vanuit het ik Door het smeden van het schild tekende Hephaestus de volledige kosmos binnen een cirkel Om het historische verloop te begrijpen, is enige afstand ten aanzien van onze gebruikelijke begrippen aangewezen. Etymologisch verwijst het Nederlandse woord 'ruimte' naar uitgestrektheid. Anders is het echter met het Engelse 'space'en het Franse'espace'. Zij werden afgeleid van het Latijnse'spatium'toen het kartografïsche grid zijn intrede deed. In het vroegmoderne Spanje sloeg de Spaanse variant espacio op slechts een dimensie. Enkel binnen een selecte groep van technici die bezig was met theoreti sche of toegepaste kosmografie kreeg de term een tweedimensionale betekenis (Padrón 2002:28-60). Etymologisch zou er een verband zijn met het Griekse'spao', 'trekken', waarmee waarschijnlijk naar het spoor van de ploeg verwezen werd. Klaarblijkelijk voelde het trekken van een lijn op de kaart analoog aan het trekken van de ploeg door de aarde (Ridgeway 1888, 9:18-30).' Hoewel met het besef van de ruimte duidelijk een spel met dimen sies op gang kwam, was er aanvankelijk slechts een dimensie van tel: die van het ik (Noel-Smith 2005, 9394 442). Adrienne Rich 14 Edgevale Road Baltimore, Maryland The United States of America The Continent of North America The Western Hemisphere The Earth The Solar System The Universe Dit is de adressering die Adrienne Rich citeerde uit een brief die ze als kind van tien of elf jaar kreeg van een vriendinnetje (Adrienne Rich,"Notes toward a Politics of Location," in Blood, Bread, and Poetry: Selected Prose 1979-1985, New York: Norton, 1 Zowel'spatium'als'stadium'komen van het Griekse'stadion', een vroege vorm van'spadion', een renbaan van het werkwoord 'spat' met een betekenis van tekenen en trekken. Toevallig heeft het Engelse'track'dezelfde achtergrond. Het Nederlandse'trekken'is erin te herkennen, Fig. 2. De Babylonische wereldkaart. 1986, p. 211-212). Het meisje plaatste haar te midden van het grotere geheel. Dat wint aan transparantie omdat het juist in verhouding tot het'ik' bekeken wordt. Zo'n egocentrisch standpunt kenmerkt ook de oudste wereldbeelden. Vanuit het eigen lichaam en de eigen leefwereld krijgt het heelal vorm. De streek waar men woont wordt het centrum van de wereld (Kirby 1993,20:173-189). Een ego- of dus ook ethnocentrisch wereldbeeld is te vinden bij de Mesopota- miërs. Op een Babylonische kleitablet (BL 92687, Map showing Assyria, Babylonia and Armenia, 600BC) is de oudst bekende wereldkaart gekrast. Georiënteerd naar het noordwesten staat Babylon in het centrum van een cirkelvormige landmassa die omringd is door een randoceaan (Horowitz 1988, so:i47-i65;Jones 2001, 9i:48s-487;Reynolds 2001, i2i:i3i-i32;Smith 1996,48:209-2ii;Unger 1937,2:1-7) Op de achterzijde van de tablet bevindt zich een fragment van een scheppingsverhaal. Het beeld van de ruimtelijke wereld is dus steevast met ideeën over het prille begin verbonden. Die samenhang tussen ruimte en tijd gaat evenwel verloren en tegelijk verliest het ruimtelijk wereldbeeld zijn zin gevende betekenis. Dat is een langdurig proces waarvan de eerste stappen terug te vinden zijn binnen de Griekse cultuur. De Grieken zetten als eersten hun prak tische kennis om in een systematische geografie. Die kennen we vooral dankzij Strabo (64/63 v.Chr- 23 na Chr.), een Griek die in Klein-Azië onder Romeinse heerschappij leefde en een eerste boek aan geografie wijdde. Nochtans staat bij Strabo de ruimtelijke studie van de aarde geenszins los van culturele studies. Hij legitimeert immers zijn initiatief door het belang ervan voor de filosofie te onderstrepen: "Niet alleen waren de eerste geografische verdiensten het werk van filosofen, de geografie is ook interessant voor de filosoof en het bedrijven van geografie vereist een goed geschoolde filosoof". In zijn 'Geografica' noemt hij Homerus de vader van de geografie omdat hij niet alleen een excellent dichter was, maar ook vertrouwd met elk aspect van het publieke leven.2 Een bekende beschrijving van Homerus vertelt hoe Hephaestus een wapenschild smeedde voor Achilles (Homerus, Ilias XVIII, 483-608). De volledige wereld stond er op voorgesteld: de aarde, de hemel, de zee, de zon, de maan en de sterren. Hep haestus versierde het schild met scènes uit het dagelijkse leven, zowel stadszich- ten als natuurevocaties. Geploegde en gemaaide velden, wijngaarden en weiden voor koeien en schapen werden op de rand van het schild omringd door de oceaanstroom. Door het smeden van het wapenschild tekende Hephaestus de vol ledige kosmos binnen de cirkel gevormd door de rand van het schild (De Maeyer, De Vliegher, and Brondeel 2004). Antieke voorstellingen van Homerus'wereldkaart zijn er niet. Algemeen wordt aangenomen dat het een aardschijf was die dreef in een perfect ronde grensoceaan. Net als bij de Mesopotamiërs dus. Sommige onderzoekers hanteren echter een ander beeld. Ze suggereren dat de Antieke Oud heid slechts een beperkte kartografïsche cultuur kende (Podossinov and Chekin 1991,43:112-123). Ze zag de wereld eerder door het eendimensionale traject van een reisroute of een af te leggen weg. Bepaald dus door de locatie van de reiziger (het ik) 2 Strabo, Geography 1,1.2. Geo-lnfo 2010-1 13

Geo-Info | 2010 | | pagina 15