identiteit, Dit verandert. Homerus'beschrij ving van de wereld vindt navolging bij filosofen uit de school van Milete. Anaxi mander (610 Milete - 547/545 v. Chr.), een leerling van Thales van Milete, staat ervoor bekend de eerste schets van de bewoonde wereld gemaakt te hebben. Hoewel de bronnen het hierover niet eens zijn, stond zijn cilindervormige aarde waarschijnlijk te midden van een bolvormig heelal. Rond de Aegeïsche Zee lagen de gekende landen gegroepeerd. Het geheel was op zijn beurt omcirkeld door een oceaan. Hecataeus zou de kaart uitgebreid en verbeterd hebben (550/540 - 490/480 v. Chr.). omlopen klanken voort die tot hemelse De bol staat symbool voor totaliteit, dus wordt het universum bolvormig en ook de aarde In oorsprong is de bolvormige aarde dus een wiskundig en filosofisch concept en het doel was het opnieuw de neerslag van een egocentrisch oriëntatiesysteem. Hoe Strabo en zijn voorgangers de rela tie van Homerus met de geografie ook definiëren, voor de epische dichter staat het geografische aspect van de bewoonde wereld niet los van de ruimte als culturele Fig. 3Een cirkelvormige landmassa omringd door een randoceaan. Op weg naar een bolvormige aarde Na de verwoesting van Milete in 494 v. Chr. verlegt het zwaartepunt van de filosofie zich naar de Griekse kolonies in Zuid-ltalië. Daar ontpopt zich een eerder mystieke filosofische richting onder invloed van Pythagoras uit Samos (580/570 -500 v. Chr.), een leerling van Anaximander. Omwille van de symmetrie wordt de bol het meest per fecte driedimensionale lichaam. Alle afstan den tot het middelpunt zijn gelijk. Hij combineert een maximale inhoud met een minimale oppervlakte. Kortom de bol staat symbool voor totaliteit, dus wordt het universum bolvormig en ook de aarde. Een bolvormige aarde verschaft de moge lijkheid tot een continent van tegenvoeters of Antipoden. Hun wiskundige visie op de werkelijkheid laat de Pythagorici veron derstellen dat de afstanden tussen de hemellichamen beantwoorden aan vaste harmonische getalverhoudingen die ook in de muziek terug te vinden zijn. Bijgevolg brengen planeten en sterren tijdens hun muziek samensmelten. Helaas valt die niet waar te nemen met het menselijke gehoor, eenvoudigweg omdat we vanaf ons geboorte gewend zijn ze te horen (Munxelhaus 1976). Onder invloed van de Pythagorici is Plato (428/427 - 348 v. Chr.) wanneer hij de hemellichamen in cirkelvor mige banen rond de aarde laat bewegen. Het is vooral zijn Timaeus die tot laat in de middeleeuwen als autoriteit gebruikt wordt voor het bolvormige wereldbeeld. In oorsprong is de bolvormige aarde dus een wiskundig en filosofisch concept. Pas vanaf de vierde eeuw voor Christus duikt ze op als uitgangspunt voor uitvoerige geografische theorieën en berekeningen. Een belangrijke voortrekker is Eudoxos van Cnidus (ca. 408- 355/347 v. Chr.), een leerling van Plato en in menig opzicht grondlegger van de geografie. Niet alleen berekent hij de omtrek van de aarde en onderscheidt hij klimaatzones, tevens deelt hij de bewoonde wereld op in drie continenten: Europa, Afrika en Azië. Een indeling die in de middeleeu wen vanuit de bijbel wordt gelegitimeerd. Na de zondvloed bezetten drie zonen van Noach elk een van de werelddelen. Het is echter niet zozeer Eudoxus dan wel Eratosthenes (Cyrene 276 -Alexandrië ±194 v. Chr.) die met zijn omtrekberekening de geschiedenis ingaat. Net zoals Ptolemaeus is hij bibliothecaris in de bibliotheek van Alexandrië. Verrassend nauwkeurig meet hij de meridiaanboog tussen Alexandrië en Syene (ca. 7°i/4) en komt tot een aardomtrek van 250 000 stadia (39 000 a 45 000 km). Een synthese tussen bol en schijftheorie komt van de hand van Kratos van Mallos ca. 150 v. Chr.). De schijfvormige wereld van Anaximander en Homeros stemt hij af op de bolvormige aarde van de pythago- reeërs. Hierdoor lopen vier werelddelen symmetrisch over de ronde aarde. Twee onoverschrijdbare oceanen, een langs de evenaar en een langs de polen, scheidden ze van elkaar. Het is alom bekend dat de Hellenistische cultuur de Romeinse fundamenteel beïn vloedde. Dit geldt in het bijzonder voor de kartografie. Niettemin is het de verdienste van de Romeinse kartografie om voorgoed het theoretisch-filosofische discours te verlaten en definitief te kiezen voor een pragmatische aanpak. Wiskundige bereke ningen worden ingeruild voor kleinschalige kaarten met militair en economisch nut. Macht en kennis gaan samen. Dat wist Herodotes ca. 484 - ca. 420 v. Chr.) al. Hij vermeldt hoe Aristagoras, tiran van Milete, in 499 voor Christus aan Cleomenes, koning van Sparta een bronzen kaart toont om hem te overtuigen deel te nemen aan de Ionische revolte tegen de Perzische overheersing. Mundiale kartografie kan welig tieren binnen een imperialistische politiek. Het is een gegeven dat wel vaker in de geschiedenis opduikt. Bij de Romeinen nemen kaarten vaak de vorm aan van opnieuw eendimensionale routebeschrijvingen, Itineraria. Het bekend ste voorbeeld hiervan is de Peutingerkaart (4deeeuw) die volgens sommigen teruggaat op de kaart van Marcus Vipsanius Agrippa (ca. 63-12 v. Chr.), een generaal uit de tijd van keizer Augustus. Tijdens de regering van Augustus heeft de geografie voorna melijk administratief nut. Zo bepalen de grote radiale wegen die vanuit Rome door het rijk lopen de indeling in de Italische regiones (Purcell 1990,80:178-182). Tot de grootste figuren van de Romeinse kartografie behoort evenwel Ptolemaeus. Claudius Ptolemaeus (90 -168 na Chr.) is een veelzijdig wetenschapper uit Alexan drië. Zijn werk is enkel via de Arabische wereld bewaard gebleven. Vooral zijn Almagest, een werk over astronomie, en een Ceographica zijn bekend. De Almagest bepaalt eeuwenlang het geocentrische beeld van het heelal. In het middelpunt van de kosmos staat een onbeweeglijke en bolvormige aarde. 14 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 16