'Angst voor de Griep' Open Kaart - visie Klink: vaccin is veilig /op rlvm Op 2 november 2009 kopt het gratis dagblad Metro paginabreed met'Angst voor de Griep'. Het artikel wordt visueel ondersteund met een kaart. De linker afbeelding toont de oorspronkelijke versie die door het RIVM is vrijgegeven. Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): De titel'Klink: vaccin is veilig'zegt niets over de inhoud van de kaart. Het vaccin was immers nog aan niemand toegediend op 28 oktober, dus uit de kaart kun je niet aflezen dat het vaccin veilig is. De kaart zelf, afkomstig van het RIVM, oogt dege lijker. Blauw lijkt me een betere keuze dan rood. Rood zal gevaarlijker overkomen en dat zal niet de bedoeling zijn van het RIVM. Het RIVM zal geen paniek willen zaaien. De keuze voor bollen vind ik minder gelukkig. De oppervlakte van een cirkel is slecht meetbaar, de exacte aantal len per GGD-regio kan ik niet aflezen in deze kaart. Staafjes zijn over het algemeen beter afleesbaar. Een staafje met waarde 12 is in dat geval exact driemaal zo hoog als een staafje dat 4 als waarde heeft. De kar tograaf had op zijn minst de waarden in de cirkels zelf kunnen zetten. Nu moet ik naar de exacte waarden gissen. Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur 'Handboek Geo-visualisatiej: Boven het kaartje van Metro lijkt de titel 'Klink: Vaccin is veilig'te staan. Immers, in het westen leest men nog steeds eerst van boven naar beneden, dan van links naar rechts. Als de lezer geconcludeerd heeft dat dit toch niet de titel kan zijn, valt zijn oog op een asterisk: *7otaal aantal zieken huisopnamen vanaf eind april. Gek, nergens in het Metro-artikel 'Angst voor de Griep' is die asterisk terug te vinden. Pas op de site van het RIVM (zie figuur links) snappen we waar Metro naar verwijst. Ook zonder de asterisk bij het RIVM te raadplegen kan de gemiddelde lezer zelf al snel concluderen dat ook de titel van Metro linksonder niet de werkelijke titel kan zijn. De kaart meldt bijvoorbeeld voor een Amsterdams ziekenhuis over 6 maanden zo'n 45 opna men. Dat zijn wel erg weinig opnamen voor een GGD-regio met bijna 3000 bedden. Het gaat ongetwijfeld dus over de Mexicaanse griep, nieuwe influenza A of Hi Ni. Maar niet over de angst, niet over het aantal ziekenhuisopnamen en het is zeker geen bewijs voor de bewering van minister Klink van Volksgezondheid dat het vaccin veilig is. Van origine een goede kaart, maar zeer slecht gejat en foutief gewijzigd bovendien. Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geoICT): Natuurlijk hebben kranten citaatrecht, maar dat betekent nog niet, datje niet aan bronvermelding hoeft te doen. Gelukkig is Metro nog zo kies geweest om 'RIVM' en de verwijzing naar de website van de Zorg- atlas te laten staan, al is die niet leesbaar, maar de bronhouder van de gegevens die gepresenteerd worden is de GGD. In de oorspronkelijke kaart op de website van de Zorgatlas is dit keurig vermeld, maar niet in Metro. Was er geen ruimte meer voor, omdat de voetnoot die bij de oorspronkelijke titel hoort in een grotere letter gezet moest worden voor in de krant? Metro staat hier niet alleen in. Steeds vaker zie ik advertenties van bedrijven of adviesrapporten waarin even een kaartje van Google Maps of Microsoft Bing Maps is geplukt om de vestigingslocatie van het bedrijf in de advertentie aan te duiden of om het adviesrapport te illustreren. Keer op keer ontbreekt de bronvermelding van de oorspronkelijke website, de kaartproducent of de bronhouder van de gegevens. Kran ten, kaarten en andere informatie worden steeds vaker gratis beschikbaar gesteld, maar bronvermelding is zelfs in de meest open licenties een minimale vereiste! Frédérik Ruys (information designer en organisator Infographics Congres): Communicatie rondom de Mexicaanse griep ligt gevoelig. Het is daarom begrij pelijk, dat het RIVM gegevens hierover zo sober en zakelijk mogelijk visualiseert. Toch vind ik, dat ook deze grafiek meer de sfeer van het onderwerp mag uitstralen. Deze presentatievorm is immers voor elk onderwerp volledig inwisselbaar. Bovendien vind ik de keuze voor cirkels misleidend als het om een epidemie gaat: alsof het verspreidingsgebieden betreft. Het gaat echter om ziekenhuisopnames. De impact van elk individueel geval komt mijn inziens veel beter tot z'n recht als die door een symbool of stip wordt weerge geven, al of niet geclusterd tot cirkels. Figuur 1: Aantal ziekenhuisopnamen met een labomorfumbevestigde Nieuwe Influenza A (H1N1) per GGD regio t/m 28 oktober 2009 n=335 Nieuwe Influenze A (H1N1) t/m 28 oktober per GGD-regio, ziekenhuisopnamen (n»335*) yfccss»: Aamat opnamen v 'letaal aantal ziekenhuisopnamen vanaf eind april rtvtn WWW.WWtlM.W 'Totaal aantal ziekenhuisopnamen vanaf eind april Geo-lnfo 2010-1 21

Geo-Info | 2010 | | pagina 23