Orde in de onderwereld Column WION. een last of een zegen? De wet is de stok achter de deur om eindelijk orde op zaken te stellen. Lange tijd waren de verantwoordelijkheden met betrek king tot kabels en leidingen niet helder geregeld. Nu worden die afspraken wél gemaakt. Dat zal ook wel moeten, want wie de wet overtreedt, riskeert een flinke boete. Een groter financieel risico loopt men bij graafschade. Als de netbeheerder een kabel of leiding niet (juist) heeft geregistreerd, en er ontstaat schade, dan wordt deze schade op de beheerder verhaald. Maar als de grondroerder niet heeft voldaan aan de vereisten van 'zorgvul dig graven', dan krijgt die de rekening. Vanwege de wetgeving verwacht ik dan ook een toename van 'claims'. Diegene die de registratie, met veel moeite voor elkaar heeft gekregen, zal niet dulden dat er schade wordt toegebracht aan zijn netwerk. Gebreken? Weer uitstel? Harry Alers In de onderwereld liggen heel wat lijntjes, en soms op plekken waar je die niet verwacht, Hoe die lijntjes met elkaar verbonden zijn is vaak onduidelijk. We hebben in Nederland de afgelopen decennia namelijk heel wat kabels en leidingen onder de grond 'weggemoffeld'. Soms lijkt het'wat niet weet, wat niet deert'. Pas bij werkzaamheden in de grond krijgen we met die'onderwe- reld'te maken. De Wet Informatie-uitwisseling Ondergrondse Netten (WION) gaat gelukkig meer duidelijkheid brengen in de ligging van de 'ondergrondse netten'. Daardoor zal duidelijk worden dat er ook heel wat loze kabels en leidingen liggen. Restanten van kabels die geen functie meer hebben en waarvan het uiteinde is afge knipt. De rest is nooit opgeruimd, Sommige netbeheerders zijn terughoudend om verantwoorde lijkheid te nemen voor de registratie van de kabels of leidingen die ze in beheer hebben. Zelfs grote bedrijven proberen, soms op slinkse wijze, onder hun verantwoordelijkheid uit te komen. Dat is vreemd want ook die netbeheerders hebben uiteindelijk profijt bij een betere registratie van alle kabels en leidingen. Een groot voordeel van de WION is dat de gemeenten als netbe heerder straks geen Klic-meldingen meer handmatig hoeven af te handelen. Dat is een flinke besparing. Een ander voordeel is dat er intern veel meer duidelijkheid komt over het beheer van de leidingen. De registratie van kabels en leidingen is niet erg complex. Wel is het vaak een hele klus om de juiste gegevens boven water te krijgen. Dat is niet zo vreemd omdat er vaak jarenlang weinig aandacht is geweest voor een juiste registratie van kabel- en leidinggegevens. Is de WION zonder gebreken? Nee, zo is het helaas niet. Er is veel af te dingen op de manier waarop de informatie beschikbaar wordt gesteld en op de kwaliteit van de informatie. De WION verplicht de netbeheerders om de ligging van alle kabels en leidingen te digitaliseren (vectoriseren). Het verbaast me dat de informatie die via het Kadaster aan de grondroerders wordt verstrekt, slechts'domme plaatjes'(PNG en PDF) zijn. Doordat het eindproduct geen vectorbestand is, wordt fors ingeleverd op de gebruiksmogelijkheden. Het digitaal intekenen van het nieuwe tracé zou mogelijk moe ten zijn en ook het inzetten van GPS-apparatuur bij de aanstu ring van de graafwerkzaamheden. Ik vraag me af wie er belang heeft bij deze beperkte manier van informatie-uitwisseling? Volgens mij laat de WION hier een kans liggen. Hopelijk wordt dit gebreksnel hersteld. De WION stelt dat de liggingsprecisie van de kabels en leidingen een meter bedraagt. Dat is een redelijke precisie als je bedenkt dat heel veel kabels en leidingen al jaren liggen en dat de precieze ligging daarvan best moeilijk is aan te geven. Maar voor nieuw te leggen kabels en leidingen moet dat veel beter kunnen. Ik kan me voorstellen dat de ligging van alle nieuwe leidingen moet voldoen aan de GBKN-nauwkeurigheid, Die nauwkeurig heid zou trouwens ook kunnen gelden voor alle kabels en leidingen die bij graafwerkzaamheden'opgegraven'en opnieuw ingemeten worden. Op die manier kan de kwaliteit van de informatie over kabels en leidingen snel verbeteren. Bij de nieuw gelegde kabels en leidingen zou ook meteen de absolute hoogte (in NAP) kunnen worden opgemeten en geregistreerd. Het lijkt een gewoonte te worden dat de inwerkingtreding van wetgeving steeds weer wordt uitgesteld. Ook de WION is daarvan niet gevrijwaard. De wet is bedoeld om graafschade te voorkomen. Vertraging in de voortgang is volgens mij óók een vorm van graafschade. Voor degenen die zich inzetten om de gestelde termijnen te halen is het dan ook frustrerend als weer een uitstel wordt aangekondigd. En het ergste is nog dat die gniffelende sceptici dan weer gelijk krijgen. Harry Alers projectadviseur Gemeente Sittard-Geleen Harry.Alers@sittard-geleen.nl Geo-lnfo 2010-1 25

Geo-Info | 2010 | | pagina 27