(belanghebbenden in de verschillende Men had moeite met'de rust in de kaart'. Waarvoor is dit? Van Rossem gaf aan dat veranderingen aan de basistopografïe invloed heeft op andere gegevenssets zoals bestemmingsplannen, risicokaarten en ondergronden voor kabels en leidingen. Wees voorzichtig met het veranderen van statische beelden. Anderzijds geeft juist het werken met objectgerichte informatie kansen die nu niet benut worden. Er was een vraag over de rol en invulling daarvan door bronhouders. Hierop werd geant woord dat de productdefinitie nog in onderzoek is, waardoor ook de exacte rol van de bronhouder -hier nauw verband meehoudend- nog niet uitgekristalliseerd is. Ook zullen aanbestedingen in een groter gebied (met meerdere beoogd bronhou ders) wellicht de rol van het bronhouder schap beïnvloeden. Daarop doorvragend, hoe organiseer je samenwerking in de BGT? Terrestrische inwinning: bijna ondoenlijk, fotogrammetrische inwinning: een kans! Er waren kritische geluiden waarneembaar met betrekking tot de te kiezen vorm van samenwerking. Hoe kun je dit vorm en inhoud geven? De antwoorden uit het mini-forum putten zich in algemeenheden. Samenwerking is nog onderwerp van onderzoek, zoals ook de provincies nog op zoek zijn naar de ideale samenwerking zo zoekt ook de VNG nog naar het ei van. Een oer-Hollandse vraag: wat kost dat? Kortom, wat heeft de wethouder ervoor over om ook deze basisregistratie in zijn gemeentelijke informatiehuishouding op te nemen? Of moeten we hem vertellen alleen maarte investeren (a la BAG) en maar te hopen op uitgestelde revenuen? Deze oerdegelijke vragensteller moedigde VNG aan het op zich te nemen het huidige wetsvoorstel niet naar de Kamer te zenden zonder dat de financiering is afgedekt. Ten Kroode wist dat het met de BAG anders was gegaan. Te weinig nuances, te veel onzekerheden. Hij erkende dat zijn stu ringsmogelijkheden beperkt zijn. Lobbyen, de politiek bewerken, dat is het wel zo'n beetje. Hij stelt uitdrukkelijk dat de VNG niet bij machte is een wet tegen te houden, maar dat hij namens de VNG geen hand tekening zal zetten onder een stuk waarbij een goede financiële grondslag ontbreekt. Van Rossem vult aan dat de totaalkosten pas goed te berekenen zijn als het model gereed is. Net als met de invoering van de BAG is het lastig aan te geven waar de plus sen en de minnen zitten. Wanneer er sprake is van een maatschappelijk nut is het nog niet gezegd dat daarvoor budget is. Het Rijk heeft 19,2 miljoen begroot. Hiervan is circa 18 miljoen terug te voeren op de huidige beheerslasten van GBKN. Hij stelt dat er heel wat geld rondslingert ministeries voor het product BGT) zonder dat dit bijeengeharkt wordt voor de inrich ting van BGT. De financiering is kortom een heikel punt. De vraag of invoering BGT net als destijds BAG ondersteund gaat worden met hand reikingen en regiobijeenkomsten wordt gepareerd met de tegenvraag: wat hebben gemeenten nodig? Er is trouwens sprake van een andere aanpak. BAG was een nieuw fenomeen, het betreft hier het veranderen van een bestaande machinerie (GBKN).Ten Kroode deed de oproep aan gemeenten met minder dan 40.000 inwoners zich te melden voor de klankbordgroep. Waarop de vraag kwam wat kleinere gemeenten hebben aan de ervaringen van grote gemeenten. Van Rossem antwoordde dat het van belang is kennis te nemen van de best practices en de gebruikerservaringen van bijvoor beeld Amsterdam (deze gemeente neemt deel in het nadenken over het gewenste informatiemodel). Hierbij werd wel de trend gesignaleerd dat centrale sturing (financieel en technisch inhoudelijk) leidt tot een steeds minimaier gegevensset.Trouwens, wat is de minimale gegevensset, ligt dit al vast? Een kritische vraag was er ook over de getalsmatige vertegenwoordiging vanuit de gemeenten in het platform dat zich buigt over de objectdefinities. Zijn we niet ondervertegenwoordigd? Ten Kroode verwierp de gedachte alsof meer koppen aan tafel ook tot een beter resultaat zouden leiden. Belangrijk is vast te stellen dat er namens de gemeenten mensen aan tafel zitten die weten wat er speelt en vanuit die positie goed in staat zijn de belangen van gemeenten te verwoorden in de koepel met een daadkrachtige opstelling. Een vragensteller stelde: in de BAG zit geometrie, in de BGT zit geometrie. Wat is de samenhang? Wat is de overeenkomst? Ten Kroode:"We zitten daar nu eenmaal mee. Het is een schoonheidsfoutje in het samenspel. Beroepsgroep: maak je mening kenbaar! We kunnen nu vast stellen dat het op z'n minst ongelukkig uitpakt. Het ware gewenst geweest indien we eerst de BGT hadden gehad!" Er werd nog een lans gebroken voor het inrichten van een centrale binnenge meentelijke informatie-eenheid en laat geo daarin een belangrijke rol innemen. Maak geo-informatie belangrijker op de politieke agenda. Overtuig gemeente secretarissen van nut en noodzaak en vertaal hun interesse met geo-informatie naar een aansprekende showcase. De kracht van de kaart (allez: het is een view op een dynamische database) kan nog veel meer benadrukt worden. De afsluitende woorden van de voorzitter stellen dat de IOV-overleggen aan profes sionaliteit winnen. Dat kan uw redacteur niet beamen want hij was er nooit eerder bij. Wel ziet hij dat er energie is. En waar energie is, gaan dingen stromen en komt er beweging. Goed voor geo. Roelof Keppel, redacteur Fotografie: Ida van den Enk-In 't Veld 30 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 32