We weten dat de gemiddelde bezoekduurzo rond de drie, vier uur ligt In de nieuwe, meer kwalitatieve benade ring kan geo-informatie een rol spelen bij gebiedsontwikkeling door samenhangen beter zichtbaar te maken. Zij noemde als voorbeeld de NGII als onderdeel van de e-overheid, waar op rijksniveau VROM en BiZa samen aan werken. Het belang van een goede geo-informatie voor OOV illustreerde ze verder met de case die haar in 2006 politiek de das om deed. "Je zult maar zoals Sybil la Dekker (foto Erwin van der Does) bij de Schipholbrand bij het verkeerde hek staan." Recente publicaties van de Wereld bank bevestigden volgens haar weer de noodzaak van goede kadasters in ontwikke lingslanden. Ze was er trots op dat een Euro pees loket voor kadastrale informatie een 'good practice label'kreeg, al was een'award' mooier geweest. Jongeren moest de sector blijvend trekken door ze te laten zien 'hoe hip en cool geo-informatie is'en ze verwees uiteraard naar de bekende stichting terzake. Haar slotzin was weer mooi en werd met applaus beantwoord."Ik zie de toekomst van de geosector met veel vertrouwen en grote belangstelling tegemoet." In het vragenrondje attendeerde iemand op het tekortschieten van technische infrastructuren op scholen en wilde daar dus meer geld voor."lk kan geen budget toewijzen, maar u hebt wel een punt", aldus Sybilla Dekker, die ook hoopte op terug- valopties als ervan alles gebeurt met de smartborden in de klas. Een medewerker van een hogeschool vroeg naar vrijgeven van geo-data met de VS en het VK als voorbeelden. Haar antwoord was dat zorg voor geografische basisregistraties een publieke taak is en, wat vaag, dat er per toepassing toegankelijkheid moet worden geboden. Ook deze vragensteller'had wel een punt'. De aansluitende keynote'Scoren met Geo'was van Ed Nij- pels, voorzitter van GeoBusiness Nederland. (Opmerkelijk was dat bij zijn introductie ook vroegere nevenfuncties werden genoemd, behalve zijn DSB-commissariaat.) Hij memoreerde weer hoe gevaarlijk een tic voor kaarten kan zijn."Ik heb 150 kaarten van Blaeu en Janssonius in mijn huis hangen en mijn vrouw wordt er gek van!" Nijpels citeerde met instemming Bill Gates, die zei dat iemand die ICT-ontwikkelingen voor twee jaar kan voorspellen knap is, maar dat iemand die dat voor vier jaar kan, knap gestoord is."Geo zit in de haarvaten van de Nederlandse economie", zo wist hij ook. De voorzitter toonde een lijst met rele vante bedrijfstakken en deze zou volgens hem alleen maar langer worden. "Geo kan een showcase zijn voor het innoverend vermogen van Nederland" zo luidde een volgende opwarmer."Zowel het bedrijfs leven als de overheid en de wetenschap zitten in dat vakgebied in de topgroep" zo preekte hij tegen de eigen geo-parochie. Hobbels waren er volgens Nijpels ook nog wel. Deze verschilden van profilering van de maatschappelijke relevantie en niet- eenduidige toegang tot geo-data tot een onderne mende overheid, die innovatie door bedrijven zou remmen. De media campagne'Free our data'van The Guardian leidde tot gratis on-line kaarten van Ordnance Survey en men gaat zien hoeveel dat voor de markt oplevert. "Geo-data moet Geo-lnfo 2010-1 37

Geo-Info | 2010 | | pagina 39