WELKOM IN DE JRRRBEÜR Geo-Inf' o Xehanse 200 GIN Congres Parallelsessies Samenwerken is noodzaak voor Geo community; de rode draad van dit congres Mfiopconj [<mcn Provincie als stroom uit het stopcontact komen", zo betoogde hij bij herhaling (maar die wordt wel betaald, AdB). Dat'geo de toekomst heeft'werd geïllustreerd met de bekende citaten van Gartner en van wetenschappers uit Nature. ('U en ik gaan inwinnen: user generated content en crowdsourcing.') Kansen zag hij in de kilometerheffing, de BGT, de NGII ('richt servicecentra in') en in integratie met andere branches. Met een "Het is een grove schande als een bedrijf nog geen lid is van GeoBusiness en als u dat niet doet loopt het slecht met u af" voldeed hij aan de reclameverwachting van zijn branche organisatie. Bij de vragenoptie vroeg een medewerkster van Rijkswaterstaat naar zijn visie op het door bedrijven tegenhouden van vrijgeven van overheidsdata. Nijpels zei die situatie niet te kennen en vond na confrontatie met die casus bij het Nationaal Wegen Bestand dat dat dan een overgangs situatie is, die niets zou zeggen over het principe... Van de parallelblokken 'Inwinnen' en 'Bouw Infra'van woensdagmorgen wordt de laatste verslagen. Wim de Haas van Rijkswaterstaat- DID sprak over'De levensduur van infrastruc tuur'. Hij startte met de ambities van dat agentschap om viermaal 'toonaangevend'te willen zijn. Volgens hem moet het uitgangs punt van onderhoudsdata de levensduur van 150 of 250 jaar van de rijksobjecten zijn en een voorbeeld was de leeftijd van de Zuid-Willemsvaart. "De informatievoorzie ning hadden we in eigen hand. We zijn pas heel kort gele den gaan nadenken om die door anderen te laten doen. We willen meer ruimte geven aan marktpartijen. Daar wor stelen we mee, soms zijn de contracten al getekend terwijl de informatieparagraaf niet is ingevuld", zo belichtte hij het zoekend zijn. "We willen graag meer naar de markt brengen met dunnere contracten, maar met een (geo)dataparagraaf die steeds dikker wordt", zo omschreef hij een dilemma bij de nieuwe rolopvattingen."Innovaties komen niet meer van Rijkswaterstaat zelf, maar van marktpartijen", zo wist hij ook. 'Informatiebehoefte in de aannemerij' was de titel van de bijdrage van Eric van den Broek, directeur van Breijn, het ingenieursbureau van Heijmans. In aansluiting op de vorige spreker vielen zijn vele sheets en filmpjes van rijksobjecten op. ('Geen beheer zonder areaalinformatie') Probleem in de aanne merswereld is nog steeds dat er veel betrok- 38 Geo-lnfo 2010-1 kenen zijn met meerdere overdrachtsmo menten met informatieverlies en niet-digitale uitwisselingen van PDF-jes en Excelsheets. "Informatiemanagement is een kernactiviteit die je niet uitbesteedt", zo wist deze directeur ook. Als lid van de Bouw Informatie Raad zag hij het 3D Bouw Informatie Model (BIM), waar de hele bouwketen bij betrokken is, als dé toekomst. Voor dat doel moet volgens hem ook een gedragsverandering plaatsvinden 'van tekenaar naar modelleur'. 'WION nut en noodzaak'was de titel van de bijdrage van Sjaak Versluis, direc teur van WION Support. Hij startte met kengetallen uit de ondergrondse wereld als 1,75 miljoen km aan Nederlandse kabels en leidingen, 40.000 schadegevallen per jaar en 1.200 bij het Kadaster bekende Ed Nijpels (foto Erwin van der Does).

Geo-Info | 2010 | | pagina 40