Een overheidsorganisatie heeft haarzaken niet op orde als geo hier geen onderdeel van vormt samengewerkt. Ze wil dan ook de komende jaren graag met ons verder werken 'aan het bakken van lekkere broodjes'. De volgende keynotespreker was Elise van der Wulp, projectleider van de Stichting Arbeidsmarkt Geo, met haar presentatie 'De gouden driehoek: kansrijke relaties tussen geo-onderwijs, geo-arbeidsmarkt en studenten'. In deze crisistijd blijkt er nog steeds veel vraag te zijn naar geo-informatici, geraamd wordt dat er jaar lijks circa 100-150 MBO'ers, 90-140 HBO'ers en 80-129 WO'ers nodig zijn. De uitstroom uit het onderwijs is in het: MBO minder dan 20, HBO circa 20 en WO circa 25. Er is dus een duidelijke mismatch. (Dit was in 2004 ook al geconstateerd, zie de onderwijsspecial van Geo-lnfo 2005-1, blz. 4-6.) De Stichting Arbeidsmarkt Geo werkt aan drie pijlers, namelijk: meer instroom in zowel opleidingen als specialisaties (bijv. stedebouw); actualiseren van het onderwijs, vooral in het MBO is dit noodzakelijk (leraren onderwijzen soms nog de technieken uit de vorige eeuw); het intensiveren van de samenwerking tussen het onderwijs en het bedrijfsleven. De rol van de stichting is initiëren, makelaar en aanjager zijn en de financiële ondersteu ning. De geo-opleidingen zijn bij de aanko mende studenten geheel onbekend. Bij het woord geo denken de meeste VWO'ers aan de geodriehoek, de studenten denken ook negatief over ons vakgebied. Door promo tie, communicatie, onderwijsvernieu wing en samen werking hoopt de stichting dit te door breken. Met de site www.gogeo.nl hoopt zij de aandacht en interesse van jonge men sen te trekken. De eerste indruk was dat de site goed bezocht werd (helaas bleek tijdens de sessie dat veel congresgangers de site hadden bezocht, dus wellicht is de positieve indruk een gevolg van de nieuwsgierigheid van de huidige geo-mensen...) Wat de oplei dingen betreft werkt men aan de uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden. Zo start in 2011 een vierjarige MBQ-opleiding, er start een eenjarige kopopleiding geo voor MBO'ers die in andere vakgebieden geen werk kunnen vinden. Naast de HBO Utrecht start in 2010 een opleiding op Larenstein, in 2011 op de HAS Den Bosch en mogelijk daarna nog een opleiding. Op WO-gebied start in 2010 een minor geo-informatie, vooral bedoeld voor de gebruikers van geo. Ten slotte: samenwerking is noodzakelijk. Enerzijds moeten de huidige geo-mensen hun vakgebied verkopen aan anderen, maar daarnaast moeten het bedrijfsleven en de overheid de nodige financiën 1.400.000) beschikbaar stellen voor deze taak. De derde keynotespreker was Ed Parsons, geospatial technologist bij Google. Zijn pre sentatie trok de meeste aandacht van dit congres. Google kijkt vanuit een heel andere optiek tegen geo aan. De missie van Google is (vrij vertaald):'De informatie van de gehele wereld te organiseren en het wereldwijd beschikbaar en bruikbaar te maken'. De hoeveelheid informatie groeit enorm. Zo is in de periode van 1975 tot nu de hoeveelheid informatie verdubbeld, ofwel in Publiekstrekker Ed Parsons van Google, (foto Sam van Asselt) Geo-lnfo 2010-1 41

Geo-Info | 2010 | | pagina 43