esie Er ligt wel veel op het bordje van de lagere overheden Tot slot ting Arbeidsmarkt Geo verwerkt. Voor de komende jaren voorzag Wim datje bij de detachering met steeds meer disciplines te maken kreeg die aan GIS raken. Zo moeten medewerkers kennis hebben van GIS en van het toepassingsgebied als milieu, steden bouw, planologie, verkeer enz. Tenslotte zal een optimalisatieslag plaatsvinden tussen de kosten van eigen personeel versus inhuur of uitbesteding. Menno-Jan Kraak van het ITC vertelde in het blok Visualisatie over geo-visualisatie en geovisual analytics. Hij liet zien hoe de karto- grafie de afgelopen jaren is beïnvloed door GIS; van CAD, via het visualiseren van kennis en vervolgens de analyse naar de redene ring. Met de kaart kun je op vele manieren naar informatie kijken en kennis vergaren. Geovisual Analytics biedt de nodige tools om uit veel data de te verwachten patronen te herkennen, maar ook om onverwachte uitzonderingen te vinden. Als voorbeeld liet hij op de kaart het traject van een hardloper zien met daarnaast de gemeten snelheid van lopen en de hartslag van de loper. Hieruit zie je snel de uitzonderingen, bijvoorbeeld hoge hartslag - lage snelheid. Hierbij wordt gebruikgemaakt van de sterke punten van de computer, als snel rekenen, en van de mens, om snel uitzonderingen te zien. Daarna vertelde Erwin Nikkels van Globe Assistent over de ontwikkeling van iPhone en Google Maps als basis voor nieuwe toe passingen. Hij liet een aantal voorbeelden zien van ontwikkelingen op dit gebied ten behoeve van klanten als KLM en gemeenten. Zo gebruikt een gemeente Google Maps als ondergrond voor het presenteren van informatie aan burgers over vergunnin gen. Burgers kunnen dit met een iPhone eenvoudig opvragen, maar dit kan uiteraard ook via een computer. Vervolgens vertelde SefValentijn van de provincie Limburg over de ervaringen met het toepassen van deze technologie voor de omgevingskaart van Limburg met ondermeer de milieukaart voor gemeentelijk gebruik. De deelnemers blijven door deze opzet baas over hun gegevens, de burger kan vrij rondkijken over de gemeen tegrenzen heen en de handhaver kan met zijn iPhone snel overtredingen signaleren en een rapport opmaken.Tijdens de discus sie ontstond nog een aardige vraag of je hiervoor niet de basisregistratie topografie als ondergrond moet gebruiken in plaats van Google Maps. Tot slot van deze lange dag deed Mare Vloemans van de OpenGeoGroep in het blok Community een oproep aan alle ontwikkelaars, gebruikers bedrijfsleven en overheid om samen te werken bij de ontwikkeling om te komen tot een open GIS. Op dit moment blijven de vele bedrijven nog binnen hun eigen cirkeltje en zijn ze bang voor de concurrent, terwijl ze door samenwerking meer kunnen bereiken. Als voorbeeld noemde hij Unix. Bedrijven als Sun en IBM zijn door het ont wikkelen van Unix er zeker niet slechter van geworden. Door een Open GIS komen ook ontwikkelaar en gebruiker dichter bij elkaar, wat voor beide partijen winst is. Het was een boeiend congres met de nodige interessante sprekers, met voor elk wat wils, zij het dat de klassieke landmeetkunde niet aan bod kwam, maar het thema was dan ook'Geo verbreedt; gericht op de toekomst. Ook de beurs was een zeer levendig gebeu ren met inderdaad duizenden bezoekers, veel geo-gebruikers. De standhouders waren dan ook dik tevreden, zeker in vergelijking met het vorige congres in 2007 in de RAI. De klas sieke bezoeken van groepen landmeters en tekenaars ontbraken ditmaal. Jammer genoeg bleek dat het lastig was voor studen ten en aankomend stu denten toegang tot de beurs te krijgen. Dat zou een volgende keer beter moeten worden geregeld. De nieuwe opzet mag als geslaagd worden beschouwd. Jan de Kruif, redacteur fotografie: Peter van de Crommert Ut' nut Geo-lnfo 2010-1 43

Geo-Info | 2010 | | pagina 45