Diepgefundeerde meetmerken Tot op heden wordt in een groot aantal van de gebieden waar winning en/of opslag van delfstoffen plaatsvindt gebruikgemaakt van bestaande NAP-hoogtemerken van Rijks waterstaat om de diepe bodembeweging door delfstofwinning te meten. De NAP-peil- merken zijn veelal bouten in een verticaal opgetrokken stenen muur van bestaande gebouwen of kunstwerken. Als de objecten gefundeerd zijn op het pleistocene zand wordt daarmee de ondiepe bodemdaling door compactie grotendeels uitgesloten autonoom olie, gas Fig. 2. In veel gebieden in Nededand kent bodemdaling meerdere oorzaken. In dit voorbeeld wordt er daling van een aantal peilmerken veroorzaakt door a) olie- en gaswinning, b) zoutwinning en c) autonoom, ofwel de daling ten gevolge van een verzameling natuurlijke oorzaken. van detectie. NAP-bouten in objecten zijn echter nagenoeg nooit aangebracht om bodemdaling door een enkele oorzaak zoals delfstofwinning te kunnen detecteren. Aan de beweging van een peilmerk kunnen meerdere oorzaken ten grondslag liggen, waarbij ook de kwaliteit van de fundering van het object, de bodemopbouw en het grondwater een rol spelen (fig. 2). Het is dus van belang dat de peilmerken sta biel zijn in die zin dat alle overige oorzaken van bewegingen geminimaliseerd of, beter nog, uitgesloten zijn. Dit kan worden bereikt met behulp van ondergrondse merken zoals die door Rijkswaterstaat worden gehanteerd (fig. 3) voor de basis van het NAP-net. kleiner effect, zoals de beweging van de diepe aardkorst door natuurlijke processen als isostatie en tektoniek. Het laatste decennium is er een toename van de eisen aan de geodetische deforma tiemetingen voor het detecteren van de bodembeweging door mijnbouwactivitei- ten.Ten eerste is er hernieuwde aandacht voor het gebruik van diepe, ondergrondse (meet)merken om de bodembeweging door delfstofwinning directer te kunnen meten, waardoor de metingen niet alleen de beno digde hoge meetnauwkeurigheid hebben maar ook daadwerkelijk de diepe bodembe weging representeren. Ten tweede is er een groeiende behoefte vanuit de mijnbouwor- ganisaties, het bevoegde gezag, en andere belanghebbenden aan continu inzicht in de tijdsontwikkeling van de bodembeweging. 'Global Navigation Satellite Systems'(GNSS) technieken in combinatie met onder grondse merken zijn in staat de gewenste geo-informatie en het gewenste inzicht te leveren. Tekstplaatje Hooote CNAP") O grind Puntdiepte (NAP) Fig.3. Ondergronds merk met een mechanische punt. De schets toont de algehele constructie, de foto (op p. 46) het aanzicht aan het maaiveld wanneer de putdeksel wordt verwijderd. Geo-lnfo 2010-1 45

Geo-Info | 2010 | | pagina 47