Kartografisch congres in Santiago, Chili Verslag De 24e international kartografische conferentie werd van 15 tot 2>növember 2009 gehouden in Santiago de Chile, in het complex van de Escuela Militar genoemd naar de bevrijder van het land, Bernardo O'Higgins (1817). Circa 700 buitenlandse kartografen en 1400 Chileense, namen deel aan het congres. Samen hielden ze 400 papers jen presenteerden 100 posters. Papers en posters Trends Er was een (kleine) technische tentoon stelling en een redelijk grote internatio nale en nationale kaartententoonstelling, die het ditmaal zonder Nederlandse inbreng moest doen, wat ook gold voor de Barbara Petchenik kartografische kindertekeningen-wedstrijd. Corné van Elzakker was voorzitter van de jury van de kaartententoonstelling en onderzijn leiding werden eerste prijzen toegekend aan Australië, Noorwegen, Chili, Spanje, China, België D.R. Congo (een satel- lietbeeldkaart van het Pare National des Virunga met een belangrijke rol voor Philippe DeMaeyer en zijn mensen van de Universiteit Gent), Slowakije, Griekenland, Canada en Oostenrijk. De uitreiking van de Barbara Petchenik-prijzen was voorbe reid door Peter van der Krogt die samen met zijn broer René alle inzendingen had gefotografeerd, op een CD had gezet en aan de jury-leden gestuurd, zodat die al voor het congres serieus de inzendingen konden vergelijken. Het ICA-bestuur, waarin Menno-Jari Kraak vice-president is, had het congres samen met de Chileense plaatselijke organisa tiecommissie (voornamelijk bestaand uit personeel van het militair geografisch instituut, IGM) goed in de hand. De Chi leense organisatoren hadden (te) veel in eigen beheer georganiseerd zoals de selectie van de papers, de paardendres- suurshow in de Escuela Militair, en de door IGM-personeel verzorgde dansshow bij het galadiner in de militaire club hoog boven de stad. Grote groepen Chileense militairen bezochten de tentoonstellingen en conferentiezittingen maar dat was nooit en nergens storend. Het congres ver liep op rolletjes, er was goede projectie, overal simultaan vertaling in het Spaans c.q. Engels (hoewel Frans een officiële ICA-taal is lijkt dat geheel uit het zicht verdwenen; we zijn benieuwd hoe dat over twee jaar bij het ICA-congres in Parijs zal gaan). Bij de registratiekosten waren ook de (Spartaanse) lunches inbegrepen, en die werden naast de tentoonstellingen gehouden wat heel efficiënt was. De grootse aantallen papers betroffen de onderwerpen SDI (28), ruimtelijke analyse (28), GIS (26), kaarten voor internet (26) en geovisualisatie (24). Een gemiddeld aantal papers was geaccepteerd over satellietkar- tografie (17), opleiding en training in de kar- tografie (17), geschiedenis van de kartografie (17), productiesystemen (16), atlaskartografie (15), gebruik en gebruikers (15), generalisatie (13), kaarten voor rampenbestrijding (12) en voor de maatschappelijke rol van kaarten (12). Weinig aandacht was er voor de onder werpen toponimie, kartografische theorie, kaarten voor toerisme, copyright (daarvoor was twee jaar geleden een nieuwe werk groep opgericht), virtual reality en multime dia, en kaartprojecties. De voorzitters van de commissies over planetaire kartografie en over de digitale analyse van historische kaarten waren er niet in geslaagd met hun entourage naar Santiago te komen en dat had meteen invloed op de aantallen posters. Eigenlijk moet men als commissievoorzitter al twee jaar van tevoren gaan plannen hoe men de werkzaamheden van de commissie op de komende conferentie het beste over het voetlicht krijgt. In het recente verleden hebben we al ken nisgemaakt met smart maps (kaarten die zich aanpassen aan de resolutie waarop ze bekeken worden) en smart legends (die op kaarten alleen die eenheden tonen die men aanklikt). Nu wordt ook aan smart landscapes gedacht waarbij sensors in het terrein je vertellen waar je bent. Dat valt dan (volgens Georg Gartner) te combi neren met het Amazon-idee (je geeft mensen die plaats A hebben bezocht de suggestie ook de plaatsen B en C te bezoeken omdat andere bezoekers van plaats A ook in B en C geïnteresseerd 52 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 54