Gebruiken gebruikers worden met onderzoek naar de punten waar we beslissingen nemen over onze route (hoe vaak neem je bij TomTom niet een te vroege afslag omdat de instructies voorbarig zijn) in aanwijzingen die we begrijpen (ga bij de brug links in plaats van ga over 150 m links). Een leuke introductie was de verbinding van kartografie en kunst, waar zeker veel impulsen van uitgaan. Hoe kan je bijvoor beeld kaarten maken om te verdwalen, zodat je even wat tijd voor je zelf hebt, hoe karteer je een Zwitsers boekof de literatuur over Zwitserland, of hoe karteer je de Zwitserse literatuur? Daarvoor moet je een hele nieuwe serie symbolen en signaturen bedenken, die action zones, settings, routes, markers en projected spaces (gebieden waar men over praat of droomt) kunnen aangeven, en met name ook vage contouren moeten kunnen hebben. Een andere bijdrage ging over de zielenroerselen van kaarten (the emo tional life of maps). De nieuwe Art and Cartography werkgroep had een speciale filmcollage vervaardigd met allemaal fragmenten uit speelfilms waarin kaart gebruik een rol speelde. ICA-voorzitter C.artwright bracht een leuke paper over subversieve kartografieën in Australië: hoe allerhande actiegroepen kaarten gebrui ken of misbruiken. Het onderwerp ligt al in tussen kunst en Web 2.0, dat wil zeggen het zelf eigen informatie aan bestaande ook de paper van Menno-Jan Kraak Orga nizing the neogeography collection with annotated space-time paths: hoe kan je de zelf-gegenereerde informatie integreren in een space-time path? Het gebruik van ruimtelijke gegevens stond na lange afwezigheid weer als thema op het programma, en het was leuk om te zien hoe de hiervoor verantwoordelijke commissie, nieuw ingesteld 2 jaar geleden met de door GIN voorgedragen Corné van Elzakker als voorzitter, erin slaagde in het werk van veel andere commissies te penetreren. Logisch eigenlijk omdat bij de visuele overdracht van ruimtelijke informatie altijd een gebruikscomponent zit. De geo-informatie- visie dat de kartografïsche weergave als laatste stap in het proces van gegevensver zameling naar visualisatie niet meer dan een eenvoudige productiemethode is werd hier weer gelogenstraft omdat de visueel- cognitieve informatieverwerking door de gebruiker speciale eisen stelt. Grand old lady Judy Olson had een zeer leerzame paper over de eisen die men diende te stellen aan de inzet van proefpersonen bij onderzoek naar kaartgebruik, en alle valkuilen die daarbij voorkomen. In veel landen is het al gebruikelijk of wettelijk geregeld dat men voor onderzoek met proefpersonen eerst toestemming moet vragen aan'instituti onal review boards'. Corné van Elzakker en Ferjan Ormeling toonden een op de redigeren van atlassen. Kristien Ooms bracht een paper over aan gebruikers aangepaste dynamische beschrifting van kaarten en Wim Keilens hield een paper over de manier waarop men het publiek het beste kan infor meren over overstromingsrisico's, loannis Delikostidis en Corné van Elzakker van het ITC in Enschede presenteerden een paper over User-centered mobile navigation system interface development for improved perso nal geo-identification and navigation, een onderzoek waarbij gebruikers voortdurend worden geraadpleegd en geobserveerd. Misdaadkartografie was een nieuwe loot aan de boom. In Santiago is hier een werk groep voor ingesteld, en er was een aantal papers aan dit onderwerp gewijd. Hoe kun nen we kaarten inzetten om misdaden snel ler op te lossen? Op planologisch/urbaan gebied vielen de bijdragen van Frank Canters en Philippe DeMaeyer, respectieve lijk over het kwantificeren van inter-urbane stedelijke morfologie ën over de kartografï sche weergave van de gewenste ruimtelijke structuur van Vlaanderen. Op educatie-gebied proberen andere lan den het succesvolle ITC-model te imiteren. Zo was er een paper uit Australië (RMIT) over de samenwerking met Vietnam in een PhD-programma. Mike Peterson blijft met zijn succesvolle Maps and the Intemet-commissie goed scoren: 'For better or worse, the future of cartography is largely tied to the development of tools for online mapping', Hij voorziet in de naaste Opening door ICA-voorzitter Bill Cartwright van de tentoonstelling van de inzendingen van kindertekeningen voor de Barbara Petchenik-prijsvraag. Geo-lnfo 2010-1 53

Geo-Info | 2010 | | pagina 55