GIN-bijeenkomst regio Noord te Assen Ondergrond(s) meten G#N tendetectie in grote bestanden via internet. Keynotes Experts on Geographical Names), Vanessa Commissievergaderingen Conclusie Dinsdag 2 februari2010,17.00 uur-19-45 uur Locatie NAM Assen Aanmelden Informatie bij Rayoncommisie Noord toekomst dat map services gebruikt zullen worden voor alle on-line kaarten, en dat de providers van ruimtelijke gegevens schaal afhankelijke ruimtelijke informatiezuilen kunnen integreren als raster dan wel vector overlays. Connie Blok speelde hierop in, in haar paper over de visuele exploratie en fou- In de zittingen gewijd aan atlaskartografie stalen vooral de Zwitsers (ETH) de show met hun werk over het digitaliseren van school atlassen. Juliane Crom had uitgewerkt hoe men in digitale schoolatlassen moest kunnen navigeren (in 2010 komt er een digitale versie van de Zwitserse schoolatlas uit). René Sieber behandelde de functiona liteit van de nieuwste versie van de digitale Atlas der Schweiz, een soort droomatlas waar alles mee kan. Het redactieteam van het IGN dat eerst de papieren Spaanse nationale atlas vervaardigde en vervolgens de digitale versie had het werk vervolgd met een schoolatlas van alle Amerikaanse staten, Spanje en Portugal op een DVD. Er was een leuk systeem waarbij elke conferentiemorgen begon met een keynote. De sprekers bestonden o.a. uit Martien Molenaar (Cross-border education for the global CI community), Helen Kerfoot (voorzitter van de United Nations Group of Lawrence (die in Chili via twitter moest horen dat de Engelse regering besloten had het copyright op kaarten vrij te geven) en de ESRI-directeur Clint Brown (How the web is changing cartography). Alle in Santiago aanwezige voorzitters van ICA-commissies en werkgroepen belegden open commissievergaderingen waar werd afgesproken hoe men tot 2011 (als de ICA weer bijeenkomt, in Parijs, en gecontroleerd wordt of de commissies aan hun terms of reference voldaan hebben) de werkzaamheden moest continueren en voltooien. Er werden nieuwe voorschriften voorde Barbara Petchenik prijsvraag uitgewerkt, de atlascommissie stelde zijn programma voor een atlaskookboek bij, afspraken werden gemaakt voor (gecom bineerde) commissiebijeenkomsten in 2010 (o.a. in Nessebar aan de Bulgaarse Zwarte Zeekust waar 3 commissies samen komen, in Indonesië waar de Education and Training commissie een cursus zal houden, en in de Verenigde Staten waar bij AutoCartoio in Orlando, Florida wel 6 commissies activiteiten zullen ont plooien). Het is goed op zo'n conferentie te zien waar we met ons vak naar toe gaan, te meer waar we in Nederland er nauwelijks meer in slagen conferenties met een relevant kartografisch programma te organiseren. Ferjan Ormeling (met dank aan Corné van Elzakker voor de aanvullingen) Gaswinningtechnieken en de bodemda ling ten gevolge van gaswinning door Wim van der Veen van de NAM Van derVeen zal ons meenemen op de interessante tocht van gaswinning en bodemdaling. Een ieder zal dit ervaren door middel van een digitale 3D-bril in een speciaal hiervoor ingerichte 3D-kamer. Een unieke ervaring. Het praktisch gebruik van grondradar voor het in kaart brengen van kabels en leidingen door Karei Meinen van Terracarta Grondradar is een meetinstrument dat door middel van het uitzenden en ont vangen van signalen, doorsneden van de bodem genereert. Deze grafische doorsneden tonen alle sig nificante verschillen die zich in de bodem manifesteren, zoals bodemlagen en objecten. In deze presentatie wordt uitgelegd hoe grondradar kan worden toegepast als prak tisch zoekinstrument of als geavanceerd karteerinstrument van de ondergrond. Risicomanagement in het kader van voorkoming van schade door Holger Netzel van CRUX Netzel houdt zich onder andere bezig met de ontwikkeling van voorspeilings- Schepersmaat 2,9405 TA Assen Tijd: 17.00 -19.45 uur (ind. broodjes) Bij Ginnoord@geo-info.nl I/oor 26 januari 2010 Geo-lnformatie Nederland methodieken voor zettings- en trillings- schade aan gebouwen door bouw werkzaamheden in de nabije omgeving. Hij coördineert en adviseert in diverse omgevingsbeïnvloeding projecten, in de uitvoeringsbegeleiding van saneringen, in de omgevingsbeïnvloeding van tun nelconstructies en levert expertise met betrekking tot diverse constructieve en geotechnische schadegevallen. P. Bakhuizen 06-22641746 S. Dijkstra A. v/d Sluis A. Hensema P. Liesting B. Arke 06-22992758 06-53389270 06-55782767 06-22014664 06-51398583 54 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 56