Informatie Navigatiesystemen kunnen slimmer, vormgeving moet beter verwerken. Door te kiezen voor duidelijker kleuren en symbolen Op de hoogte blijven van ontwikkelingen in de buurt Bij het ontwerp van navigatiesystemen moet meer rekening wor den gehouden met de manier waarop automobilisten informatie worden de systemen overzichtelijker. Met name oudere automobi listen houden dan meer tijd over om op de weg te letten, waardoor de veiligheid vergroot. Dat blijkt uit onderzoek van psycholoog Ellen Wilschut. Zij promoveerde 29 oktober aan de Rijksuniversiteit Groningen. Steeds meer automobilisten maken gebruik van navigatiesystemen. De prijzen van de systemen dalen en ook worden steeds meer telefoons met navigatieprogramma's uitgerust. Maar de roep om regulering wordt luider, nu blijkt dat gebruik van navigatiesystemen tot onveilige verkeerssituaties kan leiden. Niet ten onrechte, zo laat het onderzoek van Ellen Wilschut zien. Een slecht ontworpen navigatiesysteem kan de reactietijd op informatie uit het display met wel een seconde verslechteren. In haaronderzoek richtte Wilschut zich onder meer op de complexi teit van displays van navigatiesystemen. Informatie die essentieel is voor het autorijden, moet op grond van eenvoudige visuele ken merken te onderscheiden zijn van irrelevante elementen, zo blijkt. Bij voorkeur wijkt het essentiële element op slechts een kenmerk af, bijvoorbeeld kleur of vorm. Hierdoor kost het de bestuurder relatief weinig tijd om op het display te kijken en de informatie te verwer ken, en verbetert het rijgedrag. Ouderen zijn langzamer Met name ouderen blijken moeite te hebben hoofd- en bijzaken te onderscheiden op de display van een navigatiesysteem. EU-onder- zoek liet zien dat proefpersonen tussen 50 en 70 jaar irrelevante informatie slechter kunnen onderdrukken dan proefpersonen tus sen 20 en 25 jaar. Dit heeft onder meer gevolgen voor de reactietijd bij het autorijden, zoals blijkt uit een experiment in een rijsimulator. Wanneer proefpersonen kort na elkaar op een gecompliceerd navigatiesysteem moeten kijken en reageren op de remlichten van hun voorligger, treedt interferentie op. De hersenen kunnen alle informatie niet goed genoeg verwerken en de juiste reactie (rem men) laat langer op zich wachten. Bij oudere proefpersonen was dit effect aanzienlijk sterker dan bij jongere proefpersonen. Vormgeving moet beter Producenten kunnen bijdragen aan de verkeersveiligheid door bij het ontwerp van navigatiesystemen meer aandacht te besteden aan de manier waarop automobilisten informatie verwerken. Wilschut: "Bij de vormgeving van systemen wordt vooral aandacht besteed aan de visuele aantrekkelijkheid, zo lijkt het. Maar aantrek kelijke display met veel details en kleuren zijn niet per se beter". Technische vernieuwing Ook moeten navigatiesystemen meer rekening houden met de kans dat de weggebruiker moet reageren op onvoorspelbare verkeers situaties. Wilschut: "In de stad is de kans datje snel moet inspelen op gedrag van andere weggebruikers veel groter dan op de snelweg. Met dergelijke omstandigheden zouden navigatiesystemen reke ning moeten houden". Bovendien kan winst geboekt worden door navigatie-informatie niet op een apart scherm in het dashboard te presenteren, maar op de autoruit, zo blijkt uit het onderzoek. De automobilist hoeft dan zijn ogen niet af te wenden, maar kan afwisselend óp de ruit en dóór de ruit kijken. Hierdoor kunnen de prestaties van oudere én jongere automobilisten verbeteren. Op dit terrein moet echter nog nader onderzoek worden verricht. Richtlijnen van overheden "Overheden moeten producenten dwingen hun onderzoeksgege vens openbaar te maken", aldus Wilschut. "De automobielindustrie zal vast en zeker onderzoek doen naar de navigatiesystemen, maar pro ducenten beschermen hun resultaten uit concurrentieoverwegingen. Daardoor is er maar heel weinig informatie beschikbaar Ook moeten overheden duidelijker eisen stellen aan navigatiesystemen" vindt de onderzoeker. "Van de gordels tot de remmen, de EU heeft voor alle auto-onderdelen nauwkeurig meetbare eisen. Voor navigatiesyste men zijn die er nog nauwelijks. En dat terwijl het gebruikervan grote gevolgen kan hebben voor de verkeersveiligheid." Bron: Rijksuniversiteit Groningen, 20 oktober 2009 Gemeenten, provincies en het Rijk maken voorgenomen nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de ruimtelijke ordening bekend in de Staatscourant. Verder worden vanaf 1 januari 2010 alle nieuwe (ontwerp-)bestemmingsplannen en andere ruimte lijke plannen op internet geplaatst. Maar leest u de Staatscourant wel dagelijks? En zoekt u dan ook meteen op het internet naar nieuwe bestemmingsplannen? Waarschijnlijk niet. Grontmij heeft metwww.nieuweplannen.nl een eenvoudige oplossing ingericht, door u eenvoudig via e-mail op de hoogte te houden van nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen, zonder dat u dat zelf dagelijks hoeft bij te houden. Op deze manier mist u bijvoor beeld nooit meer de gelegenheid om een zienswijze in te dienen bij een voorgenomen ontwikkeling. De website is voor iedereen vrij toegankelijk en zeer eenvoudig in gebruik. Naast onze generieke oplossing is er ruimte voor maatwerktoepassingen. Onze applicatie voorziet in de mogelijkheid om laagdrempelig aanpassingen aan de website en het onderliggende datamodel te verrichten, zodanig dat specifieke klantvragen in de vorm van additionele functionali teiten kunnen worden toegevoegd. informatie: merijn.kerlen@grontmij.nl - 030220 7654 Geo-lnfo 2010-1 57

Geo-Info | 2010 | | pagina 59