Nationaal of ook internationaal? Redactioneel Ferjan Ormeling, redacteur In onze vereniging en ook in Geo-lnfo is sprake van een curieuze spagaat. Beide zijn er voor de leden, natuurlijk, want die dragen via hun lidmaatschap zowel vereniging als tijdschrift. Dus heeft het tijdschrift aandacht voor de leden en voor wat ze doen met hun vak of in hun baan. En voor het tijdschrift betekent dat, dat het artikelen brengt die de leden interesseren. Tegelijkertijd weten we allemaal dat we het als dichtbevolkte delta moeten hebben van de export van goederen, diensten en ideeën. Ook op ons vakgebied. Dat vereist een internationale oriëntatie. We moeten via het tijdschrift laten weten wat er internationaal speelt, wat de nieuwe ontwikkelingen zijn, om te tonen waar er mogelijkheden lig gen. Dat betekent onder andere dat er aandacht moet zijn voor internationale congressen, internationale verenigingen, initiatieven van de Verenigde Naties voor zover ze ons vakgebied beïnvloeden of voor commerciële ontwikkelingen zoals van Google of Bing. Bovengenoemde spagaat bestaat uit het zowel nationaal voor de eigen leden als internationaal bijdragen te willen leveren. Nationaal is men geïnteresseerd in een ambtsjubileum of een nieuwe toepassing van bestaande programma's in gemeente X, internatio naal in grensverleggende wetenschappe lijke ontwikkelingen of globale trends. Ondanks de toenemende outsourcing vormen we nog steeds een vereniging, en dat betekent dat we samen, op vrijwil lige basis, activiteiten en het tijdschrift vorm en inhoud geven. Door middel van die vereniging leveren de leden een maatschappelijke bijdrage. Die nationale vereniging is weer onderdeel van een internationaal bouwwerk dat we in het verleden samen met andere landen hebben opgetrokken. De FIG, de inter nationale vereniging van landmeters en geodeten werd 130 jaar geleden opgericht. Dat was 100 jaar geleden de ISPRS, de internationale vereniging van fotogrammeters en remote sensing specialisten en 50 jaar geleden de ICA, de internationale vereniging van kartografen. Bij de stichting van al deze verenigingen hebben Nederlanders een belangrijke rol gespeeld. Dat is waarschijnlijk inder tijd mede mogelijk geweest doordat er een groot koloniaal gebied te karteren viel, waarvoor de noodzakelijke kennis hier opgebouwd werd. Maar ook na de dekolonisatie hebben we die kennis op peil kunnen houden. Via onze univer siteiten en internationaal opererende bedrijven blijven we die kennis exporte ren. Als Nederlandse samenleving en als vereniging profiteren we daarvan en dat vergt dat we ons als vereniging daar ook voor inspannen. Dat betekent ook dat het bestuur vragen en mededelingen van de internationale verenigingen moet door spelen aan de leden die daarvoor belang stelling hebben. Daarnaast kenden we vóór 2004 de verplichting dat wie namens de vereniging lid was van een internatio nale commissie daarover regelmatig in het tijdschrift verslag uitbracht. In dit nummer staat het verslag van de 24e ICA-conferentie in Chili. Waarschijnlijk zullen slechts een paar Nederlanders in de gelegenheid zijn dat congres bij te wonen, reden te meer om erover te rapporteren. En als u het verslag ziet, realiseert u dan dat van de daar beschreven ontwikkelin gen Nederland binnenkort ook de invloed zal merken.

Geo-Info | 2010 | | pagina 5