Landmeter of niet? Elandstraat Fugro koopt voor DRIVE-MAP Topcon systeem nauwkeurigheid geografische gegevens Topcon een ideaal platform om dit Kaarten Ordnance Survey vrij beschikbaar TU Delft volgt Delfts spoortunnelproject vanuit de ruimte mm 1 Met de introductie van het nieuwe DRIVE MAP systeem voegt Fugro een nieuwe meettechniek toe aan haar uitgebreide portfolio van inwintechnieken. Met DRIVE MAP kan Fugro vanaf een auto met hoge leveren aan gemeenten, wegbeheerders, aannemers en andere gebruikers van geo- informatie. Fugro's DRIVE-MAP systeem is ontwikkeld in samenwerking met Topcon op basis van Topcon's IP-S2 technologie. Opnames met DRIVE-MAP worden uitgevoerd met een op reguliere verkeers snelheid rijdend voertuig. Hierdoor is de verkeershinder minimaal en wordt de kans op ongelukken verkleind. DRIVE MAP kenmerkt zich verder door de zeer hoge nauwkeurigheid, betrouwbaarheid en veelzijdigheid. De data die met DRIVE MAP ingewonnen worden, bestaan uit een combinatie van laserdata, hoge resolutie foto's en panoramafoto's. Fugro vond in het IP-S2 systeem van meetsysteem op te bouwen. Met de IP-S2 kan Fugro veel verschillende sensoren koppelen en voor deze data een hoge nauwkeurigheid garanderen. De IP-S2 van Topcon combineert dubbele frequentie GNSS-signaaltracering met posi tiebepaling en traagheidsmeting voor geïn tegreerd laserscannen en digitaal beeld. Met behulp van 3D-laserscanners, LIDAR en/of camera's worden de verzamelde gegevens geïntegreerd en van een tijd en geo-referentie voorzien. Hiermee kunnen vervolgens snel en nauwkeurig de LIDAR 'puntenwolk'en digitale beeldgegevens gecombineerd worden voor het opbouwen van 3D-mode!len van het terrein. Bron: www.fugro.nl 'De overheid van het Verenigd Koning- krijk heeft aangekondigd de kaarten van de Ordnance Survey vanaf april 2010 gratis online beschikbaar te stellen voor hergebruik door iedereen. Dit is een grote overwinning voor de Free Our Data campagne van The Guardian.' Bron: Nieuwsmail GeoBusiness Nederland, november 2009 Mogelijke verzakkingen van gebouwen tijdens de aanleg van de Delftse spoor tunnel kunnen met millimeterprecisie worden gemonitord vanuit de ruimte. Een team van 8 studenten van de mas- teropleiding Geomatics van deTU Delft hebben dit aangetoond. Ze hebben met Cornells Eland, 164Vca. 1687, landmeter en graveur De gemeente 's-Gravenhage kent een Elandstraat en een Elandplein (sinds resp. 1876 en 1989). Volgens de website van die gemeente was Eland 'carto graaf en graveur', maar op de straat naambordjes staat duidelijk ook zijn professie als landmeter vermeid.... Adri den Boer de satelliettechnologie onder meer laten zien dat sommige huizen van Delft nu ook al bewegen, maar dan door andere oorzaken. Nieuwe methode Grote infrastructuurprojecten zoals de Amsterdamse Noord-Zuidlijn of de Haagse tramtunnel kunnen gepaard gaan met zet tingen van de ondergrond, en daardoor aanzienlijke schade veroorzaken aan de bebouwing. Hoewel er bij de aanleg alles aan wordt gedaan om schade te voorko men, worden er toch duizenden metin gen uitgevoerd om de stabiliteit van de bebouwing te volgen. Dit is vaak beperkt tot de directe omgeving van de bouw activiteiten en tijdens de meest intensieve bouwperioden. De studenten hebben een methode ontwikkeld om deze informatie nu eenvoudig uit satellietmetingen te halen. Radargolven Hierdoor is het mogelijk om wekelijks nieuwe metingen te doen, voor een veel groter gebied, en gedurende vele jaren voor, tijdens en na de tunnelbouw. De tech niek werkt met radargolven uitgezonden door satellieten, en is in staat verzakkingen of scheefstand van objecten te meten. Scheefstand in de orde van een paar milligraden blijkt meetbaar, terwijl verzak kingen met een precisie van een millimeter kunnen worden bepaald. Per vierkante kilometer kunnen duizenden punten bin nen enkele seconden worden gemeten. Nauwkeurig Uit het onderzoek bleek dat de techniek nog preciezer was dan gedacht. Zo kon het uitzetten van een aantal hoge gebouwen in Delft door temperatuursveranderingen worden bepaald, waardoor de studenten de materiaaleigenschappen van gebouwen vanuit de ruimte konden bepalen. Langere termijn De Delftse studenten stellen dat deTU Delft deze metingen moet blijven uitvoeren in de komende bouwjaren. Hierdoor is op een volstrekt onafhankelijke manier te bepalen hoe de stad, inclusief de historische binnen stad, reageert op de bouwactiviteiten. Meer informatie is te verkrijgen bij de verte genwoordiger van de studenten, ing. Stijn Verlaar (s.h.s.verlar@student.tudelft.nl). Bron: www.tudelft.nl 58 Geo-lnfo 2010-1

Geo-Info | 2010 | | pagina 60