U I Edgar Donckers Prijs Geoweek Willemijn Simon van Leeuwen en Bart Bennis hebben op 1 december 2009 de Edgar Donckers Prijs (150.000 euro) ontvangen, vanwege hun bijzondere initiatieven en tot nu toe gerealiseerde plannen voor het behoud, herstel en exploitatie van het Fort bij de Nieuwe Steeg in Herwijnen. De Stichting Edgar Doncker Fonds is actief sinds 1997, na het overlijden van haar ini tiatiefnemer en erflater. De stichting stelt zich ten doel het bevorderen van activitei ten op het gebied van het natuurbehoud Al sinds 2006 is de Geoweek een terug kerend'evenement'. De Geoweek laat leerlingen kennis maken met al het leuks en boeiends dat'geobedrijven'te bieden heb ben. Uit voorgaande jaren is gebleken dat de Geoweek met zeer veel enthousiasme is ontvangen door scholieren en bedrijven. In 2006 deden 2.000 leerlingen mee. In 2007 waren dat ruim 11.000 leerlingen en ook de editie 2008 was een groot succes. De bekendheid van de Geoweek bij scholen, bedrijven en instellingen is inmiddels groot. Daarom wordt in 2010 weer een Geoweek georganiseerd. Niet in het najaar maar lekker in de lente. De GeoWeek wordt dit jaar gefinancierd door Stichting Kennisont wikkeling Kennisoverdracht Bodem (SKB) en Bodem+. Het thema bodem staat dit jaar natuurlijk centraal. De week wordt geor ganiseerd door het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap (KNAG). De Geoweek laat leerlingen van 10 tot en met 15 jaar ontdekken wat door bedrij ven, wetenschap en instellingen wordt gedaan met'geo'. Zo kunnen leerlingen, Grontmij Middelburg. in Nederland, de waarachtig Nederlandse cultuur en de kindergeneeskunde. Het Edgar Doncker Fonds doet dit door jaarlijks een prijs uit te reiken aan een persoon die op een van deze gebieden op eigen initiatief en voornamelijk op eigen kracht en kosten een prestatie heeft verricht die van originaliteit getuigt, van blijvende invloed is en een voorbeeldfunc tie heeft voor anderen. In 2005 begonnen de prijswinnaars geheel op eigen kracht met het plannen en stapsgewijs transformeren van het fort tot een Geofort waar bezoekers op speelse Fugro. die nog een keuze moeten maken voor een vakopleiding, profiel of vervolgstudie, kennismaken met het geo-werkveld. Deze kennismaking vindt plaats door het doen van'expedities'. Hierin staat het'zelf doen' van leerlingen centraal. De scholieren kunnen op expeditie naar een GeoBedrijf, meedoen aan een GeoVeldwerk of een gastles krijgen van een GeoProf. Grontmij Roermond. wijze de spannende wereld achter de kartografie en navigatie kunnen ontdekken en de macht van geo-analyses en de kracht van simulaties kunnen ervaren. Kartografie en navigatie met alle daarbij behorende moderne technieken en applicaties zijn onderwerpen die niet alleen naadloos aansluiten bij de militair-kartografischeen geodetische oorsprong van het fort, maar spelen bovendien in op actuele thema's als klimaatverandering, duurzame eco-syste- men, mobiliteit en ruimte voor de rivier. Bron: www.casaluna.nl Gemeentewerken Rotterdam. Daarnaast bestaat de mogelijkheid tot het spelen van (leerzame) spelletjes met GeoFun Science. In de voorgaande jaren boden diverse bedrijven een of meerdere expedities aan, waaronder DHV,TNO, Advin, Fugro, Kadaster. Zij lieten zien hoe spannend hun werkzaamheden zijn en boden leerlingen zo een 'kijkje in de keuken'. Tevens deden in het hele land organisaties mee waaron der educatieve uitgeverijen, universiteiten, hogescholen en musea. De Geoweek vindt dit jaar plaats van 17 tot en met 21 mei 2010. Voor meer informatie en aanmel ding: info@geoweek.nl of 030 2534056. Bron: KNAG Geo-lnfo 2010-1 59

Geo-Info | 2010 | | pagina 61