Geospatial Domain Textual Domain Toponym Resolution Opslag van locatie-informatie Toepassingen van geotagging Geotagging nader bekeken van een GPS-ontvanger dan wordt bij het maken van de foto of video de locatie al direct weggeschreven in de meta-informa- tie (header) van het betreffende bestand. Het geotaggen van teksten in de vorm van bijvoorbeeld html-, pdf-, odf- documenten, of RSS-berichten, is complexer. In dergelijke documenten en berichten is namelijk op geen enkele wijze de x-y coördinaat vastgelegd van de locaties die in de tekst worden genoemd. In dat geval moet de tekst geautomatiseerd worden doorzocht op toponiemen met behulp van een toponiemendatabase. In zo'n database zijn zoveel mogelijk bestaande toponiemen en hun geografische locatie opgenomen. De in de tekst gevonden toponiemen worden in de tekst'gemarkeerd'(figuur 3). Anders gezegd, er wordt een relatie gelegd tussen het document of het bericht en de daarin gevonden toponiemen. Gemar keerde toponiemen kunnen vervolgens als punten, lijnen of gebieden op een kaart worden weergegeven. Andersom wordt het mogelijk om documenten en (RSS-)berichten te vinden op basis van een opgegeven locatie (regio, wijk, enz.). De wijze waarop de geografische locatie van informatie wordt opgeslagen, is afhankelijk van het type informatie en het gebruikte bestandsformaat. In het geval van foto's zagen we al dat de geografische locatie daarvan kan worden opgeslagen in de header van het fotobestand. De locatie van een foto kan ook worden opgesla gen in een apart metabestand. Wanneer teksten zijn opgeslagen als HTML, dan kan in zo'n bestand de geografische locatie worden opgeslagen in de meta-tags van dat bestand (fig. 4). Wanneer teksten zijn opgeslagen in een database, dan kan de relatie tussen een stuk tekst, de gevonden toponiemen en de daarbij horende geografische locaties ook via database relaties worden gelegd. Naast de latitude en longitude (of geprojec teerde coördinaten) kan ook informatie over T Fig. 3. Geotaggen van teksten (Leidner, 2007). hoogte, de bearing (de hoekten opzichte van het noorden) en de hoek ten opzichte van de horizontaal worden opgeslagen. Steeds meer smartphones en camera's kun nen deze locatiegegevens genereren. De meerwaarde van geotagging bestaat eruit dat informatie beter op maat (dat wil zeggen: gekoppeld aan een bepaalde locatie of een gebied) kan worden gezocht opgevraagd en aangeboden. Burgers kunnen zich bijvoorbeeld abon neren op het ontvangen van specifieke buurtinformatie. Alle relevante informatie (multimedia, nieuwsberichten) over onderwerpen als bestemmingsplanwij zigingen, aangevraagde en afgegeven ver gunningen, bekendmakingen, sociale acti viteiten, wegwerkzaamheden, enz. over de betreffende buurt kan door middel van geotagging worden gefilterd en eventueel gepresenteerd op kaart. Hiermee kan een belangrijke e-overheidsdoelstelling (namelijk: het beter informeren van de burger) worden gerealiseerd. Geotagging van informatie heeft niet alleen meerwaarde voor burgers, maar ook voor medewerkers van een gemeente. Zo zullen wijkmanagers geïnteresseerd zijn in allerlei (gemeentelijke) informatie die betrekking heeft op'hun'wijk. Vaak is die informatie afkomstig van andere afdelingen binnen de gemeente, en komt dan lang niet altijd 'automatisch' bij de wijkmanager terecht. Gemeentelijke ingenieursbureaus zullen misschien niet zozeer geïnteresseerd zijn in bestaande administratieve gebieden als wijken, maar meer in een zelfgedefmieerd interessege bied zoals een locatie waar grote infra structurele werkzaamheden zijn gepland. Een andere toepassing is het geotaggen van archieven, waardoor het mogelijk wordt deze beter en gerichter (ook geo grafisch) te doorzoeken en desgewenst kartografisch te presenteren. Dit is van belang voor bijvoorbeeld organisaties met grote archieven zoals bibliotheken en onderzoeksdiensten (recherche, AlVD, enz.). Door de groeiende hoeveelheden digitale informatie wordt het belangrijker om efficiënte zoek- en presentatieme thoden te ontwikkelen. In het algemeen kan geotagging worden gezien als een belangrijke uitbreiding op bestaande zoekmethoden (eDiscovery). Er is vaak verwarring over het verschil tussen de begrippen geotagging, geoparsing en geocoding. Geotagging is het geografisch verrijken of filteren van <raeta r.aKe»>"gea.position" coïitent=-"50.1673S3;-37.133XSS"> <me6B "fjeo-pj «canarae" eoEtent>-"8ocStwood Rural Municipality, Manitoba, Canada"> <meta cair.e~"georegion" oontect""ca-ntc"> Fig. 4. Locatie in HTML meta-tag. Geo-lnfo 2010-1 5

Geo-Info | 2010 | | pagina 7