De resultaten lijken niet heel erg goed Conclusies: tegenvallende resultaten? Toekomstig onderzoek ArcGIS (9.4) een optimalisatietechniek ten behoeve van generalisatie beschikbaar zijn. Tenslotte is het ook niet een verrassing dat out-of-the-box software niet in staat is het automatische generalisatieprobleem van NMAs geheel op te lossen. De systemen die getest zijn, worden momenteel dan ook wel naar tevredenheid gebruikt door een aantal topografische diensten die aanzien lijk geïnvesteerd hebben in het uitbreiden van de software. Zo wordt Change, Push en Typify door verschillende NMAs in Duitsland gebruikt en door ICC, Barcelona. Radius Clarity wordt gebruikt in een aantal Duitse NMAs waarbij een basis dataset schaal 1:10.000 automatisch wordt gegenerali seerd naar 1:50.000 database (zie http:// www.1spatial.com/pdf/adv1 .pdfj.Voorbeel- 1. Channels networks: selection 2. Settled areas: building selection 3. Parallel roads and cycle tracks 4. Railways typification Fig. 5. Focuszones in de Kadaster-testcase die gebruikt zijn om de testoutputs kwalitatief met elkaar te vergelijken. den van gebruik Axpand voor productie zijn te vinden op http://www.axes-systems.com/ content/gallery en http://www.thueringen, de/de/tlvermgeo/. Deze laatste link verwijst naar NMAThüringen (Duitsland) die de software gebruikt voor de productie van 1:25.000 en 1:100.000 kaarten. De resultaten lijken niet heel erg goed. Het is echter belangrijk om deze in het juiste perspectief te zien. In de eerste plaats waren de ambities van het project erg hoog: de generalisatiespecificaties waren geformuleerd in een groot aantal precieze condities, de testcases bevatten een selectie van bekende problemen en de focus was op de productie van papieren kaarten, vergelijkbaar met bestaande producten. Ondanks de tegenvallende resultaten, blijkt uit ons project wel dat een belangrijk deel van het productieproces kan worden geautomatiseerd, helemaal als digitale producten het eindresultaat zijn. Een andere relativering voor de tegenvallende resulta ten is dat enkele gesignaleerde problemen opgelost zijn in de parallelle tests van de softwareleveranciers, bijvoorbeeld het 'slim'weggooien van gebouwen (zodat het patroon behouden blijft) en verplaatsing van gebouwen en wegen in ArcGIS en Fig. 6. Testoutput waarin door de kartograaf situaties zijn aangegeven, welke volgens hem/haar slecht Radius Clarity. Ook hebben alle deelne- ("Ö'T goed ('Gj of zeer verschillend ten opzichte van andere output ('Dj zijn opgelost. mende softwareleveranciers aangegeven blij te zijn met het project, omdat het intern tot versnelde ontwikkelingen heeft geleid. Zo zal in de volgende versie van 1js njet een |jneajr proces dat dezelfde input en specificaties tot dezelfde (en geheel te verwach- resultaten. Om er voor te zorgen dat Geo-lnfo 2010-2 23

Geo-Info | 2010 | | pagina 25