Kamervragen over boekcensuur Dankwoord Referenties Samenvatting het resultaat zoveel mogelijk voldoet aan de verwachtingen, is het van belang gebleken dat NMAs hun specificaties formeel beschrijven, ook al blijkt uit ons project dat dit veel tijd kost. Het project heeft een eerste begin gemaakt met het formaliseren van de generalisatiespecifica ties van NMAs. Op basis van de resultaten (bijvoorbeeld beschrijft de conditie de specificatie voldoende?) kunnen deze specificaties gecompleteerd, verfijnd en verbeterd worden voor een toekomstig project. In een toekomstig project is het ook belangrijk om meer inzicht te krijgen in het effect en onderlinge wisselwerking van de specificaties, zowel om het proces tussentijds bij te sturen als om het eind product te kunnen evalueren. Ook moet gekeken worden naar een andere manier om generalisatiespecificaties te beschrij ven, omdat het gewenste resultaat niet altijd in condities gevangen kon worden. Dit leidde in ons project soms tot verschil lende interpretaties en daardoor tot ver schillende oplossingen. Een toekomstig project zou ook kunnen kijken naar pro blemen van grote datasets zoals'compu- tional complexity'en'memoryoverflows' waardoor het nodig is de dataset (slim) op te delen. Een ander probleem van grote datasets is de mogelijke aanwezigheid van bijzondere gevallen waardoor sommige algoritmen vastlopen. De resultaten bevestigen dat het altijd nodig zal zijn om de mogelijkheden van de systemen aan te passen aan de speci fieke eisen van NMAs. Dit vraagt aan de ene kant de bereidheid van NMAs om te investeren in kennis van de software en in het formeel beschrijven van hun speci ficaties voor automatische generalisatie (bijvoorbeeld het definiëren van een inter val rond drempelwaarden). Aan de andere kant zullen de softwareleveranciers moeten investeren in systemen die mak kelijk uit te breiden zijn en die eenvoudig tetunenzijn. Systemen zouden de gebruikers bijvoor beeld kunnen helpen bij het kiezen van de juiste parameters door defaultwaarden aan te bieden, door gelijke contexten te selecteren die gegeneraliseerd kunnen worden met dezelfde parameters of door situatie-specifieke parameters aan te bieden. In ieder geval is er samenwerking nodig tussen onderzoekers, NMAs en soft wareleveranciers, zoals gerealiseerd in dit project, om wensen en mogelijkheden zo nauw mogelijk op elkaar af te stemmen. Graag wil ik alle personen bedanken die vanuit Nederland een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan dit project en die bovenaan dit artikel genoemd zijn. Daarnaast wil ik alle personen uit Enge land, Denemarken, Frankrijk, Duitsland en Spanje bedanken die op enig moment tijdens dit project betrokken zijn geweest. Een aantal personen uit deze groep vormde het kernteam van het project. Hun bijdragen aan de bijeenkomsten (3 maal per jaar), de email-discussies, de tests en de afzonderlijke onderdelen van het project waren onmisbaar. Dit zijn: Blanca Baella en Maria Pla (ICC, Catalonië), Connie Blok (ITC, Enschede, NL), Dirk Burg- hardt (TU Dresden, voorheen Universiteit Zürich), Cécile Duchêne en Guillaume Touya (IGN, Frankrijk) en Nicolas Regnauld (Ordnance Survey, Verenigd Koninkrijk). Stoter, J.E., D. Burghardt, C. Duchêne, B. Baella, N. Bakker, C. Blok, M. Pla, N. Reg nauld, G. Touya, S. Schmid Methodology for evaluating automated map generalization PvdA-Tweede Kamerlid Lia Roefs wil opheldering van minister Camiel Eurlings (Verkeer) over een kritisch boek over Rijks waterstaat. Onderzoeksjournalist Marcel Metze gaat in het boek Veranderend getij in op de reorganisatie die Rijkswaterstaat sinds 2003 heeft doorgemaakt. Met het resultaat was de dienst niet tevreden. De organisatie wilde uiteindelijk alleen een gekuiste versie uitbrengen. in commercial software, Pages 311-324 In: Computers, Environment and Urban Sys tems Volume 33, Issue 5, September 2009. Stoter, J.E., State-of-the-art of automated generalisation in commercial software, Final report, in productie, zal spoedig beschikbaar komen via EuroSDR (www. EuroSDR.net). Dit artikel beschrijft het EuroSDR generalisa tieproject waarin tests zijn uitgevoerd op vier testcases met representatieve generalisatiepro blemen, gedefinieerd door vier Europese Nati onal Mapping Agencies (NMAs). Flet doel was om te kijken in hoeverre huidige commerciële software in staat is automatische generalisatie uit te voeren. Hoewel de resultaten potenties tonen, vallen ze tegen als gekeken wordt naar de vooraf gedefinieerde generalisatiespecifica ties. Dit komt vooral door de complexiteit van het vinden van de juiste parameters alsook van het voldoende formeel definiëren van genera lisatiespecificaties. Systemen zouden daarom moeten verbeteren in gebruikersvriendelijk heid om functionaliteit te tunen met specifieke testcases en NMAs zouden moeten investeren om bestaande systemen uitte breiden naar specifieke NMA-behoeften. Metze ving bot bij de rechter met een verzoek om de ongekuiste versie te mogen publiceren. Roefs noemt het vreemd dat Metze bij het begin van zijn onderzoek de vrije hand kreeg, maar dat daarna de afwijkende (negatieve) meningen uit het manuscript werden verwijderd. Het boek zou nu in aangepaste vorm zelf worden uitgegeven door Rijkswaterstaat. De PvdA'ster vraagt zich af waarom belastinggeld wordt uitgegeven aan een gecensureerd boek, terwijl het volgens haarde bedoeling was een openhartig en onafhankelijk boek te laten schrijven. Ten slotte vraagt zij de minister om het manuscript ter inzage naar de Kamer te sturen."lkwil graag lezen wat er fout gaat bij Rijkswaterstaat", aldus Roefs. Bron: ANP, 7o december2009 24 Geo-lnfo 2010-2

Geo-Info | 2010 | | pagina 26