Familienamen op website Open Kaart - visie Op 2 december 2009 lanceerde het Meertens Instituut de website 'www.meertens.knaw.nl/nfb'. Op deze site kunnen bezoekers het geografisch voorko men van 314.000 familienamen achterhalen op basis van de Gemeentelijke Basis administratie (GBA) van 2007. Maarten Boddaert (uitgever aardrijkskunde en kartograaf): Een geweldige site! Niet verwonderlijk dat heel Nederland meteen is gaan kijken en dat de website direct plat lag. Jammer dat de kaart standaard de absolute aantallen per gemeente aangeeft en niet de relatieve. Ik zou de voorkeur geven aan de laatste want dan komt de choropleet het best tot zijn recht. Niettemin geeft de site voor elke achternaam interessante kaarten. Ook gaat de site goed om met trema's, accenten etc. Wanneer ik'Schroder'intyp wordt automa tisch naar 'Schroder' verwezen. Typische regionale achternamen zoals'Dijkstra'en 'Wassink'zie je prachtig weergegeven in respectievelijk Friesland en de Achterhoek. Het geeft maar weer aan dat ondanks de globalisering veel Nederlanders nog altijd erg honkvast zijn! Edward Mac Gillavry (adviseur kartografie en geo-ICT): In de volkstelling van 1947 kwam de naam 'Mac Gillavry' geen enkele keer voor, wel 'Mac Gillavrij' (38). Zestig jaar later zijn er 224 naam genoten die de naam met'y'schrijven in Nederland, tegen 8 naamgenoten die de naam met'ij'schrijven. Dit soort gegevens haal je in een handomdraai uit deze website. Er worden voor de relatieve weergave van de familienamen in de choropleet wel 10 kleur- trappen gebruikt. Vooral de lichtere tinten zijn moeilijk te onderscheiden Ook voor de abso lute weergave van de familienamen wordt een choropleet gepresenteerd. Hier had het Meertens Instituut moeten kiezen voor een proportionele symbolenkaart. Dat is nu eenmaal de manier om absolute gegevens in kaartte brengen. Echt een misser. Nu krijgt de gebruiker een verkeerde indruk. Jammer! Gezien het groot aantal bezoekers, zoals al eerder vermeld lag de website in de eerste dagen redelijk vaak plat, is het een gemiste kans om een breed publiek op kartografisch gebied iets bij te brengen! Tjeerd Nijeholt (adviseur geo-informatie en auteur Handboek Geo-visualisatiej: Amsterdam heeft, vreemd hè metzo'n inwoneraantal, steeds heel veel exemplaren van de meest vreemde namen. Dat er dan toch gekozen is voor een choropleet met absolute waarden (elke kartograaf leest hier een enorme tegenspraak in) ligt niet aan de kennis die het Meertens Instituut heeft. Zie bijvoorbeeld www.meertens.knavy.nl/ projecten/mand/CARTkaarttypes.html#wat, waar het Meertens Instituut nota bene the oretische achtergrond biedt over verschil lende kaarttypen. Leuk en divers (over zowel voor- als achternamen) is de 'theelezing' www.let.uu.nl/~gerrit.bloothooft/personal/ Publications/Namengeografie.pdf. Hier vind je op pagina 36 onomstotelijk het bewijs dat het instituut weet datje aantallen niet met ingekleurde gebieden mag weergeven. Gelukkig kan je de default keuze (absolute waarden) overrulen. Door op [%kaart] te klikken verschijnt de relatieve versie van het voorkomen van de ingetypte familienaam. Overigens, de witte kleur (bij nul naamdra- gers in die gemeente) is natuurlijk karto grafisch de enige juiste keuze. Vergelijk dit maar eens met www.familienaam.be, waar voor grijs wordt gekozen (visueel valt een grijstoon namelijk eerder op door onze oog-brein combinatie, daarna pas de kleur). Grijs lijkt daardoor teveel op een midden groep. Ondanks al het denkbare commen taar: de site van het Meertens Instituut toont ook hoe sterk basisregistraties en vrijgave van gegevens bedrijven en (hier) particulie ren het leven erg gemakkelijk en leuk kan maken. Mijn vader, als het om computers gaat niet bepaald geschoold te noemen, is hele nachten 'ondergedompeld geweest' in deze website. Voor de echte kenners/onder zoekers: er is van alles te ontdekken op deze website. Conclusies als'er zijn veel families De Vries vanuit Noord-Holland en Friesland terecht gekomen in de Brabantse stedenrij' moeten mogelijk zijn. Of was dat een these? Frédérik Ruys (information designeren organisator info- graphics Congres): Indrukwekkend staaltje database management, verborgen achter een heldere interface zonder een overdaad aan toeters en bellen. Hulde! Het degelijke grafisch ontwerp van de website zou je bijna saai kunnen noemen. Gezien het voor iedereen relevante thema, is verdere opsmuk echter niet nodig.Toch zou de presentatie op inhoudelijke gronden toch beter kunnen. Immers, een legenda met tien tinten (van lichtgeel naar donkerbruin), vergt erg veel van de gebruiker. Minder stappen zou beter zijn. Of in elk geval kiezen voor een kleur- bereik met duidelijker te onderscheiden kleurtinten. (Zo onderscheidt het menselijk oog groentinten het best). Overigens blijft een choropleet arbitrair, al was het van wege de ongelijke stappen in de verdeling. Persoonlijk zou ik kiezen voor een stippen- kaart, waarbij de dichtheid per gemeente de frequentie weergeeft, Dat maakt zo'n kaart ook veel intuïtiever. TlT ;i/y ■HHMHIIIHH Geo-lnfo 2010-2 25

Geo-Info | 2010 | | pagina 27